Jonavos r. Tradicine tapusią lauko dieną „Grūdo kelias" akcinė bendrovė „Kauno Grūdai" šiais metais surengė Pauliukų žemės ūkio bendrovėje. Ūkininkai ir augalininksytės specialistai iš visos Lietuvos buvo supažindinti su naujausiomis augalininkystės technologijomis, vertino ir analizavo įvairius pasėlius, trąšų ir augalų apsaugos priemonių efektyvumą, išbandė naują techniką.
„Grūdo kelias" išskirtinis tuo, kad beveik vienoje vietoje gali pamatyti ir gerai prižiūrimus augalų pasėlius, žemės ūkio techniką, naujausiių technologijų taikymo rezultatus, tiesiogiai bendrauti ir konsultuotis su specialistais. Pasėlius „Kauno Grūdų" agronomai įrengiagamybiniuose laukuose, o ne bandyminiuose, kur augalams būna sudarytos praktiškai idealios sąlygos. Todėl visi susirinkusieji gali pamatyti, kaip kviečiai, rapsai, cukriniai runkeliai, kukurūzai auga natūraliomis sąlygomis, kokios sėklos, augalų apsaugos priemonės padeda užauginti gerą derlių.
„Kauno Grūdų" renginyje apsilankė ūkininkai iš visos Lietuvos
Laukuose, kur buvo įrengtos septynios stotelės, ūkininkai praleido po gerą pusdienį. Šiemet augalininkystės naujoves pristatė 10 bendrovių. Viena iš jų - „Adama", neseniai pakeitusi pavadinimą iš „Makhteshim-Agan". Bendrovės atstovai apžvelgė žinomų produktų, skirtų cukriniams runkeliams, rapsams, javams ir kukurūzams, savybes, pateikė grūdinių kultūrų apsaugos nuo ligų rekomendacijas.
Vasarinių rapsų pasėlius komentavo ir aptarė „Adama" direktorė Erika Povilionienė. Profesionali agronomė, sukaupusi ilgametę darbo su augalų ir pasėlių apsaugos produktais patirtį, teigė, kad apie rapsus galėtų kalbėti nesustodama ištisas valandas, nes tai - mylimiausias jos augalas. Vasarinių rapsų pasėlis Pauliukų ŽŪB laukuose šiuo metu atrodo pagirtinai. Ūkininkai buvo supažindinti su rapsams taikyta tręšimo schema, naudotais cheminiais preparatais nuo piktžolių, ligų ir kenkėjų.
Apie rapsų auginimo technologijas ūkininkams pasakojo „Adama" direktorė Erika Povilionienė
Nepriekaištingai iš pirmo žvilgsnio atrodo ir cukrinių runkelių laukas, nors kelis augalus išrovęs ASU mokslininkas Vytautas Liakas iš jų šaknų pastebėjo, kad buvo perdaug suspaustas dirvožemis.
„Adama" atstovas Vaidotas Donyla informavo, kad šiais metais Lietuvoje buvo įregistruotas naujas herbicidas Belveder Extra, turintis tris veikliąsias medžiagas (fenmedifamą, desmedifamą ir etofumezatą). Su šiuo herbicidu buvo atlikti trys pagrindiniai cukrinių runkelių purškimai, kartą - kombinacijoje su Goltix, kuris praplečia apsaugą nuo kibiojo lipiko, trikertės žvaginės, dirvinės čiūžutės. „Ši kombinacija davė gerą rezultatą - laukai švarūs, be piktžolių", - džiaugėsi V. Donyla. Jis pridūrė, kad Belveder Extra yra saugus naudoti cukriniams runkeliams, o tai yra pagrindas, kad būtų gautas kuo didesnis cukraus kiekis iš hektaro. Jis priminė, kad birželio pabaigoje ar liepos pradžioje reiktų cukrinius runkelius purkšti fungicidais, nes vyraujant drėgniems orams, plinta ligos. Purkšti pasėlius jis rekomendavo per du kartus.
Cukrinių runkelių laukai švarūs, be piktžolių
Bendrovės KWS atstovai ūkininkams pristatė tinkamiausias Lietuvoje auginti rapsų, kukurūzų, cukrinių runkelių ir javų sėklų veisles.
KWS vadybininkas Marius Garuckas pasakojo apie cukrinių runkelių veisles. Visos jos jau yra atsparios rizomanijai, kuri visose šalyse yra priskiriama prie labai žalingų - karantininių ligų. Viena derlingiausių veislių yra „Victoriana", kurios derlius praėjusiais metais buvo per 80 t/ha. Gamybiniuose laukuose atliekami bandymai su dar viena nauja veisle „Ernestina", kuri, manoma, taip pat bus itin derlinga.
Žinomas specialistas ir bendrovės KWS vadovas Kastytis Patiejūnas pristatė Pauliukų ŽŪB pasėtas žieminių rapsų veisles. Viena jų - „Brutus" - pernai gauta 6 t/ha derlių. Pasak K. Patiejūno, ši informacija pasklido po visą Lietuvą, todėl ir pati veislė išpopuliarėjo. Šiemet tokio įspūdingo derliaus nelaukiama, tačiau apie 5-5,5 t/ha turėtų būti kuliama. „Laukuose visa agrotechnika atlikta idealiai, dar ir gera žiema padėjo. Peržiemojo visos veislės, tik vienos geriau, kitos - blogiau", - reziumavo K. Patiejūnas.
Bendrovės KWS vadovas Kastytis Patiejūnas
Rapsų pasėliams buvo panaudoti „Adamos" herbicidai, augimo reguliatoriai, mikroelementinės trąšos, insekticidai kovai su kenkėjais ir fungicidai nuo visų rapsų ligų. Kai kurie naudoti produktai, informvo „Kauno Grūdų" agronomas-konsultantas Rytis Kuprys, Lietuvos rinkoje pasirodys galbūt tik kitais metais. Jis ūkininkams taip pat pasakojo, kaip šiuose laukuose buvo tręšti žieminiai rapsai.
Savo produktus demonstravo ir UAB „Chemcentras" specialistai, informavę apie savo produktus „Lignum", „Lignumplus", „Periplus", „Foamex", ispaniškas aminorūgštis, vengriškas kukurūzų sėklas. Ūkininkai buvo supažindinti su lipniųjų medžiagų veikimu, efektyvumu, moksline įranga.
„Parodysime jums, ką gali geležis", - visiems susirinkusiems pažadėjo bendrovės „East West Agro" direktorius Gediminas Kvietkauskas. Buvo demonstruojamas kombainas Laverda, krautuvai Giant, traktoriai, sėjamosios ir kita technika.
EWA vadovas Gediminas Kvietkauskas linkėjo ūkininkams geležinio derliaus
„East West Agro"produktų vadovas Remigijus Savickas pristatė prancūzų gamintojo „Sulky" kombinuotą sėjamąją SkyMaxi Drill su žemės įdirbimu, trąšų įterpimu ir su sėjimo sekcija gale. Šios sėjamosios unikalumas - galima atkabinti visą galinę sėjimo sekciją, kuri yra ant tritaškės pakabos, ir vietoje jos, pavyzdžiui, kabinti kukurūzų sėjamąją. Kitas svarbus šios sėjamosios privalumas - transportinė važiuoklė. Ji gali būti naudojama ne tik tada, kai reikia galulaukėje apsisukti, bet ir transportuojant pilnai pakrautą sėjamąją į lauką. Galinė išsėjimo sekcija unikali tuo, kad patį grūdą sėja vienadiskis aparatas. SėjamosiosMaxi Drillidealiai dirba visomis sąlygomis - suartoje, skutikliu įdirbtoje dirvoje arba neįdirbtoje ražienoje.
Ūkininkai domėjosi „Sulky" kombinuota sėjamąjaSkyMaxi Drill
Ūkininkai itin mielai bendravo su Pauliukų ŽŪB pirmininku Andrejumi Štombergu, kuris jiems pasakojo apie bendrovės valdomą ūkį, techniką, darbuotojus, jų ir net savo darbo užmokestį. Bendrovė dirba apie 3 000 ha žemės, turi 1 500 galvijų, 7 000 kiaulių. Atsitiesusi po kiaulių maro Pauliukų ŽŪB dirba sėkmingai ir pelningai, kasmet investuoja į naują techniką.
Įmonių grupės „KG Group" vadovas Tautvydas Barštys žadėjo „Gūdo kelio" lauko dieną rengti ir ateityje, nes įsitikino, kad ūkininkams šis renginys teikia daug naudos. „Tokia lauko diena labai reikalinga ir ūkininkams, ir savo naujoves pristatančioms augalininkystės srityje dirbančioms kompanijoms. „Grūdo kelias" yra vieta, kur ūkininkai sužino aktualiausias naujienas, pamato kaip realiai atrodo laukai, kuriuose buvo taikytos skirtingos javų auginimo technologijos. Kompanijų atstovai, savo ruožtu, gauna atgalinį ryšį iš ūkininkų, išgirsta jų vertinimus ir nuomones", - kalbėjo T. Barštys.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)