Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Kaip šį sezoną sekasi lauko agurkų augintojams?
Lauko agurkų derliaus nuėmimas Tautvydo Šimėno ūkyje

Kėdainių r. Lauko agurkų, kaip ir kitų daržovių, auginimas labai priklauso nuo meteorologinių sąlygų ir augalų priežiūros. Šis sezonas augintojams pateikė ne vieną išbandymą ir patikrino jų patirtį.

Pasak agronomės ir konsultantės dr. Marijos Čižauskienės, šį pavasarį ilgai užsitęsus šalnoms, ūkininkams lauke jau pasodintus agurkus pavyko išgelbėti tik uždengus agrodanga, o sėją teko suvėlinti.

Atėjus sausrai pasisekė tiems augintojams, kurie galėjo agurkų plotus laistyti. Vėliau dalyje Lietuvos šios lauko daržovės labai nukentėjo dar ir nuo krušos.

Bioversija m7 2024 11 19

Lauko agurkai reiklūs šilumai, nepakelia liūčių, šaltų naktų, po kurių jų augimas iš karto sustoja. Dirvos temperatūrai nukritus žemiau +12 °C, agurkai nebeauga, tačiau temperatūrai pakilus, jie vėl pradeda greitai augti.

Jeigu nusistovėtų šiltos vasaros, tikrai būtų palanku auginti agurkus atvirame grunte. Dėl nepalankių orų jiems tenka skirti daugiau dėmesio.

Agurkus augina jau daugelį metų

Šalyje žinomas daržininkas Vidmantas Kvedaras iš Lančiūnavos (Kėdainių r.), be bulvių, kopūstų, svogūnų, morkų, burokėlių, šiemet augina 8 ha lauko agurkų.

Jis pagal šiuolaikinę technologiją laukuose augina savidulkius ir bičių apdulkinamus agurkus. Jau daugelį metų sėja vidutinio ankstyvumo hibridą Octopus F1,jų vaisiai panašūs į seniau augintus populiariuosius Rodničiok agurkus. Šiemet išbandė naują ankstyvą hibridą Liszt F1. Jis atsparesnis aukštai temperatūrai, augalai nevešlūs, mažais lapais, todėl patogu rinkti derlių.

Ūkininko Vidmanto Kvedaro laukuose agurkai skinami nuo specialios platformos, traukiamos traktoriaus. Nuskinti vaisiai transporteriu keliauja į priekabą

„Nuskintus lauko agurkus raugiame pagal šeimos receptą ir tiekiame jau raugintus į prekybos centrus. Lauke užauginti agurkai tinkamesni rauginti nei užauginti šiltnamiuose“, – sako  V. Kvedaras.

Pasak jo, agurkų spalva ir žalumo intensyvumas priklauso nuo veislės savybių. Įprastais metais lauko agurkų derlius siekia 30−40 t/ha. Ūkininkas viliasi, kad ir šiemet derlius nebus prastesnis. Kol leis orai, agurkus skins ir rudenį. 

Pasiteisino agrodanga

V. Kvedaro ūkio agronomas Edmundas Skėrys sako, kad šiemet lauko agurkus augina po bulvių, priesmėlio dirvožemyje. Šios daržovės į tą patį lauką dažniausiai grįžta po 3–4 metų, bet ne anksčiau.

Ankstyvajam derliui 2 ha lauką apsodino šildomame šiltnamyje išaugintais Liszt F1 daigais. Jų sėklas sėjo gegužės 8 d. į vazonėlius su durpiniu substratu. Gegužės 24 d. į lauką pasodintus daigus iš karto apdengė balta agroplėvele, kad augalams būtų šilčiau, nenukentėtų nuo šalnų ir šaltų vėjų, dirvoje ilgiau išsilaikytų drėgmė. Agronomo teigimu, šį pavasarį labai pasiteisino agrodanga, nes pavyko apsaugoti augalus nuo ilgai trukusių šalnų.

Atšilus orams, birželio 5 d. agurkai pradėjo žydėti, tuomet agrodangą nuėmė.

Likusiame plote agurkai sėti 3 kartus: nuo gegužės paskutinės savaitės iki birželio 23 d., kad šios daržovės palaipsniui pradėtų auginti vaisius ir ilgiau derėtų rugsėjį.

Naujovės palengvina auginimą

Pasak agronomo, prieš sėją ir daigų sodinimą laukuose paklojamos drėkinimo juostos ir lysvės užklojamos juoda specialia polietileno plėvele. Į jose esančias skylutes – sėjos ir sodinimo vietas – prieš tai automatiškai įterpiamos trąšos. Specialia sodinamąja pasodinami daigai ar sėjamąja įterpiamos sėklos.Agurkai sėjami kas 30 x 30 cm, paliekant 1,5 m tarpueilius.

Prieš agurkų sėją ir daigų sodinimą, atvirame grunte (laukuose) paklojamos drėkinimo juostos ir lysvės užklojamos juoda specialia polietileno plėvele

Augalams laistyti naudojamas vanduo iš tvenkinio, o iš įrengto tręšimo mazgo trąšų tirpalas keliauja laistymo juosta ir pamaitina augalus.

Prieš sėją ir daigų sodinimą dirva patręšta kompleksinėmis trąšomis, o per vegetaciją, esant šiltiems orams, agurkai papildomai tręšiami per kapiliarinę laistymo sistemą tirpių kompleksinių trąšų 0,2 proc. tirpalais, maitinami per lapus aminorūgštimis ir reikalingais mikroelementais.

Agurkų lauke įrengta speciali meteorologinių stebėjimų stotelė su papildomais davikliais (matuojama oro ir grunto temperatūra, drėgmė lauke ir po agrodanga, saulėtumas, vėjo greitis ir kt.).

„Agurkų laukus apžiūrime kasdien – įvertiname, ar augalams netrūksta maisto medžiagų, ar jie sveiki. Profilaktiškai šias lauko daržoves purškiame fungicidais nuo ligų, stebime ar neatsirado kenkėjų. Vienaskiltes piktžoles kontroliuojame herbicidais, kitas ravime rankomis", –  patirtimi dalijasi M. Čižauskienė.

Prasidėjus agurkų derėjimui, kasdien ar kelis kartus per savaitę (priklausomai nuo meteorologinių sąlygų) važiuojama į laukus ir jie skinami rankomis. Tiesa, darbui palengvinti naudojama speciali platforma, ant kurios darbuotojai guli po tentu nuo saulės, o tą platformą traukia traktorius. Nuskinti agurkai transporteriu keliauja į priekabą, kur išrūšiuojami į dėžes po 400 kg.

Daržovių perdirbimo ceche darbuotojai raugia agurkus statinėse, paskui juos laiko šaldytuve, supakavę į įvairaus dydžio talpas.

Pakenkė kruša

Kėdainietis ūkininkas Tautvydas Šimėnas, be melsvauogių sausmedžių, jau penkerius metus Bajėnų II-jame kaime augina ir 3 ha lauko agurkų pagal vakarietišką technologiją, sėja hibridinių agurkų sėklą.

Pasak augintojo, pavasarį dėl ilgai užsitęsusių šalnų, agurkus lauke pasėjo tik birželio pradžioje, todėl jie derėti pradėjo vėliau nei įprastai.

Daug žalos augalų lapijai ir stiebams padarė vasarą iškritusi kruša su stambiais ledukais.

Lauko agurkai prieš prasidedant krušai atrodė labai gražūs. Deja, augalams stichija pakenkė

T. Šimėnas pirmąjį agurkų derlių nuskynė birželio 10 d., vėliau nei įprastai. Įprastais metais vidutiniškai per sezoną priskina po 35 t/ha agurkų, tačiau šiemet dėl krušos padarinių tikisi sulaukti kiek mažesnio derliaus.

Kėdainietis agurkų augintojas Tautvydas Šimėnas

Kai pakanka šilumos augalams, derlių ima 2 kartus per savaitę, darbui palengvinti naudojamas specialus kombainas.

Ūkininko išaugintą derlių tiesiai iš lauko superka perdirbėjai, agurkų raugintojai.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos