Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Lietuvoje nukulta iki 60 proc. grūdų ploto, tikimasi 6 mln. tonų derliaus

Vilnius. Lietuvoje jau nukulta apie 60 proc. grūdų ir rapsų ploto, o javapjūtė galėtų baigtis po savaitės. Grūdų augintojai ir pardavėjai sutaria, kad dėl prastų orų grūdų kokybė bus prasta, o bendras jų derlius Lietuvoje sieks apie 6 mln. tonų.

„Šiuo metu pasistūmėjome į priekį gerokai. Pastarosios dienos neblogos ir centrinėje Lietuvoje, kur dirva nėra labai šlapia, javapjūtė eina į pabaigą. Kokybė tragiškai suprastėjusi. Praktiškai visi grūdai šią savaitę kuliami yra pašariniai. Maistinių kviečių nebėra", - sakė Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Anot jo, šiuo metu jau nukulta apie 60 proc. grūdų ploto, o bendras derlius gali būti 15-20 proc. mažesnis nei pernai, kaip prikulta rekordiškai daug - 6,5 mln. tonų grūdų. Pasak A. Macijausko, jeigu geri orai išsilaikys, javapjūtė turėtų baigtis po 7-8 dienų.

Bioversija m7 2024 11 19

„Grūdai pradėjo dygti varpose ir sudygusių grūdų kiekis svyruoja nuo 10-20 proc. - tai labai bloga kokybė. Nežinau, kur prasčiausios kokybės grūdus realizuosime. Kokybė išlieka didžiausia problema šiuo momentu", - kalbėjo A. Macijauskas.

Grūdų prekybos įmonės „Agrokoncerno grūdai" vadovas Karolis Šimas sakė, jog grūdų kokybė - pagrindinė šių metų problema.

„Šiandien galime konstatuoti, kad 85 proc. atvažiuojančių tiek žieminių, tiek vasarinių kviečių yra pašarinės kokybės. Taip pat išlieka problema, kad grūdai yra per smulkūs ir kai kurie per ilgai laukuose užsibuvę grūdai - per daug sudygę, ir kartais tokie grūdai neatitinka net pašarinių kviečių kokybės", - sakė K. Šimas.

Jo žodžiais, prastos kokybės kviečius bus svarstoma realizuoti vidaus rinkoje - paukštynuose ir kiaulių fermose, o pašariniams kviečiams neseniai atsivėrė naujos eksporto rinkos.

„Dabar pasikeitė eksporto kryptis. Ispanai tapo pagrindiniai pašarinių kviečių importuotojai. Dar gali pasitvirtinti kai kurios Azijos šalys. Šiandien parduoti pašarinius galima, ir tai yra mums pliusas - jie yra likvidūs. Mes galime konkuruoti su Rusijos ir Juodosios jūros regiono pašarinių kviečių kainomis, tačiau bendrai kaina yra maža", - teigė K. Šimas.

Jo teigimu, šiemet bendras grūdų derlius Lietuvoje tikriausiai sieks apie 6 mln. tonų.

Statistikos departamento duomenimis, pernai grūdų derlius siekė 6,521 mln. tonų - 22,5 proc. daugiau nei 2014 metais. Tai lėmė 13 proc. išaugęs derlingumas ir 8 proc. didesnis plotas. Lietuviški grūdai tradiciškai eksportuojami į Iraną, Šiaurės Afrikos šalis bei Vakarų Europos valstybes.

BNS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos