Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Ūkis
Daržininkė dalijasi patarimais, kaip užauginti gerus paprikų daigus

Panevėžio r. Paprikos – vienos vertingiausių daržovių. Patyrusi daržininkė iš Ramygalos Salvina Kievinienė pataria nepavėluoti jų pasėti ir laiku išsiauginti kokybiškus daigus. Tik tuomet galima tikėtis gausaus paprikų derliaus.

Pasak daržininkės, šiltnamiuose ir lauke auginamos dviejų porūšių vienmetės paprikos (Capsicum annuum L.) – saldžiosios ir aitriosios. Labiau mėgstamos saldžiosios paprikos ryškiai raudonais, oranžiniais, geltonais, baltais, rudais ar violetiniais, įvairių formų ir dydžio, nekarčiais vaisiais.

Šias paprikas galima tik iš dalies vadinti saldžiosiomis, nes cukraus turi apie 5 proc. (pomidorai – 6 proc., morkos – 7 proc.), tačiau augintoja pažymi, kad jos – vitamino C šaltinis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Priklausomai nuo augimo sąlygų, veislės savybių ir sunokimo laiko, vitamino C vaisiuose susikaupia vidutiniškai po 100–200 mg/100 g žalios masės. Vitaminų kiekis ir kitų bioaktyvių medžiagų sudėtis saldžiųjų paprikų vaisiuose 5–10 kartus didesnė nei agurkuose ir pomidoruose. Jų vaisiai ilgiau išsilaiko, puikiai transportuojami.

„Pastaruoju metu Lietuvoje be saldžiųjų paprikų populiarėja ir aitriosios, pasižyminčios vertingomis ir gydomosiomis savybėmis, tinkamos salotoms ir prieskoniams gaminti. Jų rūšių ir veislių pasiūla didžiulė.

Aitriųjų paprikų vaisiuose gausu kapsaicino – antibakterinės, skausmą malšinančios medžiagos, kuri mažina kenksmingojo cholesterolio kiekį, saugo nuo vėžio ir diabeto“, – sako S. Kievinienė

Vitaminų kiekis ir kitų bioaktyvių medžiagų sudėtis saldžiųjų paprikų vaisiuose 5–10 kartus didesnė nei agurkuose ir pomidoruose

Kada sėti?

Daržininkės teigimu, paprikų vegetacijos trukmė ilga – apie 130–170 dienų, todėl jų daigai auginami apšildomuose šiltnamiuose arba kitoje šviesioje patalpoje.

Lietuvoje geriausia auginti ankstyvas ir vidutinio ankstyvumo veisles. Paprikų daigai auga ilgiau nei pomidorų, priklausomai nuo auginimo sąlygų, veislės bei hibrido, užauga per 60–80 dienų.

„Paprikų sėjos laikas priklauso nuo auginimo vietos: jei daigai bus sodinami nešildomuose šiltnamiuose, sėklos sėjamos vasario pabaigoje–kovo pirmomis dienomis. Jei norima auginti lauke – tuomet kovo viduryje, kad augalai neperaugtų.

Per anksti pasėtos paprikos kambaryje ant palangės bus peraugusios, kai ateis laikas augalus sodinti į šiltnamį ar lauke. Daigai bus ištįsę, o iš tokių augalų nesulauksime gausaus ir geros kokybės derliaus“, – atkreipia dėmesį S. Kievinienė

Ne visos sėklos vienodai daigios

Kasmet daržininkė stengiasi išbandyti naujas paprikų veisles bei hibridus, pasižyminčius spalvų ir formų įvairove, vis kitais poskoniais. Naujų įsigytų sėklų daigumas ir dygimo energija siekia 90–100 proc., todėl darniai sudygsta.

Kartais sėja ir senesnes išlaikytas paprikų sėklas, kurių daigumas siekia apie 60–70 procentų. Sudygsta tik pusė pasėtų sėklų, jos dygsta gerokai ilgiau ir ne vienu metu.

Siekdama paspartinti tokių sėklų dygimą, augintoja prieš sėją jas 2 paras pamirko 25–30 ºC temperatūros vandenyje arba 0,05 proc. kalio permanganato tirpale. Paskui išdžiovina, kad būtų birios, ir sėja į durpinį substratą.

Nemėgsta persodinimo

„Paprikų sėklas sėju į daigyklas, pripildytas smulkios frakcijos (sėjai) drėgno durpinio substrato (pH 6,3–6,5), 0,5–1 cm gylyje.Substratas turi būti nešaltas,ne mažiau kaip 18ºC šilumos.

Į dėžutes geriau paprikų nesėti, nes nemėgsta persodinimo. Verčiauį daigyklas, nes tuomet geriau susiformuoja šaknynas“, – patirtimi dalijasi S. Kievinienė.

Paprikų augintoja sėklas daigina 22–25 ºC temperatūroje. Pasėjusi pridengia balta agrodanga ir plona polimerine plėvele. Kol sėklos dar nesudygusios, kiekvieną dieną pravėdina atidengdama, pagal poreikį sudrėkina ir vėl uždengia.

Sėklos visiškai sudygsta po 7–12 dienų, tuomet ji nudengia plėveles ir kelias dienas daigus laiko 15 ºC temperatūroje, kad geriau formuotųsi šaknų sistema ir augalai neištįstų.

Daigai ant šildomų grindų

Ilgesnės vegetacijos saldžiąsias ir lėčiau augančias aitriąsias paprikas, pasėtas į dėžutes su durpiniu substratu, S. Kievinienė stengiasi sudaiginti vasario antroje pusėje namuose ant šildomų grindų.

Paskui šildomame šiltnamyje išpikuoja atsargiai į daigyklas, kad neužsilenktų šaknelės. Vėliau persodina į 10 cm skersmens vazonėlius. Šitaip paprikų daigai auginami savaite ilgiau, nei sėjant tiesiai į daigyklas, tačiau tuo metu dar nereikia šildyti šiltnamio.

Svarbu, kad daigai neištįstų

Paskui augintoja daigyklas su daigeliais perneša į šviesią šiltą vietą, kur dieną palaiko 20–23 ºC temperatūrą, o naktį žemesnę (15–18 ºC), kad neištįstų daigai. Ant skilčialapių likusias sėklų luobelės atsargiai nurenka, nupurškia augalus 20 ºC temperatūros vandeniu.

Paprikų daigai iš daigyklų persodinami į 10 cm skersmens vazonėlius

Paaugusius daigus iš daigyklų S. Kievinienė persodina į 10 cm skersmens plastikinius ar durpinius vazonėlius su durpiniu substratu (pH 6,3–6,5), skirtu daigams auginti. Persodinusi daigus palieja 0,2 proc. jūros dumblių (Ecklonia maxima) tirpalu, kad greičiau šaknytųsi ir sparčiau augtų.

Vėliau kas 10–12 dienų daigus tręšia 0,1 proc. koncentracijos mineralinių trąšų tirpalu ir dar kartą palieja 0,2 proc. jūros dumblių tirpalu.

Augintoja pastebėjo, kad naudojant jūros dumblių produktą paprikų daigai išauga sveiki ir kokybiški, nereikia papildomai profilaktiškai lieti nuo ligų fungicidų tirpalu.

Po patręšimo apie daigus supurena substratą. Labai svarbu, kad vazonėliuose esantis neperdžiūtų, kitaip jaunų augalų stiebai pradės medėti. Laistyti reikia pagal poreikį, šiltu (20–22 ºC temperatūros) vandeniu.

S. Kievinienės teigimu, sodinti į šiltnamį ir lauką tinkamiausi tvirti, neištįsę, 20–30 cm aukščio daigai su 8–12 lapų. Į šiltnamį sodinami gegužės pradžioje, o į lauką gegužės pabaigoje–birželio pradžioje, pasibaigus šalnų pavojui. Lauke pasodinus naudinga apdengti agrodanga ir polietileno plėvele, kad apsaugotų nuo šalnų.

Šaltinis: MŪ inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos