Kėdainiai, spalio 3 d. Pasitarus su mokslininkais, šiemet Kėdainių rajone pabandyta galvijams užsiauginti naujo pašaro - kukurūzų ir sojų mišinio. Atrodo, kad bandymas pasiteisino, o eksperimente dalyvavusi bendrovė jau skaičiuoja padidėjusius primilžius.
Bendrovėje „Dotnuvos eksperimentinis ūkis", kuri valdo 1 114 hektarų žemės ir laiko per 650 galvijų, iš kurių 300 melžiamų karvių, įvairūs bandymai - jokia naujiena. Pasak bendrovės direktoriaus Andriaus Turskio, jau prieš metus jam buvo kilę minčių pabandyti pašarui užsiauginti ne tik kukurūzų, bet ir sojų.
„Juk sojos labai baltymingas, gerai viršinamas pašaras. Kukurūzai turtingi angliavandeniais. Tai ir surizikavome gauti šių dviejų produktų miksą. Rezultatas tiesiog puikus. Kadangi auginame tik devynis hektarus kukurūzų ir sojų mišinio, tai jį pjauname nedideliais kiekiais ir iš karto šeriame gyvulius. Kol kas tokio pašaro davėme dar labai trumpai, bet jau pastebėjome, kad primilžiai padidėjo", - pavykusiu bandymu džiaugiasi A. Turskis.
UAB „Dotnuvos eksperimentinis ūkis" direktoriaus teigimu, tokio netradicinio mišinio auginimo bandymas buvo spontaniškas: „Kol kas negalime pasigirti, kad jau turime labai patikimą kukurūzų ir sojų mišinio auginimo technologiją. Pirmiausia pasėjome kukurūzus maždaug 45 centimetrų tarpueiliais, o kai jie užaugo iki keturių lapelių, lauką nupurškėme nuo piktžolių ir po trijų dienų įsėjome soją. Ją sėjome ir išilgai, ir skersai lauko. Pasirinkome palyginti patikimą mūsų sąlygomis ukrainietišką veislę Annuška,"- sako A. Turskis.
Prieš sėją sojų sėklas, klausydami mokslininkų patarimų, apvėlė nitraginu - gumbelinėmis azotą fiksuojančiomis bakterijomis. Annuška - labai ankstyva veislė. Jos vegetacijos periodas trunka 95-105 dienas. Ukrainoje auginamos šiosveislės sojos užauga 80-110 cm aukščio. Šios veislės augalai kompaktiški, atsparūs išgulimui, mezga daug ankštelių. Dotnuvoje augintame mišinyje sojos užaugo gana neprastos - aukštis perkopė metrą, jos užaugino po keletą ankštelių.
„Ar mūsų pasirinkta technologija tikrai pati geriausia, sunku pasakyti. Matome, kad sojos nebuvo užstelbtos. Tačiau ateityje planuojame išbandyti ir kitokių variantų. Vienas iš galimų - šias abi naudmenas auginti atskirai, jas nupjovus maišyti ir gautu mišiniu šerti galvijus. Galbūt augindami atskirai sulauksime didesnių derlių", - svarsto A. Turskis.
Be to, kad šis mišinys - puikiai praturtina galvijų mitybos racioną, sojų auginimas naudingas ir žemei, kurioje jos auga. Sojos dėl ant šaknų gyvenančių gumbelinių bakterijų kaupia biologinį azotą. Taigi juo praturtintos dirvos galima netręšti mineralinėmis azoto trąšomis - taip taupomi joms skirti pinigai.
A. Turskio teigimu, Dotnuvos eksperimentinis ūkis nuolat ieško naujovių, kaip praturtinti pašarus. „Esame įsipareigoję bendradarbiauti su LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkais, tad bandymų darome įvairių: vieni nepasiteisina, kiti, kaip kukurūzų ir sojų auginimas, pavyksta puikiai. Pernai iš vienos karvės primelždavome apie 8 260 kilogramų pieno, šįmet užsibrėžėme pasiekti 9 000 kilogramų. Šiandien jau neabejoju, kad tikslą pasieksime be didelių vargų, ypač kai pradėjome šerti melžiamas karves naujuoju „du viename" pašaru, - sako A. Turskis, pridurdamas, kad bendrovėje ieškoma optimalaus santykio tarp pašaro ir primilžio, pastarojo ypatingai neforsuojant.
Dotnuvos eksperimentinio ūkio vadovas pasidžiaugė, kad šiųmetė vasara buvo ypač palanki pašarų ruošimui. Drėgni ir gana šilti orai buvo palankūs ruošti žolinius pašarus, tai kai kuriuose laukuose spėta nuimti net po keturis derlius.
„Pašarų prisiruošėme su nemenka atsarga. Jų turimo rezervo užtektų ilgesniam negu pusantrų metų laikotarpiui. Pasinaudojome gera galimybe, juk ką gali žinoti, galbūt kitąmet bus sausra ir pašarų ruošimas taps dideliu galvos skausmu. Geriau pasirūpinti atsargomis, jei tam yra galimybių", - įsitikinęs A. Turskis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)