Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Kad uogų derliumi netektų dalytis su paukščiais

Kauno r. Verslinių uogynų savininkams svarbu apsaugoti augalus ne tik nuo ligų ir kenkėjų, bet ir nuo paukščių. Paukščiams atbaidyti gali būti naudojami optiniai, dujiniai, garsiniai prietaisai ir net lazeriai.

Reikia pasistengti, kad braškynas būtų nepalankus paukščiams dar prieš pradedant sirpti uogoms: iš anksto kaip aitvarą iškelti plėšraus paukščio maketą ar leisti atbaidančius sužeistų paukščių skleidžiamus pavojaus garsus. Pastebėta, kad jei plėšraus paukščio atvaizdas pastatomas tada, kai braškės jau prinokusios ir paukščiai tą braškyną jau aptikę, efektas bus silpnesnis.

Optiniai prietaisai

Bioversija m7 2024 11 19

Instinktas vengti plėšriųjų paukščių priverčia varnėnus, juoduosius strazdus, žvirblius, balandžius ir kitus paukščius vengti vietovės aplink aukštai iškeltą plėšriojo paukščio maketą. Plėšriojo paukščio aitvaras pritvirtinamas ant 8,2-9,6 m stiklo pluošto stulpo. Natūraliai vėjyje skriejantis toks paukštis apsaugo maždaug 1 ha dydžio braškyno, avietyno arba sodo teritoriją.

Tai efektyvus ir ekonomiškas mažesnių paukščių baidymas be jokio triukšmo, todėl tinka ten, kur netoliese dirba ar gyvena žmonės. Tiesa, didesnių paukščių - pavyzdžiui, varnų, kovų, gervių, gulbių - tokiu maketu nenubaidysi, nes jie ir tikro vanago ar sakalo neišsigąsta.

Dujiniai prietaisai

Dujinės patrankos jau daug metų yra naudojamos visame pasaulyje. Priklausomai nuo dydžio, veiksmingi būna mažesniame (1-2 ha) ar didesniame (net iki 25 ha) plote. Atbaido ne tik paukščius, bet ir elnius bei šernus.

Karuselinė dujų patranka braškių lauke

Prietaisas naudoja įprastas propano dujas. Dujines patrankas galima nustatyti pagal poreikius: sureguliuoti laiką tarp intervalų, šūvių skaičių, pasirinkti garso stiprumą. Daugybė nustatymų variacijų užtikrina, kad paukščiai ir laukiniai gyvūnai nepripras prie patrankos šūvių. Rekomenduotina, kad garsinė patranka iššautų vis kitose lauko vietose.

Geriausias būdas atbaidyti paukščius - naudoti trijų krypčių šūvius: pirmas šūvis priverčia sparnuočius pakilti šiek tiek aukščiau; jei daugiau šūvių nebūtų, jie vėl nusileistų ir toliau lestų. Bet kai tik paukščiai pakyla, patranka iššauna antrąjį šūvį. Nuo jo paukščiai pakyla dar aukščiau ir netrukus iššaunamas trečiasis šūvis, kuris galutinai nubaido paukščius.

Garsiniai prietaisai

Garsiniai prietaisai transliuoja išskirtinius žemo dažnio garsus, skleidžiamus tam tikrų paukščių ar gyvūnų. Jų yra labai skirtingų, galima pasirinkti pagal tai, kokie paukščiai dominuoja konkrečioje vietovėje. Gali atbaidyti ne tik mažuosius, bet ir didžiuosius paukščius: pilkuosius garnius, didžiuosius mėlynuosius garnius, didžiuosius apuokus, didžiuosius baltuosius garnius, didžiuosius kormoranus, paprastuosius kirus, snieginius garnius, naktikovus, kuosas, varnas, kanadines bernikles, kovus.

Lazerio panaudojimas

Kai kurie paukščiai, pavyzdžiui, gervės, vanago nebijo. Šiems paukščiams nubaidyti prie garso dar reikėtų pridėti ir lazerį. Lazerio spindulys nukreipiamas į paukščių pulką: pakilus vienam paukščiui, pradės kilti ir kiti. Paukščių atbaidymui naudojami lazeriai veikia 3 km spinduliu. Lazerio spindulys būna šviesiai žalios spalvos, gerai matomas ir dieną, ir naktį.

Taigi, kad netektų uogų derliumi dalytis su įkyriais sparnuočiais, pagalvoti apie juos atbaidančias priemones vertėtų iš anksto.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos