Vilnius. Kiekvienais metais Lietuva skelbia Nacionalinį augalų veislių sąrašą, į kurį yra įrašomos naujos gausiu ir geros kokybės derliumi, kitomis vertingomis savybėmis išsiskiriančios veislės.
Šiais metais sąrašą papildys 111 augalų veislių, tarp kurių 10 veislių, sukurtų Lietuvos selekcininkų, praneša Valstybinė augalininkystės tarnyba.
Nacionalinis augalų veislių sąrašas – knyga veislinės dauginamosios medžiagos augintojams, ūkininkams, norintiems auginti geriausiai Lietuvos klimato sąlygomis derančias grūdinių kultūrų, bulvių, rapsų, cukrinių runkelių, kukurūzų, daugiamečių žolių, daržovių ir kitų augalų rūšių veisles.
Tokie sąrašai sudaromi visose Europos Sąjungos (ES) valstybėse ir kasmet atnaujinami. Atlikus specialius veislių ūkinio vertingumo ir kitų jų savybių nustatymo tyrimus, į sąrašą įrašomos tik pasižyminčios gausiu, stabiliu ir kokybišku derliumi, gera iš jo gaminamos produkcijos kokybe. Šios veislės atsparios nepalankioms žiemojimo sąlygoms, ligoms ir išsiskiria kitomis vertingomis savybėmis.
Sąrašą 2022 m. papildys 38 naujos javų veislės: 11 žieminių kviečių, iš kurių dvi lietuviškos, 8 vasarinių kviečių, 1 rugių, sukurta vokiečių selekcininkų, ir 2 žieminių kvietrugių. Komisija taip pat pritarė į šių metų sąrašą įrašyti 7 vasarinių miežių, 6 sėjamųjų avižų ir vienos naujos, Lietuvos selekcininkų sukurtos, plikųjų avižų veisles.
Po ilgos septynerių metų pertraukos sąrašą papildys dvi grikių veislės, sukurtos Lenkijos selekcininkų.
Komisija nutarė dar vieniems metams pratęsti miežių ir vasarinių kvietrugių veislių tyrimus, nes gauti jų duomenys nepakankamai atskleidžia veislių savybes dėl tyrimo metais vyravusių nepalankių oro sąlygų.
Daugiau runkelių, rapsų ir kukurūzų veislių
Sąrašas bus papildytas ir 12 naujų cukrinių runkelių veislių. Tarp jų 2 hibridinės, sukurtos taikant inovatyvią piktžolių kontrolės cukrinių runkelių pasėliuose sistemą „Conviso Smart“. Šios veislės atsparios ALS inhibitoriaus grupės herbicidams.
Į sąrašą bus įrašytos visos siūlytos rapsų veislės – 13 žieminių ir 10 vasarinių.
Pastaraisiais metais pastebimai išaugo kukurūzų veislių paraiškų skaičius. Atlikus visus privalomus tyrimus ir paaiškėjus jų rezultatams, Komisija pritarė siūlymui įrašyti 15 ankstyvųjų ir 12 vidutinio ankstyvumo paprastųjų kukurūzų veislių.
Paraiškų Lietuvoje registruoti sojų veisles gaunama nedaug. Šiemet sąrašą papildys viena Vokietijos selekcininkų sukurta sojų veislė.
Šiais metais bus įrašytos trys pupų veislės, taip pat sukurtos Vokietijos selekcininkų. Tris sėjamųjų žirnių veisles planuojama įtraukti 2023 m., jeigu bus gauti teigiami jų IVS tyrimo rezultatai.
Sąrašą papildys Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro selekcininkų sukurtos veislės – paprastųjų smilgų ir valgomųjų pomidorų.
Lietuvoje bus užregistruotos ir 5 dekoratyvinių augalų (skiauteručių) veislės, sukurtos Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje.
Ne tik įrašomos, bet ir išbraukiamos
Paprastai veislės likimą mūsų šalyje sprendžia Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija, kuri analizuoja per 2 arba 3 metų tyrimo laikotarpį gautus augalų veislių tyrimo duomenis ir siūlo įrašyti veislę į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, atmesti paraišką arba pratęsti tyrimus. Reikia paminėti ir tai, kad į sąrašą ne tik įrašomos naujos, bet ir išbraukiamos veislės, gavus raštišką selekcininko prašymą.
Atnaujinti veislių duomenys bus perduoti Europos Komisijai ir įrašyti į ES bendruosius žemės ūkio augalų ar daržovių rūšių veislių katalogus. Tai padarius jų dauginamąją medžiagą bus galima tiekti visai ES rinkai.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Medžiojamųjų gyvūnų žala ūkiams bus nustatoma tiksliau
2024-12-05 -
Keičiamas valdos ekonominio dydžio apskaičiavimas
2024-12-03 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)