Kaunas. Lietuvos veislinių galvijų ūkius pasiekė šeši aukščiausios genetinės vertės mėsinių veislių buliai – trys beragiai limuzinai iš Prancūzijos ir trys Aberdynų angusai iš Čekijos.
Angusai buvo pirkti Čekijoje pas žinomą augintoją Miroslavą Vrabliką, o limuzinai įsigyti Prancūzijoje, nuotoliniu būdu vykusiame aukcione Lano (Lanaud) kontrolinio auginimo stotyje. Bulius įsigyti padėjęs „Baltic Vianco“ vadovas ir Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) tarybos narys Darius Dzekčiorius džiaugėsi, kad Lietuvos veislinių galvijų šeimą papildys itin kokybiški reproduktoriai. Jis atkreipė dėmesį, kad atvežtų bulių visi veislinės vertės indeksai yra virš 100, tai reiškia, kad jie tikrai yra bandos gerintojai.
Beveik visi buliai pirkti ūkininkams pasinaudojus parama veisliniams gyvuliams įsigyti. Kol kas nežinia, ar ši parama bus teikiama ir naujuoju BŽŪP laikotarpiu, tačiau, D. Dzekčioriaus teigimu, vis geriau genetikos svarbą suprantantys ūkininkai linkę ja naudotis ir norėtų, kad ji būtų teikiama ir toliau.
Utenos rajono ūkyje – įspūdingas limuzinas
Prancūzijoje, limuzinų veislės galvijų kilmės krašte veikianti Lano (Lanaud) kontrolinio auginimo stotis yra žinoma visame pasaulyje, Čia atskleidžiama galvijų genetinė vertė ir geriausius reproduktorius perka viso pasaulio limuzinų augintojai.
Nors patys prancūzai labiau vertina limuzinus su ragais – tokia jų tikroji kilmė, yra išvesta ir beragių limuzinų veislė. Lietuvoje būtent beragiai labiausiai vertinami.
Į Donato Žvalionio ūkį (Utenos r.) birželio pabaigoje atvežtas itin aukštos genetinės vertės, po kontrolinio auginimo aukščiausiai RJ kategorijai priskirtas bulius Pesto MP, kurio paros priesvoris stotyje siekė 1 917 gramų. Dabar 16,5 mėn. gyvulys sveria apie 800 kg.
Bulius Pesto MP kol kas laikomas karantine – tvarte atskirai nuo kitų gyvulių
„Adaptavosi puikiai, - ūkininkas džiaugiasi naujuoju reproduktoriumi. - Jis yra didžiulio priesvorio – iš visų 83 aukcione parduodamų galvijų turėjo didžiausią paros priesvorį, be to, genetiškai beragis, gimęs po grynojo veisimo. Žiūrėsiu, kaip man pavyks išlaikyti tą įspūdingą priesvorį, nes mano ūkis ekologinis, bulius negaus įvairių papildų ir grūdų arba jų gaus gerokai mažiau. Įdomu bus stebėti, kaip jo palikuonys augs grynai ant žolinių pašarų.“
Rinkdamasis bulių ūkininkas didelį dėmesį kreipė ir į nugaros ilgį, plotį, tiesumą, karkaso aukštį – kad jo dukros būtų kuo didesnio karkaso, nes tai svarbu veisliniame ūkyje. Ekologiniame D. Žvalionio ūkyje yra per 100 galvijų, iš jų 46 karvės žindenės.
Nuotoliniu būdu vykusiame aukcione dalyvavęs D. Dzekčiorius teigė, kad bulius pirktas pagal vaizdo įrašą, kilmės dokumentus ir nuotraukas.
„Prieš aukcioną buvo išleistas visų parduodamų galvijų katalogas, tad galėjome analizuoti jų duomenis ir rinktis. Vis tik nupirkti gyvulį jo gyvai neapžiūrėjus, nepamačius jo charakterio – iššūkis. Bet mums pavyko. į Lietuvą jau atvyko bulius, kuris, gal tai ir subjektyvus vertinimas, pretenduoja į geriausių Lietuvos bulių penketuką“, - džiaugėsi aukcione dalyvavęs ir kovojęs D. Dzekčiorius.
Tiesa, dar vienas limuzinas, po to paties aukciono atvežtas į didelį Širvintų r. ūkį, kol kas jaučia stresą. Tikimasi, kad tai tik kelionės ir adaptacijos problema, nes Lano stotyje visiems galvijams atliekamas agresyvumo testas.
Anksčiau iš šios stoties galvijų yra pirkęs žinomas augintojas, LMGAGA Limuzinų klubo vadovas Virginijus Stumbrys. Beje, D. Dzekčiorius atkreipė dėmesį ir į labai efektyvią Limuzinų klubo veiklą: „Šiame klube susivieniję limuzinų veislės galvijų augintojai veikia tyliai, bet eina teisinga linkme, nuolat gerina savo bandas ir rūpinasi veislininkyste.“
Neeilinių duomenų angusai atkeliavo iš Čekijos
Lietuvių draugystė su buvusiu ilgamečiu Čekijos mėsinių galvijų veisėjų asociacijos prezidentu, Aberdynų angusų augintoju Miroslavu Vrabliku duoda konkrečių vaisių – Lietuvos angusų banda karantino metu pasipildė dar trimis aukštos genetinės vertės buliais. Beje, Čekijoje buliai gali būti parduodami tik praėję kontrolinio auginimo stotį.
Du iš trijų atvežtų angusų – garsaus buliaus El Tigre, Amerikos parodų čempiono, sūnūs, atvesti po sėklinimo. Jie atkeliavo į Lazdijų ir Elektrėnų rajonų ūkius.
Vieną iš jų pirko Lazdijų r. ūkininkas Remigijus Urbanavičius. Buliukas puikiai pritapo naujame ūkyje. Šį bulių ūkininkas rinkosi norėdamas į bandą įvesti kitos linijos kraujo. „Be to, jo tėvas – įspūdingas gyvulys, visame pasaulyje El Tigre palikuonys labai vertinami. Kiek teko susidurti Danijoje, Čekijoje, šio buliaus dukrų – telyčių niekas net neparduoda. Bus labai įdomu pažiūrėti, kaip El Tigre sūnus perduos visas genetines savybes mano ūkyje“, - veislininkystė R. Urbanavičių yra stipriai įtraukusi. Naujasis buliukas kergti galės pradėti kitais metais.
Kokia reproduktorių vertė, R. Urbanavičius gerai žino. Ūkininkavimo pradžioje jis buvo įsigijęs parodinį bulių iš Danijos, daug jo palikuonių pardavė ir Lietuvos, ir užsienio augintojams. Dabar šis bulius sėkmingai dirba ir kuria pridėtinę vertę kitame ūkyje. Kasmet ūkininkas atsiveža po1-2 naujus aukštos genetinės vertės, žinomų tėvų bulius, kad į bandą būtų įlieta naujo kraujo. Iš viso ūkyje yra apie 200 karvių žindenių ir 7 reproduktoriai.
Įspūdingų duomenų rudos spalvos angusą Frak Red Polfin įsigijo ūkininkas Nerijus Zobernis iš Plungės r. Kontrolinio auginimo stotyje buliuko paros priesvoris buvo 2,075 kg. 210 d. jis svėrė 334 kg, 365 d. - 625 kg.
„Turėjau planą važiuoti buliuko į Aberdynų angusų tėvynę Škotiją, bet pandemija šiuos planus sujaukė. Todėl nutariau jo dairytis Čekijoje – ten jau esu įsigijęs vieną reproduktorių, man gerai žinoma Čekijos veislininkystės sistema, pažįstu angusų klubo prezidentą. Be to, čekai turėjo išleidę puikų bulių katalogą ir jį galėjau išsirinkti nuotoliniu būdu“, - pasakojo N. Zobernis.
Naujasis Nerijaus Zobernio bandos reproduktorius metų laiko svėrė 625 kg, jo paros priesvoris kontrolinio auginimo stotyje buvo 2,075 kg
Nerijui patinka čekų naudojama veislės indeksų sistema. Kai prieš kelis metus Čekijoje pirko pirmą reproduktorių, jis žiūrėjo veršiavimosi indeksus ir įsitikino, kad sistema veikia – visos telyčios veršiavosi labai lengvai, atvestų jauniklių svoris buvo 29-33 kg. Dabar ūkininkas buliuką rinkosi ir pagal kitus kriterijus, o vienas svarbiausių buvo augimo greitis.
„Mūsų ūkis – produkcijos, norime, kad gyvuliai greitai augtų. Mūsų siekiamybė – geri veisliniai gyvuliai produkcijos ūkyje, kad pagamintume kokybišką mėsą. Todėl ir rinkausi šį buliuką, kurio paros priesvoris buvo daugiau kaip 2 kg. Skamba įspūdingai, bet iš tiesų angusai iki metų laiko dažnai auga greičiau negu limuzinai. Ir mūsų ūkis jau neperka buliuko, kurio paros priesvoris kontrolės stotyje buvo mažiau negu 1,8 kg“, - sakė ūkininkas.
Nors mėnesį buvo karantine, pasikeitė racionas, Frak Red Polfin ir Žemaitijos ūkyje nemažina apsukų ir auga kaip ant mielių. „Jo augimas, be abejo, sulėtėjo, nes iš pradžių gavo sausesnių pašarų, mažiau koncentruotųjų, bet vis tiek 1,5-1,6 kg paros priesvorį išlaiko“, - toks augimas Nerijų visiškai patenkina.
Kergti bulius pradės kitą pavasarį, nes ūkyje veršiavimosi sezonas vyksta balandžio-gegužės mėnesiais. Iš viso šeimos ūkyje yra 320 galvijų, iš jų 120 karvių ir 4 čekų bei danų linijos reproduktoriai. Dar du buliukus, jeigu nesutrukdys pandemija, Nerijus tikisi rudenį atsivežti iš Škotijos.
Veislinis darbas neturi nutrūkti
„Įsigijus geros genetikos labai svarbu ją puoselėti ir toliau gerinti, kaupti duomenis, analizuoti. Svarbiausia, kad veislinis darbas nenutrūktų“, - primena D. Dzekčiorius, pridūręs, kad jeigu augintojai nori, kad pirkti jų gyvulių į Lietuvą atvažiuotų Lenkijos, Latvijos, Estijos ar kitų šalių pirkėjai, jie turi turėti daug duomenų apie gyvulį, žinoti visą istoriją. Bet Lietuvoje visas šis duomenų bazės kūrimo procesas dar tik vyksta, ir niekaip nepabaigiamas. O ir kontrolinio auginimo stočių trūksta. „Kai žinosime viską apie savo gyvulius, jų genetines linijas, tada pirkėjai ir atvažiuos“, - teigė LMGAGA tarybos narys ir „Baltic Vianco“ vadovas.
„Įsigijus geros genetikos labai svarbu ją puoselėti ir toliau gerinti, kaupti duomenis, analizuoti“, - primena LMGAGA tarybos narys ir „Baltic Vianco“ vadovas Darius Dzekčiorius
Jo teigimu, veislininkystė šalyje gal nelabai dideliais žingsniais, bet eina į priekį, ūkininkai vis labiau supranta jos svarbą, ateina suvokimas, kad veislinis darbas reikalingas ir produkcijos ūkiuose, ką parodo ir N. Zobernio pavyzdys. „Yra nemažai gerų pavyzdžių. Postūmis atsirado, kai į šį sektorių atėjo žmonių, kurie galėjo iškart daug investuoti į galvijus“, - sakė D. Dzekčiorius.
Bet jeigu baigsis parama veisliniams gyvuliams įsigyti, galvijų pirkimas ir pardavimas, jo įsitikinimu, labai sumažės.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)