Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Latvijoje aptikti pavojingi bulvių kenkėjai
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius / Ryga. Latvijoje aptikus blyškiųjų bulvinių nematodų, Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) ragina neužmiršti prevencijos priemonių ir ketina daugiau dėmesio skirti su Latvija besiribojantiems mūsų šalies rajonams. 

VAT duomenimis, Jelgavos savivaldybėje gegužės pabaigoje aptikti vieni grėsmingiausių bulvių kenkėjų – blyškieji bulviniai nematodai (Globodera pallida). Kenkėjai rasti atliekant fitosanitarinį patikrinimą 10 ha dydžio lauke. 

Blyškieji bulviniai nematodai – tai mikroskopinės kirmėlės, kurios pažeidžia augalų šaknis taip sutrikdydamos normalų jų vystymąsi. Nematodais užkrėstų augalų lapai pradeda vysti, bulvės pamažu nyksta. Išrovus kenkėjų pažeistas bulves, ant šaknų galima pamatyti aguonos dydžio geltonas cistas. 

Bioversija 2024 07 09 m7

Žmogaus sveikatai šie nematodai nežalingi, todėl maistui naudojant pažeistus bulvių stiebagumbius neigiamas poveikis savijautai nepasireikš, bet gali sunaikinti iki 80 proc. bulvių derliaus, jei lauke jų bus daug. 

Karantininiams kenkėjams priskiriami blyškieji bulviniai nematodai didelę žalą gali padaryti ne tik bulvių, bet ir pomidorų ar baklažanų derliui. 

Jų radus, VAT teigimu, paprastai draudžiama šešerius metus toje vietoje auginti bulves, kaskart tame lauke panaudotą žemės ūkio techniką būtinai valyti, be to, lauko vietose, kur galima užkirsti kelią ligai plisti, patariama auginti augalus, atsparius blyškiesiems bulviniams nematodams.

Nukentėtų prekyba

Jei blyškieji bulviniai nematodai būtų identifikuoti ir Lietuvoje, tai galėtų turėti įtakos tarptautinei prekybai lietuviškos kilmės bulvėmis ar sodinamąja medžiaga. Tokių bėdų jau turi 15 ES šalių: Olandija, Vokietija, Austrija, Prancūzija, Belgija, Ispanija, Italija, Danija, Švedija, Suomija, Estija, Čekija, Bulgarija, Graikija bei Kipras.

Dėl kaimyninėje šalyje aptiktų blyškiųjų bulvinių nematodų, šiemet ir kitąmet Augalininkystės tarnybos specialistai didesnį dėmesį ketina skirti šiauriniams Lietuvos rajonams, besiribojantiems su Latvija.

Taip pat įsivežantiems bulves iš kitų ES šalių primenama, kad pakuotės turi būti suženklintos etiketėmis, jose turi būti augintojo ar pakuotojo Fitosanitarinio registro numeris. Kadangi blyškieji bulviniai nematodai gali būti platinami ir su dirvožemiu, būtina įsitikinti, kad bet koks atvežamas augalas turėtų sveikatingumą patvirtinantį augalo pasą.

Auginantiems bulves VAT rekomenduoja sodinti tik sertifikuotas sėklines bulves, taip naudoti tik savo ūkio techniką. Jei pasitelkiama svetima technika, būtina kaskart prieš naudojimą ją kruopščiai nuvalyti, kad ant padargų paviršiaus neliktų žemės likučių.

Parengta: pagal VAT inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos