Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Išbandė skirtingas ūkininkavimo kryptis
LŽŪKT (Egidijaus Vilkevičiaus) nuotr.

Lazdijų r. Žemaitkiemio ūkininkas Marijus Bernatonis išbandė ne vieną ūkininkavimo kryptį – iš pradžių augino rugius, paskui laikė avis, dabar perėjo į mėsinę galvijininkystę.

Anot M. Bernatonio, įkurti ūkį beveik nuo nulio tikrai nelengva. Iš pradžių trūko ir žinių, ir finansų, bet netrūko noro dirbti.

Pirmąją paramą M. Bernatonis gavo už augintus rugius  (po 500 litų už hektarą), šie pinigai buvo paspirtis ūkiui. Už juos įsigijo technikos, kuri reikalinga laukams apdirbti. Taip atsirado galimybės plėstis – dirbti didesnius žemės plotus. 

Bioversija m7 2024 11 19

Ūkininkas planavo įkurti didelį avininkystės ūkį. Pretendavo į ES paramą, ją gavo – investicijas skyrė infrastruktūrai gerinti, ganykloms aptverti. Deja, šiam planui koją pakišo vilkai. Kaip teigia M. Bernatonis, aplinkiniuose miškuose jų apstu, jie nebijo žmonių, net dienos metu pjauna gyvulius. Tad ilgainiui avininkystės ūkininkas atsisakė.

„Dabar neturiu daug avių, išeidinėju iš avininkystės, gaila man žiūrėti į vilkų papjautus ir sudraskytus gyvulius. Gaila savo darbo ir vargo, sveikatos, bemiegių naktų“, – sakė ūkininkas.

Ūkiui prasiplėtus, įsigijus technikos, darbai ėjosi lengviau. Taip atsirado noras laikyti ir daugiau gyvulių – mėsinių galvijų ir arklių, be kurių ūkininkas neįsivaizduoja nė vienos savo dienos. O ir šiai ūkininkavimo krypčiai labai tinkamos žemės – buvo daug apleistų pievų, apaugusių krūmais, kur negali arti ir sėti, bet gyvulius ganyti – pats tas. 

„Po avių perėjau į mėsinę galvijininkystę, bet ir arklių neatsisakiau. Atvirkščiai – kai pradėjau ūkininkauti, visada laikydavau iki 10-ies arklių. Prieauglį apmokydavau ir parduodavau. Išmokytas arklys kainuodavo 2 000–3 000 litų. O senyviems žmonės jis buvo pagrindinis pagalbininkas ūkyje.

Gero arklio ilgai pardavinėti nereikėjo, net skelbimų neteko dėti. Visi žinojo, kad mano arklys nebijos mašinų, su juo bus galima arti ir į grabarką (arklinis grėblys) kinkyti, ir į šienapjovę. Per visą žiemą juos kinkydavau kiekvieną dieną ir mokydavau – ir miške dirbti, ir visur kitur. Ir šiandien arkliai man – nepagydoma liga.

Laikau 40 arklių su prieaugliu: sunkiuosius, stambintus žemaitukus, seno tipo žemaitukus, mišrūnus ir keršus arklius. Ir tris asiliukus“, – apie savo ilgametę meilę arkliams pasakojo ūkininkas.   

M. Bernatonis savo ūkyje dar laiko apie 100 mėsinių galvijų – angusų ir limuzinų veislių mišrūnų. Anot ūkininko, laikant raguočius ne taip baisu, kad vilkai juos sudoros, mat karvės tvirtesnės ir aršiau gina jauniklius. Ūkininkas taip pat dirba apie 140 ha žemės, kurioje augina pašarius grūdus, iš kurių ruošia pašarus gyvuliams.

Visą straipnsį skaitykite agroakademija.lt.

Parengta: pagal agroakademija.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.