Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Metas daiginti daržovių sėklas

Vilnius. Prasidėjęs kalendorinis pavasaris primena, kad jau metas galvoti apie būsimą daržovių derlių. Kokius daigus jau galima daiginti ir į ką būtina atsižvelgti?

Prieš imantis daiginimo, svarbu įvertinti kokio dydžio daržas, kokios ten gamtinės sąlygos, kokias ir kokių rūšių daržoves planuojama auginti. Ankstyvas pavasaris tinkamas pomidorų, paprikų, salierų ir porų sėjai daigyklose.

Svarbu įsivertinti, kiek ir kokių sėklų reikia, atsirinkti, kokios jų rūšis tinka būtent jūsų daržui ar šiltnamiui. 

Bioversija 2024 04 15 m7

Kitas žingsnis – daigyklų pasirinkimas. Pasak „Senukų“ specialistų, patogios yra durpių daigyklos. Jose galima auginti ir greitai, ir lėčiau augančius daigus. Vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį į durpių rūgštingumą pH. Durpių daigyklos saugo daigų šaknis nuo mechaninių pažeidimų juos pervežant ir persodinant. Pastebima, kad daigai iš durpių daigyklų puikiai prigyja ir netgi pagreitina derlių. 

Kitas daigyklų tipas – polimerinės daigyklos. Jos patogios tuo, kad yra ilgaamžės. Tik prieš daiginant, jas reikėtų apžiūrėti, ar nėra kokių nors pažeidimų, ir tinkamai dezinfekuoti. Pasirinkus daigyklą su skaidriu dangčiu, galima sukurti palankiausias sąlygas daigams dygti ir augti. Be to, lengviau palaikyti tinkamą drėgmės kiekį ir pastovią temperatūrą. Pastebima, kad polimerinėse daigyklose sėklos sudygsta vienodžiau. Joms reikia ir mažiau durpių, daigų šaknys persodinant nepažeidžiamos, lengviau prigyja. 

Daiginamiems augalams reikia parinkti jiems tinkamą žemę:  vieni mėgsta rūgštingesnę terpę, kiti – priešingai. Todėl patogiausia perskaityti informaciją ant sėklų pakelio ir įsigyti jau paruoštą durpių substratą. Jame būna tinkamas rūgštingumas ir papildomas trąšų kiekis. Prieš sėjant sėklas, substratą reikėtų palaikyti kambario temperatūroje.

Kad sėklos sudygtų, tinkamai augtų, o daigai lengvai prigytų perkelti į šiltnamį ar lauką, reikia įvertinti, ar daigyklų laikymo vietoje joms pakaks erdvės, šviesos ir drėgmės.

Daiginti reikėtų gerai apšviestoje vietoje, pavyzdžiui, ant palangės pietų pusėje, kur daugiau saulės. Kai trūksta šviesos, sėklos lėčiau dygsta, daigai būna menkesni, lapeliai nedideli, nepakankamai žalios spalvos. Pasak specialistų, daigai turėtų gauti bent 8–10 val. šviesos. Jeigu jos trūksta, galima juos apšviesti specialiomis lempomis.

Tam, kad daigai būtų tvirti, jiems turi pakakti drėgmės. Vis dėlto svarbu ne tik neleisti išdžiūti durpėms, bet ir neperlaistyti.  Patalpos, kurioje daiginama, oras  turėtų būti ne per daug sausas. 

Sėkloms sudygti turi būti ir reikiama temperatūra. Kaip tik todėl daiginti pradedama pavasarį, kai oras kiek sušyla ir daugiau saulės. Geriausia, kai temperatūra stabili visą laiką. Nuo temperatūros priklauso, kaip greitai sėklos sudygs ir kaip greitai daigas augs, ar bus pakankamai tvirtas. 

Daugiau patarimų, kaip užsiauginti kokybiškų daigų:

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos