Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Nuo kitų metų Ekologinės gamybos žurnalą reikės pildyti elektroniniu būdu, tačiau ne visiems
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Vilnius. Pakeistas Ekologinės gamybos žurnalo ir jo pildymo tvarkos aprašas – nuo 2023 m. sausio 1 d. visi ekologiniai ūkiai, valdantys daugiau nei 150 ha žemės, Ekologinės gamybos žurnalą privalės pildyti elektroniniu būdu.

Valdantiems nuo 50 iki 150 ha žemės ūkio paskirties plotų, kuriems kontrolės institucija atlieka oficialią kontrolę, žurnalą elektroniniu būdų bus privaloma pildyti ne vėliau kaip nuo 2024 m. sausio 1 d., tačiau pageidautina, kad ir nuo 2023 m. sausio 1 d. iki 2024 m. sausio 1 d. jį pildytų ne rašikliu, o elektroniniu būdu.

Taip pat pageidautina, kad veiklos vykdytojai, valdantys iki 50 ha žemės ūkio paskirties žemės plotų, nuo 2023 m. sausio 1 d. žurnalą pildytų elektroniniu būdu, o ne rašikliu.

Bioversija m7 2024 03 12

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininkas Saulius Daniulis, paklaustas, ką mano apie tokius pokyčius, portalui manoūkis.lt sakė, kad tokie sprendimai griauna Lietuvos ekologinius ūkius.

„Jei išnyks ekologiniai ūkiai, tai ne dėl to, kad žmonės nenori ūkininkauti ekologiškai, o dėl tokių valdžios sprendimų“, – sakė jis pridurdamas, kad tokie reikalavimai apsunkins ūkininkų darbą.  Jis taip pat svarstė, ar valdžia nesugalvos dar ir apriboti Ekologinės gamybos žurnalo užpildymo laiko iki vienos dienos.

„Lietuvos ūkininkai ir taip yra vyresni. Jiems sudėtingiau naudotis technologijomis. Ką jiems daryti? Samdytis ką nors, kad tą žurnalą užpildytų?“ – retoriškai klausė LEŪA pirmininkas.

S. Daniulis taip pat svarstė, kodėl nustatyta 150 ha riba. „Kuo skiriasi ūkis, kuris valdo 149 ha, nuo ūkio, valdančio 151 hektarų žemės? Kodėl tas skaičius yra ne 120 ar 138, o būtent 150 hektarų? Kas taip apskaičiavo?“ – domėjosi jis.

Pasak S. Daniulio, apskritai blogai, kad valdžia verčia ką nors daryti tarsi su botagu. Jo manymu, Ekologinės gamybos žurnalą pradėjus pildyti elektroniniu būdu, nepavyks išvengti nesklandumų.

„Turime pavyzdį – ŽŪMIS (žemės ūkio ministerijos informacinė sistema – red. past.). Ten vis kas nors stringa, neįmanoma sklandžiai užpildyti duomenų. Vis sako, kad sistemą sutvarkys, bet kol kas niekas nesikeičia. Ar nebus taip ir šiuo atveju?“ – svarstė LEŪA pirmininkas.

Viešosios įstaigos „Ekoagros“ duomenimis, ji 2021 m. Lietuvoje sertifikavo 498 ūkius, didesnius nei 150 hektarų. Jie sudarė maždaug penktadalį visų ekologinių ūkių (2021 m. jų iš viso buvo 2 498). Vadinasi, maždaug 20 proc. ekologinių ūkių jau nuo 2023 m. sausio 1 d. Ekologinės gamybos žurnalą privalės pildyti elektroniniu būdu.

Autorius: Eulalija Jonuškienė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos