Kaunas. Baigiantis 2017-ųjų sezonui deklaruojamas ekologiškai dirbamos žemės plotas Lietuvoje padidėjo 12 tūkst. ha. Vidutinis ekologinio ūkio dydis jau siekia 90 ha. Ekologinės gamybos plotai šiais metais sudaro daugiau kaip 8 proc. bendro deklaruoto pasėlių ploto šalyje, teigia „Ekoagros" direktoriaus pavaduotoja Ona Kazlienė.
VšĮ „Ekoagros" kasmet, augalų vegetacijos ar intensyviausių darbų ūkyje metu, privalo patikrinti visus pirminės ekologinės gamybos ūkius. Nors šiemet nesibaigiančios liūtys niokojo derlių ir jaukė ūkininkų darbų planus, sertifikavimo įstaigos tikrintojai spėjo spalio 15-ąją patikrų sezoną užbaigti.
Iš viso šiais metais patikrinti 2463 augalininkystės ir gyvulininkystės pirminės ekologinės gamybos ūkiai (plotas 234462 ha), taip pat 13 ekologine žuvininkyste, 23 bitininkyste ir 11 laukinių augalų rinkimu užsiimančių ūkių.
„Ekoagros" sertifikuoja ir nacionalinės kokybės produktų, žymimų ženklu „Kokybė", gamybą. Tai produktai, pagaminti pagal specialius reikalavimus ir pasižymintis išskirtine kokybe. Šį sezoną patikrintas 131 ūkio subjektas, gaminantis bičių produktus ir jų mišinius, bei 236 - auginantys šviežius vaisius, uogas ir daržoves.
Didžiausia patikrų naujovė buvo tai, kad „Ekoagros" darbuotojai patikrų metu turėjo fotografuoti arba skenuoti ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalus", - sako Neringa Mažeikytė, „Ekoagros" Utenos filialo direktorė. Šios papildomos prievolės kaina - papildomas laikas tikrinimų metu, todėl pareiškėjai, pasak regioninio filialo vadovės, nebuvo tuo labai patenkinti.
Perdirbimo ir prekybos sertifikavimas - visus metus
Perdirbimo įmonių sertifikavimo sezonas dar nesibaigė. Jis baigsis gruodžio 31 dieną, nes paraiškos priimamos visus metus. Šiuo metu yra 243 sertifikuoti maisto ir pašarų tvarkybos operatoriai. 16 naujokų dar ruošiasi patikrai.
Anot „Ekoagros" III skyriaus, sertifikuojančio perdirbimą, prekybą, vadovės Redos Butkevičiūtės,pagyvėjimas labiau jautėsi rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais po javų derliaus nuėmimo. Kaip ir kiekvienais metais šiuo periodu, atsiranda naujų prekybininkų, norinčių dalyvauti ekologiškų javų tiekimo rinkai grandinėje. Daugėja didmeninkų, kurie neturėdami didmeninei prekybai patvirtinamojo dokumento, su prekėmis turi grįžti atgal. Pirkėjai reikalauja tiekėjų patvirtinamojo dokumento, o kai jo negauna, ekologiško produkto neperka
Iš naujų Lietuvoje perdirbtų ekologiškų produktų paminėtinas ekologiškas cukrus, melasa, vištiena, pieno milteliai, kūdikių maistas. Nemažėja ir siuntų į Ameriką, Korėją, ES ir ne ES šalis.
Šiais metais Italijos sertifikavimo įstaiga teigiamai įvertino kosmetikos gamintojo paraišką dėl ekologiškos kosmetikos sertifikavimo. Tikimasi šiais metais turėti pirmąjį sertifikuotą Lietuvos kosmetikos gamintoją, kurio sertifikavimo procese dalyvavo ir „Ekoagros".
Ne tik išauginti, bet ir sėkmingai realizuoti
„Šį patikrų sezoną įstaiga sulaukė net 30 proc. daugiau prašymų iš Lietuvos ūkio subjektų atlikti patikras pagal kitų šalių privačius standartus. Iš viso pagal Bioland, Bio Suisse, Demeter, Naturland ir KRAV standartų reikalavimus patikrinti 106 ūkio subjektai (pernai 80)", - sako „Ekoagros" plėtros vadovė Virginija Lukšienė.
Augantis pareiškėjų skaičius rodo, kad Lietuvos produkcijos gamintojai vis intensyviau atranda galimybes realizuoti savo produkciją už Lietuvos ribų, o pati produkcija yra atitinkanti papildomus privačių standartų reikalavimus.
„Ekoagros", MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)