Akademija (Kėdainių r.), liepos 2 d. Nors šiųmetė „Agrovizija" nelepino geru oru, tačiau žemdirbio darbą lengvinančių naujovių netrūko nė vienoje ekspozicijoje. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba (LŽŪKT) parodoje pristatė lietuvišką kompiuterinę programą „e-GEBA", kurią sudaro keturi moduliai - Gyvulininkystė, Ekonomika, Buhalterija ir Augalininkystė. Pastarajam moduliui praktiškai išbandyti numatyta pasirašyti sutartis su keturiais ūkininkais.
Pasak LŽŪKT Augalininkystės skyriaus vadovės Dijanos Ruzgienės, norint įsitikinti, kad Augalininkystės modulis parengtas tinkamai, patikrinti, ar jo nereikia tobulinti, ar jis atitinka ūkininkų poreikius, buvo nuspręsta programą išbandyti praktiškai realiuose ūkiuose.
Parodos metu Augalininkystės technologijų efektyvumo modulio testavimo sutartį pasirašė LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis (dešinėje) ir Kaišiadorių r. ūkininkas Saulius Stirna
Kompiuterinės programos „e-GEBA" Augalininkystės modulis - programos dalis, kurioje saugomi ir apdorojami duomenys apie dirbamus laukus, naudojamą techniką, trąšas. Programa gali parengti tręšimo, augalų apsaugos, sėjomainos planus. Yra galimybė stebėti ūkio faktinę situaciją, palyginti ją su numatytąja. Ūkininkai, kurie naudosis šia programa, turės prieigą prie duomenų bazės, kurioje nuolat kaupiama ir atnaujinama informacija apie Lietuvoje registruotas augalų veisles, pesticidus ir trąšas, naudojamą techniką.
„Programa suteikia galimybę rengti planus ir visam ūkiui, ir atskirai kiekvienam laukui, atskirai kultūrai. Ūkininkas galės numatyti kainą ir kitus rodiklius. Metų eigoje visi veiksmai bus fiksuojami. Remiantis sukauptais duomenimis, programa parengs įvairias ataskaitas, kurios reikalingos atsiskaityti ūkį kontroliuojančioms institucijoms", - aiškino LŽŪKT specialistė. Be to, programa galės rengti įvairias analizes: palyginti planą su faktu, analizuoti technologinę savikainą ir kitas. Dirbant „e-GEBA" ir konsultantas, ir ūkininkas bus apsaugoti nuo bet kokių klaidų. Šia programa galės naudotis bet kokio dydžio ūkio šeimininkai.
Pasak Dijanos Ruzgienės, šalies rinkoje panašių programų jau yra, tačiau „e-GEBA" skiriasi nuo jų, nes sukurta Lietuvos specialistų ir remiasi Lietuvos mokslo ilgamečių tyrimų duomenimis, rekomendacijomis bei šalies teisine baze
D. Ruzgienės teigimu, ūkininkai, su kuriais bus pasirašytos programos testavimo sutartys, metus ja naudosis nemokamai, bet privalės nuolat pildyti ir teikti pastabas, ko modulyje trūksta, ką reikėtų patobulinti. „Kurdami šią programą, pirmiausia siekėme, kad ji būtų naudinga ūkininkui iš technologinės pusės, - pabrėžė D. Ruzgienė. - Programai testuoti pasirinkome tuos žemdirbius, kurie patys rodė didelę iniciatyvą, yra žingeidūs, turi idėjų, tačiau be jų sutikimo, jokių duomenų neskelbsime."
„Agrovizijoje" sutartį su LŽŪKT pasirašęs S. Stirna įsitikinęs, kad tokio pobūdžio kompiuterinių programų reikėjo seniai. „Šiandien didžioji dauguma mūsų žemdirbių visą informaciją kaupia užrašuose. Kasmet prirašome didžiules knygas, jas dedame į seifus, o po to išėmę vartome, ieškodami informacijos. O dabar paspausime kelis klavišus ir matysime visą ūkio istoriją", - programos nauda neabejojo ūkininkas. S. Stirna - antrasis programos bandymo sutartį pasirašęs ūkininkas. Ją išbandys ir kupiškėnas Zigmantas Aleksandravičius.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)