Zurnalui - A1-Bioversija +  II pusm 2025 06 04 25 01 09 Gauti naujienas mobili žurnalas
Mano Ūkis 2024/07
Cukinijų auginimo subtilybės
  • Dr. Rasa KARKLELIENĖ, dr. Danguolė JUŠKEVIČIENĖ LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas
  • Mano ūkis

Vartotojų susidomėjimas cukinijomis auga, todėl mėgėjai ir profesionalūs daržininkai plečia jų plotus. Ką reikia žinoti, kad užaugintume gausų ir kokybišką šių vertingų daržovių derlių?

Cukinijos (Cucurbita pepo var. Giromontina L.) – tai aguročių atmaina, kilusi iš Italijos. Jos plačiai auginamos Vakarų Europoje, JAV ir Kanadoje. Augalai ištvermingi nepalankioms meteorologinėms sąlygoms, gausiai dera. Siekiant optimizuoti cukinijų auginimą lauke ir padidinti jų produktyvumą, reikia parinkti adaptyvias, gerai augančias konkrečios šalies sąlygomis veisles, tinkamai įdirbti dirvą ir dažniau bei kruopščiau skinti vaisius.

Dirvos plotas cukinijoms auginti neturi būti užpučiamas skersvėjų ar šešėlyje. Jos yra šviesamėgės ir šilumamėgės, gerai auga tik saulės šviesoje, šiltoje, sausoje vietoje, pietiniuose ir pietvakariniuose šlaituose. Tinkamiausias dirvos rūgštumas – pH 6–7. Augti palankus dirvos tipas yra lengvas priesmėlis, priemolis, humusinga, organinėmis medžiagomis pagerinta dirva. Netinka rūgščios dirvos, kai gruntinių vandenų lygis labai arti. Žemė turi būti puri ir laidi vandeniui.

Augalų sėjomaina yra vienas pagrindinių veiksnių, kuris padeda išlaikyti optimalias dirvožemio fizines savybes – struktūrą, mitybos elementų kiekį, vandens pralaidumą ir kitas. Daržo augalų sėjomainoje geriausi cukinijų priešsėliai yra žirniai, česnakai, porai, svogūnai ir pomidorai, lauko sėjomainoje – juodasis ir užimtasis pūdymai, javai, ankštiniai augalai. Cukinijų negalima auginti po kitų moliūginių šeimos augalų (agurkų, moliūgų, patisonų, aguročių ir kt.). Į tą patį lauką galima sodinti ne anksčiau kaip po 2–3 metų.

Dirva cukinijoms pradedama ruošti vasaros pabaigoje arba rudenį, nuėmus priešsėlio derlių. Jos ruošimo darbai priklauso nuo turimos technikos ir priešsėlio. Cukinijas sėjant ar sodinant po kitų daržo augalų, dirvą reikia suarti, o po javų ar ankštinių lauko augalų – nuskusti ir suarti. Dirvą ruošiant po juodojo pūdymo, svarbiausia sunaikinti piktžoles. Pavasarį iki sėjos ar sodinimo rekomenduojama cukinijoms skirtą lauką 2–3 kartus sukultivuoti ar suakėti, sufrezuoti.

Reiklios maisto medžiagoms

Subalansuota mityba – vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių augalų vystymosi ir augimo procesus bei derlingumą ir produkcijos kokybę. Prieš auginant cukinijas, pirmiausia reikia ištirti dirvožemį. Agrocheminė analizė turėtų būti atliekama ne rečiau kaip kas penkeri metai ir, remiantis gautais rodikliais ir planuojamu derliumi, parengiamas tręšimo planas. Dirvožemyje dažniausiai trūksta azoto, kitų maisto medžiagų paprastai pakanka. Tręšiant pagal plane numatytas optimalias normas ir optimaliu laiku, susiformuoja tolygus pasėlis, augalus mažiau pažeidžia kenksmingieji organizmai.

Cukinijos labai reiklios maisto medžiagoms. Ankstyvuoju augimo tarpsniu joms reikia daugiau azoto ir lengvai pasisavinamo fosforo, o augalams pradėjus žydėti ir megzti vaisius padidėja kalio poreikis. Cukinijoms reikia 140–170 kg/ha azoto (N), 70–80 kg/ha fosforo (P2O5) ir 200–220 kg/ha kalio (K2O). Reikėtų naudoti kompleksines be chloro trąšas, kuriose yra magnio ir mikroelementų.

Augalams tręšti tinka ir organinės trąšos (mėšlas – 50 t/ha) arba kompostas (10–15 t/ha). Kompostu ne tik patręšiame augalus, bet dirvožemį papildome organine medžiaga – humusu.

Cukinijoms papildomai reikia mikroelementų, ypač magnio (Mg), boro (B), kalcio (Ca), geležies (Fe), sieros (S), mangano (Mn), vario (Cu), cinko (Zn), nes jie skatina augalų augimą, žydėjimą ir vaisių mezgimą, gerina jų kokybę.

Sėjama arba sodinami daigai

Cukinijos gali būti sėjamos tiesiai į dirvą arba sodinamos daigais. Į dirvą reikėtų jas sėti gegužės pabaigoje–birželio pradžioje (praėjus pavasarinėms šalnoms), o pagal fenologinį kalendorių – alyvoms pražydus. Cukinijų sėklos sėjamos, kai dirva įšyla iki +10–12 °C laipsnių, 4–5 cm gylyje ir 60–80 cm atstumu tarp augalų. Patartina tarp eilių palikti 0,8–1,2 m atstumą. Sėklos sudygsta per 7–10 dienų.

Cukinijų sėklos daigams sėjamos balandžio viduryje. Galima juos auginti daigynuose, po priedangomis ir kt. Daigai užauga per 30–35 d. Jie sodinami į paruoštą lauką su 3–4 tikraisiais lapeliais birželio pradžioje. Sodinama 2 cm žemiau dirvos paviršiaus nei daigas augo. Patartina pasodintus daigus pamulčiuoti durpėmis, pjuvenomis, smulkintais šiaudais ar kompostu.

Žydintiems augalams svarbi oro temperatūra: jeigu vėsa (apie +10 °C) išsilaiko ilgesnį laiką, pradeda kristi moteriški žiedai ir augalai neapsidulkina, nemezga vaisių. Cukinijos geriausiai auga ir vystosi esant +25–28 °C temperatūrai.

Jeigu trūksta dirvoje drėgmės, reikia laistyti. Šios daržovės mėgsta gausų laistymą, ypač žydint ir formuojantis vaisių užuomazgoms. Jų šaknų sistemai reikia 20–30 l vandens 1 m².

Vertingiausi nesubrendę vaisiai

Šviežiam vartojimui, konservavimui ar perdirbimui vertingiausi yra ne visai subrendę, ką tik nuskinti 10–15 cm ilgio vaisiai. Jų odelė yra minkšta, minkštimas baltas ir švelnus, sultingas, sėklos dar neturi kieto apvalkalėlio. Geriausia vaisius nuskinti pirmoje dienos pusėje.

Ilgesniam laikymui skirtus vaisius reikia skinti jau daugiau subrendusius, apie 16–22 cm ilgio. Tokias cukinijas galima išlaikyti apie vieną mėnesį. Ilgam laikymui patariama skinti subrendusius, nesužalotus mechaniškai ir sveikus vaisius, paliekant apie 2 cm kotelį.

Cukinijas galima laikyti sudėtas į lentynas sandėliuose ar rūsiuose, +5–7 °C temperatūroje, taip jos išsilaiko apie 2–3 mėn. Cukinijos (10–20 d.) gali būti saugomos ir reguliuojamose daržovių laikymo kamerose nuo +10 iki +15 °C temperatūroje, optimalus santykinis oro drėgnis – 90–95 procentai.

Veislių asortimentas gausus

Cukinijų veislių pasirinkimas Lietuvoje yra didelis, jų asortimentą galima rasti ES daržovių rūšių ir veislių bendrajame kataloge. Lietuvoje cukinijų selekcija nėra vykdoma ir šiuo metu Nacionaliniame augalų veislių sąraše nėra cukinijų veislių. Lietuvoje populiarios cukinijos su geltonais ir žaliais vaisiais.

Ambasador H („Semenis“, Olandija) – hibridinė ankstyva veislė. Augalai krūmo formos. Vaisiai vidutiniškai žali, 18–20 cm, cilindro formos, lengva skinti. Vegetacijos trukmė – 51 diena.

Top Kapi H („Semenis“, Olandija) – vidutinio ankstyvumo hibridinė veislė. Vaisiai šviesiai žali, gražiai pailgi, beveik cilindro formos. Tinka auginti lauke ir šiltnamyje.

Aziad H („Sakata“, Prancūzija) – labai ankstyva hibridinė veislė, vegetacija 30–35 dienos. Vaisiai cilindro formos, šviesiai žalsvi. Auga kaip krūmas. Tinka auginti atvirame grunte ir plėveliniuose šiltnamiuose. Atspari ligoms ir virusams.

Suha H („Sakata“, Prancūzija) – vidutinio ankstyvumo hibridinė veislė. Vaisiai šviesiai žali, gražiai pailgi, beveik cilindro formos, nuskinti laikosi 2 dienas. Tinka auginti lauke. Skirta šviežių daržovių rinkai, nesandėliuojama.

Modena H („Bejozaden“, Olandija) – derlinga vidutinio ankstyvumo hibridinė veislė, skirta auginti po priedangomis ar atvirame grunte visais auginimo tarpsniais. Augalai gerai toleruoja vasaros karščius, o vaisiai karštymečiu išlaiko tvirtą konsistenciją, nesuvysta. Vegetacijos trukmė apie 60 dienų. Vaisiai tolygios cilindro formos, vidutinio ilgio, ryškūs, tamsiai žali su lygia ir plona odele.

Astra Polka („Legutko“, Lenkija) – vidutinio ankstyvumo krūminė veislė su sidabro dėmėmis ant lapų. Vaisiai kuokos formos, tamsiai žali, vidus kremiškai baltas. Geriausia vartoti, kai pasiekia 18–20 cm ilgį. Vaisius veda nuo birželio pabaigos iki pirmųjų šalnų. Vaisiai nekaupia sunkiųjų metalų. Yra atspari netikrajai miltligei.

Atena Polka H („Legutko“, Lenkija) – vidutinio ankstyvumo hibridinė veislė. Vaisiai yra auksinės apelsinų spalvos. Jauni vaisiai (iki 20 cm) labai skanūs. Šios veislės augalai užaugina didelį jaunų vaisių derlių.

Golden glory H („Syngenta“, Olandija) – ankstyva hibridinė veislė, skirta šviežiam vartojimui. Formuoja geltonus aukštos kokybės vaisius. Augalai atsparūs ligoms.

Supremo H („Syngenta“, Olandija) – vidutinio ankstyvumo hibridinė veislė. Formuoja tamsiai žalius cilindro formos vaisius. Augalai atsparūs ligoms.

Zefiros H („Syngenta“, Olandija) – vidutinio ankstyvumo atspari virusams hibridinė veislė. Formuoja tamsiai žalius vaisius. Labai derlinga ir atspari ligoms veislė.

Soleil H („RHS“, Olandija) – vidutinio ankstyvumo hibridinė veislė. Formuoja lygia odele aukso geltonumo vaisius. Derlius imamas, kai cukinijos yra apie 15–20 cm ilgio, nuo liepos iki spalio mėnesio, jei nuolat skinami besivystantys vaisiai. Kompaktiški, krūmo formos, be ūselių augalai idealiai tinka auginti konteineriuose terasoje, kur erdvė ribota. Labai derlinga, atspari miltligei, nekaupianti nitratų, tvirtai auganti veislė.

Black Beauty („RHS“, Olandija) – vidutinio ankstyvumo veislė. Derlius imamas, kai cukinijos yra apie 15–20 cm ilgio. Vaisiai tamsiai žali.

Orelia H („Clause“, Prancūzija) – ankstyva hibridinė veislė. Vaisiai vienodi, gražiai išsidėstę ant augalo, cilindro formos, geltoni, labai geros kokybės, neperauga. Tinka sėti ir vėlesniam derliui.

***

Siekiant išauginti derlingą geros kokybės produkciją, būtina kontroliuoti cukinijų ligas ir kenkėjų plitimą, naikinti piktžoles. Svarbu laiku ir tinkamai taikyti technologines rekomendacijas, iš rudens gerai paruošti dirvą, suplanuoti sėjomainą ir parinkti laukus su tinkamos struktūros dirvožemiu bei agrocheminiais rodikliais.

***

Lietuvos versliniuose ūkiuose cukinijų plotai per pastaruosius 7 metus išaugo 9 kartus: 2017 m. deklaruota 34,8 ha, o 2023 m. – 315,7 ha.