Bioversija A1 2025 03 18 Basf m1 2025 04 01
Ūkis
Pomidorų daigai lemia būsimą derlių
Manoūkis.lt nuotr.

Kaunas. Kodėl ankstyvas pomidorų derlius mažesnis nei tikėtasi? Kodėl pirma kekė nemezga vaisių? Kodėl augalai nedera taip, kaip norėtume? Atsakymai slypi jau daigų auginimo pradžioje.

Augalų organų užuomazgos formuojasi ląstelėse, todėl žmogaus akis jų nemato. Pomidorų žiedynai pradeda vystytis anksčiau, nei pasirodo žiedų butonai.

Pirmas žiedynas formuojasi, kai daigai skleidžia antrą ir trečią tikruosius lapus. Šiuo augimo tarpsniu daigai labai jautrūs nepalankioms aplinkos sąlygoms, todėl reikia sudaryti optimalias augimo sąlygas, kad jie nepatirtų streso. Tačiau kartais augaliukai ištįsta, lapai vysta, gelsta, krenta, džiūsta lapų galiukai ar atsiranda baltų dėmių.

Bioversija m7 2025 03 18

Kodėl krenta daigų lapai?

Šio reiškinio priežastys kelios: trūksta šviesos, per maža arba per didelė drėgmė, netinkama temperatūra, sutrikusi daigų mityba, skersvėjai, šaknų sistemos pažeidimas, ligos.

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl pomidorų daigai blogai auga, gelsta, net krenta jų lapai, yra šviesos stoka. Sausio– vasario mėn. augantiems daigams nepakanka natūralaus apšvietimo, reikia papildomo, kad augalai gerai augtų ir vystytųsi. Tad nereikėtų skubėti sėti pomidorų, jei nėra galimybės papildomai apšviesti daigus.

Papildomas daigų apšvietimas kartu su natūraliu turėtų trukti 16–18 val., o minimalus – 8–10 valandų. Nerekomenduojama daigų laikyti apšviestų visą parą (išskyrus 2–3 paras po sudygimo), nes tai sukelia lapų chlorozę. Daigams reikia 6–8 val. tamsos periodo per parą.

Kita daigų lapų vytimo, geltimo priežastis – tai drėgmės perteklius arba stoka. Jei puodelyje substratas per drėgnas, šaknims pradeda trūkti deguonies, jos dūsta ir nepakankamai aprūpina augalus vandeniu ir maisto medžiagomis.

Kai daigai laistomi nereguliariai ir nepakankamai, substratas puodelyje išdžiūsta. Tuomet daigai patiria fiziologinę sausrą, visos sultys teka į viršutinę augalo dalį, o apatinė dalis kenčia dėl drėgmės trūkumo, krenta lapai.

Daigus auginant drėgmės gali trūkti ne tik dėl vandens stokos. Pikuojant pažeidžiami šaknų plaukeliai, todėl augalai blogiau apsirūpina vandeniu ir maisto medžiagomis, t. y. jie patiria stresą. Labai svarbu, kad taip nenutiktų augalams formuojant žiedynus. Todėl ankstyvųjų pomidorų daigelius reikėtų pikuoti skilčialapių tarpsniu, o vėlyvųjų pomidorų – iki tol, kol daigeliai užaugina du tikruosius lapelius, bet ne vėliau.

Pikuojant svarbu mechaniškai nepažeisti augalų, negalima imti daigelių už stiebelio, kad nesutriktų maisto medžiagų apykaita.

Svarbi ir oro drėgmė: jei oras itin sausas, augalai smarkiai garina vandenį. Tada šaknys, nors substrate ir pakanka drėgmės, negali visavertiškai aprūpinti augalo vandeniu. Daigai patiria stresą, pradeda vysti ar net nustoja augti.

Kodėl džiūsta lapų galiukai?

Yra daug priežasčių, dėl kurių džiūsta daigų lapų kraštai. Viena jų – per sausas patalpos, kurioje auginami daigai, oras. Kita – apnašos substrato paviršiuje. Dažniausiai baltos apnašos – tai nusėdusios druskos substrato paviršiuje. Jeigu substratas yra sunkios mechaninės sudėties, drėgmė kyla į paviršių, išgaruoja ir substrato paviršiuje lieka baltas druskų sluoksnis.

Kita priežastis – per daug trąšų substrate. Baltos apnašos susidaro augalus palaisčius kietu vandeniu. Sausas oras gali būti dar viena baltų apnašų susidarymo priežastis. Tuo metu augalų šaknys pradeda „dirbti priešingai“, t. y. jos ima maisto medžiagas ir vandenį iš stiebų ir lapų. Dėl to lapų galiukai plonėja ir džiūsta.

Trečia galima pomidorų lapų galiukų džiūvimo priežastis – kalio trūkumas. Paprastai tai atsitinka, kai substratas yra labai rūgštus.

Daugiau apie pomidorų daigų auginimą skaitykite čia.

Autorius: Dr. Julė Jankauskienė, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar dėl gresiančių gyvulių ligų stiprinate biologinę saugą ūkyje?
Visos apklausos