Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Grįžta sankcijos už deklaracijų teikimą pavėluotai

Vilnius. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) seminare aptartos dažniausios pasėlių deklaravimo klaidos ir šių metų deklaravimo aktualijos: už vėlavimą vėl bus taikomos sankcijos, teikiant paraiškas seniūnijose reikės patvirtinti el. pašto adresą.

Pasak Nacionalinės mokėjimo agentūros Žemės ūkio paramos departamento vyresniosios patarėjos Giedrės Valbasytės, patikros rodo, jog daugėja deklaravimo pažeidimų. Tikėtina, kad tai nutinka dėl stipresnės valstybinės žemės naudojimo deklaravimo kontrolės.

Vienas tokių pažeidimų – vėlavimas pateikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai nuosavybės teisės dokumentus ar jų nepateikimas. Vėluojama teikti ir pačias paraiškas. „Dėl koronaviruso pandemijos pernai ir užpernai sankcijos už pavėluotą pasėlių deklaracijų teikimą netaikytos, tačiau šiemet šios išimties nelieka“, – sakė G. Valbasytė.

Bioversija 2024 04 26 m7

Dažnos klaidos – neteisingas įbraižymas pagal naujausią ortofotografinę medžiagą, nenurodomi reikalingi požymiai, deklaruojamas kitas pasėlis.

Ji atkreipė dėmesį ir į deklaravimą pažymint NEP kodu – šalia jo sistemoje reikia nurodyti auginamą kultūrą tais atvejais, kai laukas tikrai tinkamas paramai gauti. 

Pasitaiko atvejų, kai prašantieji susietosios paramos už vaisių, uogų ir daržovių auginimą atvirajame grunte iki spalio 1 d. programėlėje „NMA agro“ nepateikia lauko, kuriame tos kultūros auginamos, nuotraukų. Pasak G. Valbasytės, NMA siunčia priminimus, nurodydama, iki kada nuotraukas būtina pateikti, nes jų nepateikus neišmokama parama.

Dar viena probleminė sritis – KPP agrarinės aplinkosaugos ir klimato, ekologinio ūkininkavimo įsipareigojimai. Pasitaiko, kai  deklaruojamas didesnis plotas nei įsipareigota arba jis neišlaikomas numatytą laiką.

Svarbu tinkamai įbraižyti laukus

„Tiems, kurie dalyvauja „Natura 2000“ priemonėje, reikėtų pasitikrinti, ar turi visas reikalingas pažymas dėl miško ir privalomų apribojimų. Pastebėjome, kad buvo tokių pareiškėjų, kurių pažymos baigė galioti prieš 5 metus, jų neatnaujino, tad kilo nesklandumų administruojant ir išmokant paramą“, – laiku kreiptis į Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą ragino G. Valbasytė.

Ji priminė, kad labai svarbu, jog žemės naudojimą pagrindžiantys dokumentai būtų registruoti Nekilnojamojo turto registre, kitu atveju sistema tiesiog neleis deklaruoti.

NMA atstovė kalbėjo ir apie dažnai pasitaikančias įbraižymo klaidas ir pateikė pavyzdį: sklypas deklaruotas, bet pareiškėjas pamiršta „išimti“ naujus statinius, pavyzdžiui, saulės elektrines. Net jei naujausioje ortofoto medžiagoje statinių dar nesimato, tos vietos deklaruoti negalima, nes NMA, gavusi atnaujintą medžiagą, juos tikrai matys ir paramos už tokį sklypą mokėti negalės.

Tiems, kuriems aktualu susietoji parama už gyvulius, turi prisiminti, kad ji neskiriama už tuos gyvulius, kurių perkėlimas ar kaita Ūkinių gyvūnų registre registruota pavėluotai (po 7 kalendorinių dienų). Parama neskiriama, jei pažeidimo procentinis dydis didesnis kaip 30 procentų.

Deklaruojant reikės patvirtinti el. paštą

Šiemet svarbus pokytis – teikiant paraiškas seniūnijose ar savivaldybėse teks patvirtinti įrašytąjį el. pašto adresą. NMA teigimu, tai būtina įgyvendinant Bendrojo duomenų apsaugos reglamento reikalavimus.

Todėl atvykusieji deklaruoti turi prisijungti prie el. pašto, kad galėtų darbuotojui padiktuoti deklaracijoje nurodytu el. paštu gautą apsaugos kodą.

Apie patikrų rezultatus kalbėjęs NMA Kontrolės departamento direktorius Liutauras Šimkus taip pat pabrėžė, kad dažniausiai patikrose nustatomi pažeidimai – nerastas deklaruotas pasėlis, sublaukai arba neteisingai įbraižytas plotas.

Jis priminė, kad pandemijos laikotarpiu leista mažinti patikrų apimtis, šiemet taip pat.

Į visuomenės pranešimus reaguojama nedelsiant

Kalbėdamas apie pažeidimus, jis priminė, kad itin svarbu teisingai įbraižyti laukus, nes tai bus tik dar aktualiau.

„Europos Komisija nuo kitų metų visoms šalims narėms sako, kad reikia taikyti monitoringą. Jis bus privalomas visoje ES. Ką tai reiškia? Norint turėti tinkamai veikiantį monitoringą, kad sistema galėtų tinkamai identifikuoti laukus, kultūras, reikia teisingai įbraižyti plotus. Tai būtina, kad galėtų funkcionuoti įrankis ir būtų galima nuotoliniu būdu identifikuoti pasėlius ir kultūras“, – kalbėjo L. Šimkus.

Anot jo, nors pažeidimų gana nedaug, tačiau siekiama, kad jų būtų dar mažiau. Vis dar pasitaiko, kai deklaruojama viena, bet nuvykus patikrinti randama kita.

„Negaliu paaiškinti, tai žmogiškoji klaida ar neatidumas, bet tokiu atveju fiksuojame neatitikimą, o administruojant žiūrima, ką galima padaryti. Pirmiausia klaidų atsiranda deklaruojant. Atkreiptinas dėmesys į tokias klaidas, kurios paskui sukelia bangą: aiškinamės, tada administruojama, raštai, paaiškinimai“, – kalbėjo NMA atstovas.

Seminaro dalyviams jis sakė, kad NMA ir pataria, ir aiškina, ir stengiasi, kad ūkininkams būtų geriau, tačiau yra ribos, kai tenka tiesiog konstatuoti faktą ir taikyti sankcijas.

„Reikia nepamiršti esminio dalyko – visada yra visuomenė, kuri mus informuoja ir apie pažeidimus praneša per pasitikėjimo liniją. Privalome į tai sureaguoti per 2 dienas. Per planines patikras bandome rasti aukso vidurį, bet visuomenė tokius atvejus (neteisingai tvarkomą ir skleidžiamą mėšlą – red. past.) pamačiusi reaguoja ir tai įrodo atsiųsdama nuotraukas per „NMA agro“. Mums nieko kito nelieka kaip tik fiksuoti ir taikyti sankcijas“, – sakė L. Šimkus.

Tarp LŽŪBA aktualių temų – darbų sauga ir augalų apsauga

LŽŪBA seminare aptartos ir kitos žemdirbiams aktualios temos. Valstybinės darbo inspekcijos Kauno teritorinio skyriaus vadovas Adas Baliukevičius priminė, dėl kokių priežasčių dažniausiai nutinka nelaimingi atsitikimai žemės ūkyje, analizavo įvykusią nelaimę, priminė, kaip ir kodėl dera laikytis darbų saugos.

Diskutuojant, ar tikrai kalti tik ūkio vadovai, ar atsakomybę turėtų prisiimti ir darbų saugos klausimams spręsti samdomos įmonės, A. Baliukevičius pabrėžė, kad labai svarbu sužiūrėti, kokios atsakomybės numatytos sutartyje. Įmonė turi ne tik konsultuoti, bet ir vykdyti darbų saugą ūkyje.

Bendrovių vadovams taip pat buvo pristatytos aplinkosaugos, augalų apsaugos priemonių naujovės bei aktualijos, diskutuota finansų klausimais, apžvelgtos grūdų rinkos prognozės.

Autorius: Asta Laukaitienė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos