Kaunas. Lietuvos laukuose vis dar galima išvysti nenuimtų kukurūzų. Ūkininkai vėluoja juos nupjauti ar nukulti, nes negali įvažiuoti į permirkusius laukus. Spėriau sukasi turintys lengvesnę techniką ar vikšrinius kombainus. Prognozuojama, kad kukurūzų augintojai šiemet skaičiuos ne pelną, o nuostolius.
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas sakė, kad kukurūzai vis dar laukuose dėl nepalankių sąlygų. „Ūkininkai vis dar laukia, kol laukai pradžius. Atsitiko taip, kad ūkininkai, kurie turi lengvesnę techniką, jau nuėmė kukurūzų derlių. Tuo tarpu turintys sunkesnius kombainus į laukus negali įvažiuoti", - sakė I. Jankauskas.
Jis pastebi, kad būtent drėgnas klimatas, dažnai vandenyje skęstantys laukai yra priežastis, kodėl Lietuvoje nėra daug kukurūzų augintojų. „Jei gamtinės sąlygos būtų palankesnės, kur kas daugiau ūkininkų augintų kukurūzus, nes tai patraukli kultūra, nereikalaujanti daug priežiūros. Bet kokiu atveju kukurūzai laukuose neliks, juos reikės nuimti, nes kitaip dirva pasidarytų labai nekokia", - teigė I. Jankauskas.
Alytaus rajono žemės ūkio bendrovės „Atžalynas" vadovas Algis Žėkas džiaugėsi, kad iš kukurūzais užsėtų 140 ha nenuimtų liko tik pusė hektaro.
„Juos jau paliksime žvėreliams. Sudėtingi metai, tačiau prisitaikėme prie oro sąlygų ir kai tik galėjome, nuėmėme derlių. Dauguma kukurūzų atiteks gyvuliams ir silosui gaminti. Auginame 1000 galvijų, todėl turime auginti kukurūzus vien dėl pašaro, negalime be jų apsieiti. Grūdams lieka labai nedaug, bet taip jau ne vieneri metai atsitinka, esame įpratę prie tokių sąlygų. Šiemet grūdų net nedžiovinome, tiesiog supylėme į plastiko rankovę", - sakė A. Žėkas.
Jis sake neabejojantis, kad kiti metai bus geresni. „Kodėl? Po drėgnų metų kiti visada būna sausesni", - prognozavo žemdirbys.
Šakių rajono ūkininkas Aleksandras Stonkus pasakojo tik pradėjęs kukurūzų derliaus nuėmimą. „Blogi metai, kukurūzai neprinokę, bet po truputį juos kuliame. Šiemet užsodinome 1200 ha, esame nukūlę tik 250 ha. Darbus stabdė lietingi orai, į laukus galime įvažiuoti tik vikšriniu kombainu, nes ratiniai klimpsta drėgnoje dirvoje.
Likusį kiekį galėtume nukulti per kelias dienas, bet mus riboja džiovyklos pajėgumai. Vieną dieną kuliame grūdus, o paskui tris dienas juos tvarkome ir džioviname. Per džiovyklą grūdus turime perleisti tris kartus, kol pasiekiame reikiamą drėgnumą. Reikia turėti labai galingas džiovyklas, kad būtų galima dirbti greičiau", - sakė A. Stonkus.
Jis teigė, kad šiemet derlius bus mažas, o kukurūzus grūdams auginantys ūkininkai neturės pelno. „Pavasaris buvo šaltas, vėliau prasidėjo lietūs, tai labai nepalanku kukurūzams. Mes gyvulių neauginame, vis tiek turime nuimti visą derlių, grūdus džiovinti", - teigė A. Stonkus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)