


Kaunas. Vartotojų susidomėjimas cukinijomis auga, todėl mėgėjai ir profesionalūs daržininkai plečia jų plotus. Ką reikia žinoti, kad užaugintume gausų ir kokybišką šių vertingų daržovių derlių?
Cukinijos (Cucurbita pepo var. Giromontina L.) – tai aguročių atmaina, kilusi iš Italijos. Jos plačiai auginamos Vakarų Europoje, JAV ir Kanadoje. Augalai ištvermingi nepalankioms meteorologinėms sąlygoms, gausiai dera.
Siekiant optimizuoti cukinijų auginimą lauke ir padidinti jų produktyvumą, reikia parinkti adaptyvias, gerai augančias konkrečios šalies sąlygomis veisles, tinkamai įdirbti dirvą ir dažniau bei kruopščiau skinti vaisius.
Dirvos plotas cukinijoms auginti neturi būti užpučiamas skersvėjų ar šešėlyje. Jos yra šviesamėgės ir šilumamėgės, gerai auga tik saulės šviesoje, šiltoje, sausoje vietoje, pietiniuose ir pietvakariniuose šlaituose.
Tinkamiausias dirvos rūgštumas – pH 6–7. Augti palankus dirvos tipas yra lengvas priesmėlis, priemolis, humusinga, organinėmis medžiagomis pagerinta dirva. Netinka rūgščios dirvos, kai gruntinių vandenų lygis labai arti. Žemė turi būti puri ir laidi vandeniui.
Augalų sėjomaina yra vienas pagrindinių veiksnių, kuris padeda išlaikyti optimalias dirvožemio fizines savybes – struktūrą, mitybos elementų kiekį, vandens pralaidumą ir kitas. Daržo augalų sėjomainoje geriausi cukinijų priešsėliai yra žirniai, česnakai, porai, svogūnai ir pomidorai, lauko sėjomainoje – juodasis ir užimtasis pūdymai, javai, ankštiniai augalai.
Cukinijų negalima auginti po kitų moliūginių šeimos augalų (agurkų, moliūgų, patisonų, aguročių ir kt.). Į tą patį lauką galima sodinti ne anksčiau kaip po 2–3 metų.
Dirva cukinijoms pradedama ruošti vasaros pabaigoje arba rudenį, nuėmus priešsėlio derlių. Jos ruošimo darbai priklauso nuo turimos technikos ir priešsėlio. Cukinijas sėjant ar sodinant po kitų daržo augalų, dirvą reikia suarti, o po javų ar ankštinių lauko augalų – nuskusti ir suarti. Dirvą ruošiant po juodojo pūdymo, svarbiausia sunaikinti piktžoles. Pavasarį iki sėjos ar sodinimo rekomenduojama cukinijoms skirtą lauką 2–3 kartus sukultivuoti ar suakėti, sufrezuoti.
Cukinijos labai reiklios maisto medžiagoms. Ankstyvuoju augimo tarpsniu joms reikia daugiau azoto ir lengvai pasisavinamo fosforo, o augalams pradėjus žydėti ir megzti vaisius padidėja kalio poreikis. Cukinijoms reikia 140–170 kg/ha azoto (N), 70–80 kg/ha fosforo (P2O5) ir 200–220 kg/ha kalio (K2O). Reikėtų naudoti kompleksines be chloro trąšas, kuriose yra magnio ir mikroelementų.
Augalams tręšti tinka ir organinės trąšos (mėšlas – 50 t/ha) arba kompostas (10–15 t/ha). Kompostu ne tik patręšiame augalus, bet dirvožemį papildome organine medžiaga – humusu.
Cukinijoms papildomai reikia mikroelementų, ypač magnio, boro, kalcio, geležies , sieros, mangano, vario, cinko , nes jie skatina augalų augimą, žydėjimą ir vaisių mezgimą, gerina jų kokybę.
Daugiau apie cukinijų sėją ir sodinimą, veisles skaitykite čia.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Modernus žvilgsnis į pienininkystę: Aivaro Tamošaičio sprendimai patrigubino ūkį
2025-07-11 -
Žinios padeda taupyti kaštus ir didinti derlių
2025-07-10 -
Ekologinis ūkininkavimas Lietuvoje: galimybių plėtrai yra
2025-07-08
Skaitomiausios naujienos
-
Už netvarkingus riboženklius – baudos
2025-07-04 -
Kanadietiški traktoriai pakeliui į Europos rinką
2025-07-07 -
Daugiamečių pievų atkurti nereikės
2025-07-03
(0)