Kaunas/Joniškis/Kėdainiai. Praeitą savaitę prasidėjo žieminių rapsų dorojimas, o žieminių miežių laukai jau ko gero visur nukulti. Sparčiai noksta ir žirniai, prie brandos artėja žieminiai kviečiai. Tiesa, derlius ne toks, kokio tikėtasi – sausra padarė savo juodą darbą.
Kauno rajono ūkininkas Vytautas Žmuidzinavičius sako, kad žieminius rapsus, kurių šiemet augina 115 ha, pradėjo kulti vakar ir per dieną spėjo nukulti 27 ha (žr. nuotraukų galeriją straipsnio pabaigoje; autorius V. Liakas). Šį rytą kulia toliau, bet iš dangaus jau pradeda kristi lietaus lašai, tad darbus teks nutraukti. „Jei orai būtų išsilaikę sausi, rapsapjūtę būtume baigę per keturias dienas“, – skaičiuoja ūkininkas.
Pirmąją kūlimo dieną byrėjo po 4 t/ha rapsų. Atrodytų, neblogas derlius, bet V. Žmuidzinavičius sako, kad į pasėlius labai daug sudėta – ir trąšų, ir visa reikalinga apsauga nuo ligų ir kenkėjų.
Rapsus parduoda po 360 Eur/ha – tai labai panaši kaina kaip ir pernai. „Skubam parduoti, nes pinigai reikalingi kaip oras. Reikia kurą pirkti, techniką remontuoti, laukia žemės dirbimo darbai“, – vienas kitą vejančius darbus vardija augalininkystės ūkio šeimininkas.
„Kaip mažus vaikus puoselėjome tuos rapsus, įdėjimai skaičiuoti 5 t/ha derliui, tačiau sausra padarė savo, ir planuotų rezultatų matyt jau nepavyks pasiekti“, – sako Vytautas Žmuidzinavičius
Ūūkininkas pastebėjo, kad labai sparčiai noksta ir žieminiai kviečiai. Jų laukai atrodo gražiai, tačiau varpų galai yra nusmailėję – tai todėl, kad nuo sausros susmulkėjo grūdai.
Brandą jau faktiškai pasiekę ir žirniai, kurių šiemet ūkyje auginama 90 ha. Pasak V. Žmuidzinavičiaus, baisu, kad visi darbai susigrūs į vieną vietą. Iš karto po kūlimo važiuojama lėkščiuoti ražienų – reikia kokybiškai spėti paruošti žemę rudeninei sėjai.
Joniškio rajono „Drąsutaičių“ žemės ūkio bendrovės kombainai vakar irgi pirmą dieną išriedėjo į žieminių rapsų laukus – šiemet iš viso reikės nukulti 420 ha rapsų. „Pabandėme kulti rapsus, bet ne kažin ką spėjome – prasidėjo lietus. Šiandien lyja jau labai smarkiai – tokio smarkaus lietaus šiemet dar nebuvo. Kaip tyčia – nuolat meldėme lietaus, o jis atėjo tik tada, kai prasidėjo javapjūtė“, – sako bendrovės direktorius Jonas Pidkova. Aišku, lietaus keikti jokiu būdu negalima – jo labai reikia žolynams, nes bendrovė plėtoja ir pieno ūkį.
Ūkio vadovo skaičiavimu, jei būtų geras oras, visiems rapsų laukams nukulti pakaktų savaitės, o gal nė tiek nereikėtų. Vakar buvo kuliami labiausiai subrendę rapsų pasėliai – keista ir šiek tiek netikėta, kad anksčiausiai subrendo vėliausiai, pernai rugpjūčio 23 dieną, sėti žieminiai rapsai. Vakar kūlimo metu byrėjo maždaug po 3 t/ha rapsų derlius.
Bendrovė augina beveik 800 ha žieminių kviečių. Prie brandos jau artėja veislės Edvins žieminiai kviečiai – tai labai ankstyva latviška veislė, bet iki kūlimo dar reikia palaukti.
„Šiandien dar tik liepos 16-oji, tokiu laiku niekada apie kviečių kūlimą net negalvodavome“, – sako Jonas Pidkova pridurdamas, kad rapsus ir pernai kūlė nuo liepos vidurio
Iš karto po rapsų tikriausiai teks kulti žirnius, kurie labai greitai noksta. Jų pasėliai gero derliaus nežada – dėl sausringų sąlygų susiformavusios labai trumpos ankštys. Prasidėjęs lietus didina riziką, kad žirnių pasėlis gali išgulti. Mat sodrūs stiebai ir dar likę lapai primirksta drėgmės, nuo lietaus pasunkėja ir ankštys, kurios tiesiog spaudžia augalus prie žemės.
Kėdainių krašto ūkininkai tikriausiai vieni pirmųjų pradėjo šiemetę javapjūtę. Krakių apylinkėse ūkininkaujantis Paulius Staliorius valdo 950 ha augalininkystės ūkį. Sako, kad pastarosiomis dienomis nuolat žvalgėsi į dangų ir važinėjo po laukus stebėdamas javus, kada jau jie bus galutinai subrendę kūlimui, o ir gamta tam netrukdys.
„Javapjūtę pradėjome liepos 12 dieną. Pirmiausia ėmėmės rapsų. Jų auginame 310 ha ir per keturias dienas nukūlėme maždaug du trečdalius. Kol kas tikrai negaliu tiksliai pasakyti, kokį derlių užauginome, bet jau matau, kad jis bus didesnis negu pernai. Preliminariai sakau, kad iš hektaro kuliame apie 3 tonas rapsų, bet galutiniai rezultatai bus kiek vėliau. Tik nukulti rapsai yra drėgni, žolėti, tai juos džioviname, valome – ruošiame pardavimui“, – javapjūtės startą apibūdino P. Staliorius.
Pasak ūkininko, šiemetiniu derliumi jis nesiskundžia, nes dauguma jo laukų pateko į tą zoną, kuri gavo lietaus būtent tuomet, kai jo labiausiai reikėjo.
„Dabar dirbame, kiek galime. Išnaudojame kiekvieną minutę. Vakar kūlėme net iki trečios valandos nakties, nes lietaus išvakarėse nekrito rasa. O šiandien jau darbus sustabdė lietus. Bet tą pertrauką išnaudojame patikrinti techniką, kad vėl galėtume važiuoti į laukus, kai tik gamta leis“, – sako ūkininkas Paulius Staliorius.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)