Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Nors cukrinius runkelius puolė ligos, augintojai tikisi gero sezono

Kaunas. Sausas ir šiltas oras – puikios sąlygos nuimti cukrinių runkelių derlių. Nors ne viename ūkyje cukrinių runkelių laukai atrodo nurudavę dėl smarkokai išplitusių lapų ligų, augintojai tikisi gero sezono.

LAMMC Rumokų bandymų stoties direktorė, vyriausioji mokslo darbuotoja Zita Brazienė sako, kad pakankamas drėgmės kiekis ir šiltos dienos rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais sudarė labai palankias sąlygas grybinėms ligoms plisti cukrinių runkelių pasėliuose.

„Kai kuriuos cukrinių runkelių plotus labai stipriai pažeidė rudmargė (sukėlėjas Cercospora beticola Sacc.). Dažniausiai tai buvo atsėliuoti plotai, nepurkšti fungicidais plotai arba tie, kuriuose fungicidu buvo nupurkšta per anksti“, – tris pagrindines ligotumo priežastis įvardija Z. Brazienė.

Bioversija 2024 04 26 m7

Rudmargei šiais metais palankios sąlygos plisti buvo dar ir dėl to, kad nemažai pasėlių vasaros laikotarpiu buvo apkapoti krušos, taip pat šiais metais runkelius stipriai pažeidė bakterinė dėmėtligė. Pažeisti augalai vėliau kur kas lengviau užsikrečia grybinėmis ligomis.

Taip pat šiais metais runkelius stipriai pažeidė miltligė (sukėlėjas Erysiphe communis L.K.). Miltligės plitimui labai palankios šiltos dienos ir vėsios rudeniškos naktys. Dėl temperatūrų skirtumo ant augalų susiformuoja gausi rasa, išsilaikanti beveik visą dieną. Tai sudaro labai palankias sąlygas miltligės plitimui.

Miltligė sumažina augalų fotosintezę, todėl augalai greičiau sensta ir derlius užauga menkesnis (Zitos Brazienės nuotr.)

Šiais metais runkeliuose buvo rasta ir netikrosios miltligės (sukėlėjas Peronospora farinosa (Fr.)Fr.). Nuo miltligės ji skiriasi tuo, kad apnašos būna apatinėje lapo pusėje, o viršutinėje matyti tik neryškios žalsvos dėmės. 

„Norint runkelių pasėlius išlaikyti sveikus iki derliaus nuėmimo, laukus, kuriuose derlius bus nuimamas vėliau, tikslinga fungicidais purkšti du kartus. Pirmą kartą naudoti fungicidus, turinčius žalinimo efektą (strobilurinų grupės), antrą kartą – priklausančius triazolų grupei. Šiuo metu cheminę apsaugą nuo ligų naudoti jau per vėlu“, – pabrėžė mokslininkė Z. Brazienė.

Rudmargė: abiejose runkelių lapų pusėse susidaro nedidelės (3-5 mm) dėmelės tamsiai rudais kraštais (Zitos Brazienės nuotr.)

Norint sumažinti rudmargės žalingumą, į tą patį plotą runkelius sėti galima ne anksčiau kaip po 3 metų. Šios ligos inokuliavimo gyvybingumas mažėja giliai užarus runkelių lapus. Cukrinių runkelių veislių atsparumas rudmargei labai skiriasi, todėl reikėtų auginti kuo atsparesnes šiai ligai veisles.

Tikisi, kad ligos nesumenkins derliaus

Kooperatyvo ,,Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas Algis Šleževičius prognozuoja, kad šiemet cukrinių runkelių derlius bus ne mažesnis negu pernai.

,,Rugpjūčio gale mūsų partneriai, runkelių perdirbėjai, ėmė mėginius, tai gavome žinių, kad runkelių svoris yra kiek mažesnis negu pernai, bet cukringumas didesnis. Kas bus pradėjus kasimą, kol kas nežinia. Svarbu, kad jokių blogų žinių neturime“, – sako A. Šleževičius.

Jis pastebi, kad kai kur runkelius puolė ligos, bet tai dažniau nutiko ten, kur augintojai darė klaidų, nesilaikė rekomendacijų.

„Ypač daug lapų ligų pasitaikė ten, kur nesilaikyta sėjomainos taisyklių. Kas į tą patį lauką sėja runkelius neišlaukę 4 metų pertraukos, ten ir ligotumas didesnis. Pastarieji pora metų buvo sausi, grybinių ligų kaip ir išvengėme, o šįmet to padaryti nepavyko. Negalime atsipalaiduoti, turime žinoti, kad mūsų pačių patirtys ir klaidos nemaža dalimi lemia derlių“, – sako A. Šleževičius.

Jo teigimu, lapų ligos lemia ne tik menkesnį derlių, bet ir mažesnį šakniavaisių cukringumą. Tačiau net ir po intensyvesnio negu įprasta ligų išplitimo runkelių augintojai tikisi panašaus derliaus kaip pernai – maždaug 11 tonų baltojo cukraus iš vieno hektaro.

Būtina vengti atsėliavimo

Radviliškio r. ūkininkas Rimantas Garuckas, auginantis 170 ha cukrinių runkelių, sako, kad didesnis lapų ligotumas jo ūkyje buvo pastebimas atsėliuotuose laukuose. „Runkelius du kartus purškiau fungicidais ir susitvarkėme: laukai gražūs, žali, gal poroje vietoje matyti ligos židinių. Mes, ūkininkai, jau esame atpratę nuo to, kad reikia purkšti tiksliai tada, kada reikia, ir tiksliai tuo, kuo reikia. Fungicidai yra profilaktiniai ir gydomieji. Jei liga jau pažengusi, profilaktiniai nebepadeda, reikia rinktis stipresnius“, – aiškina R. Garuckas.

Jis spėja, kad su runkeliais šiemet tokia pat situacija, kokia prieš kelerius metus buvo su kaštonais, kai šie masiškai rudavo dėl išplitusių specifinių kenkėjų ir atrodė, kad medžiai gali būti visai sunaikinti. Pasak ūkininko, agronomija tuo ir žavinga, kad tai, kas buvo šiemet, gali nepasikartoti 10–15 metų.

Pasak Radviliškio r. ūkininko Rimanto Garucko, tobula būtų laikytis penkialaukės ar net šešialaukės sėjomainos: tada ir augalai geriau augtų, ir ligų būtų mažiau

Ūkininkas paaiškina, kad jautresnių lapų ligoms veislių runkelių smarkiai pažeisti lapai gali nunykti, atauginės nauji, jie ims iš šakniavaisio cukrų ir tokiu atveju bus žemesnis negu tikėtasi cukringumas.

Prieš tai R. Garuckas dalį runkelių augino tradicinių veislių, o dalį – Conviso Smart. Bet jiems reikėjo naudoti skirtingus augalų apsaugos produktus, tekdavo švariai išplauti purkštuvus. Dabar visus 170 ha R. Garuckas yra užsėjęs Conviso Smart veislių runkeliais. Pasak ūkininko, taip daug patogiau – susivienodino priežiūra, kur kas mažiau purškimų.

Ūkininkas sako, kad jei viename ar kitame lauke neauga runkeliai, būtina išsitirti dirvožemį: gali būti, kad jame yra nematodų, tada reikėtų rinktis nematodams atsparias veisles. Tobula būtų laikytis penkialaukės ar šešialaukės sėjomainos: tada ir augalai geriau auga, ir ligų būna mažiau.

Sausi laukai turi ir pliusų, ir minusų

Pirmuosius runkelius į perdirbimo fabriką Kėdainiuose R. Garuckas pagal grafiką veš spalio 1 dieną. Ūkininkas sako, kad šis ruduo kol kas labai sausas, tad tikisi, kad runkelių kasimo metu neteks po purvą braidyti.

„Nuo paauglystės iš kolūkio laikų prisimenu: jei nuo spalio 2 dienos kokias 10 dienų nelyja, per tą laikotarpį visi skuba nusikasti cukrinius, nes paskui kai prasidėdavo liūtys, tai viskas plaukdavo.

Dabar viskas pasikeitė. Bet kai labai sausa – irgi blogai, technika sunkiai įkasa runkelius, neatlaiko mechanizmai, nes jie yra pagaminti taip, kad dirbtų minkštoje dirvoje. Be to, gali net nutrūkti ir likti kietoje dirvoje dalis šakniavaisių. Kai būna normalus drėgnumas, runkelių lapai būna minkšti ir kombainas juos lengvai ištaško, o kai sausa, senesni lapai pasidaro kaip virvės, jie netrūksta, užkemša mechanizmus“, – sako R. Garuckas.

Ekologiškai augina atsparesnes veisles

Įmonės „Auga Group“ ūkiuose šiemet auginama daugiau nei 1 500 ha ekologiškų cukrinių runkelių. „Auga Group“ vykdantysis direktorius Tadas Baliutavičius sako, kad derlingumas gana geras –  priklausomai nuo ūkio, svyruoja tarp 40–60 tonų iš hektaro, cukringumas 16–17 proc. Ekologiški runkeliai jau kasami ir vežami perdirbti į fabriką.

„Auga Group“ vykdantysis direktorius Tadas Baliutavičius sako, kad ekologiškai užaugintų cukrinių runkelių derlingumas šiemet gana geras – kai kuriuose ūkiuose siekia 60 t/ha

„Palankių orų dėka derliaus nuėmimas ir išvežimas vyksta sklandžiai, runkeliai pakankamai švarūs. Auginame tik atsirinktas ir išbandytas veisles, tinkamas ekologiniam ūkininkavimui, kurios turį didesnį atsparumą ligoms. Taip pat mūsų runkeliai sėjami rečiau negu tradicinėse intensyviose technologijose ir turi daugiau vietos augimui. Matyt todėl didesnio ligų išplitimo negu įprastai mūsų laukuose šiemet nebuvo“, – sako T. Baliutavičius.

Ligų plitimą sustabdė laiku atlikti purškimai

Šiaulių r. „Klauso ūkis“ šiemet augina 300 ha cukrinių runkelių. Ūkio direktorius Kastytis Patiejūnas patikina, kad didesnių problemų su ligomis šiemet neturi.

„Rugpjūčio pradžioje buvo išlindę nežymūs požymiai rudmargės, taip pat ir netikrosios miltligės, bet atlikome purškimą fungicidais ir dabar ramu. Šiuo metu jau vis tiek nebeapsimokėtų runkelius purkšti, nebent plotai numatyti vėliausiam kasimui, ir sveikus lapus vertėtų išlaikyti kuo ilgiau“, – svarsto K. Patiejūnas.

Jis priduria, kad vėlyvas purškimas irgi galėtų būti problema. Šiek tiek vakariau Europoje jau susiduriama ir ligų sukėlėjų atsparumu, ypač strobilurinų grupės fungicidams. Mažėjant leidžiamų naudoti runkeliuose fungicidinių veikliųjų medžiagų, atsparumo problematika tik dar labiau aktualės.

„Klauso ūkio“ direktorius Kastytis Patiejūnas patikina, kad didesnių problemų su ligomis šiemet ūkyje nėra – pagelbėjo rugpjūčio pradžioje laiku atliktas purškimas fungicidais

Turi didesnių bėdų negu runkelių ligos

Šakių r. Mažųjų Šelvių kaimo ūkininkas Vincas Mačiulis cukrinius runkelius augina 70 ha plote. Jis sako, kad šiek tiek lapų ligų matyti ir jo laukuose, bet kad būtų tragedija – tai tikrai ne. Pasak augintojo, reikia laiku nupurkšti tinkamais fungicidais, ir tada problemų nebus.

„Gal ir yra keli ligų židinukai, net nematau tame didelės bėdos. Didesnė bėda su mūsų cukrinių runkelių perdirbimo įmone... Atrodo, kad viskas dabar krypsta į gerąją pusę. Mums, augintojams, svarbiausia, kad būtų vykdomos sutartys, kad būtų laiku atsiskaitoma už produkciją. Nesikišu aš ten ir nenoriu nieko komentuoti, bet nežinomybė ir netikrumas išvargino“, – prasitaria V. Mačiulis.

Kol kas Marijampolės cukraus fabrikui runkelius auginantys žemdirbiai neturi patvirtinto šakniavaisių pristatymo į fabriką grafiko, o Kėdainių cukraus fabrike perdirbimo sezonas jau prasidėjo – šiuo metu perdirbami ekologiškai užauginti šakniavaisiai.

„Ekologiškus šakniavaisius pradėjome perdirbti rugsėjo 14 d., planuojame pabaigti rugsėjo 28 d. Tada iš karto pradėsime tradicinių runkelių perdirbimą, kurį planuojame baigti sausio pirmomis dienomis. Šiuo metu sąlygos runkeliams kasti ir gabenti yra labai geros, darbai vyksta sklandžiai. Fabrikas yra techniškai gerai paruoštas, atnaujintos aikštelės, įrengti šviesoforai, eilių nėra“, – sako cukraus fabriko „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Jis viliasi, kad rudens orai ir toliau išliks geri ir leis augintojams be vargo sudoroti gausų cukrinių runkelių derlių – šiemet Kėdainiuose numatyta perdirbti gerokai daugiau šakniavaisių negu pernai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos