


Lazdijų r., Būdviečio sen. Trečiadienį Raimundo Svipo ūkyje susirinkusiems ūkininkams Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistas Vytas Gudaitis pristatė mobiliąją laboratoriją ir jos galimybes bei operatyviai atliekamų tyrimų naudą ūkiui.
Konsultantui pasiteiravus apie gyvulių sveikatą, ūkininkai įvardijo nemažai ligų. Viena iš grėsmingesnių - ketozė. „Jei aukšto produktyvumo karvė šeriama nesubalansuotai, iškyla ketozės, acitozės ir kitų medžiagų apykaitos ligų grėsmė", - pabrėžė V. Gudaitis.
Gausiai susirinkę ūkininkai įdėmiai klausėsi konsultanto patarimų
Du svarbiausi ketozės požymiai, pasak gyvulininkystės specialisto, tai kietos ir sausos gyvulio išmatos bei jaučiamas acetono kvapas iškvepiamame ore. Sudaryti tinkamą karvių šėrimo racioną - ūkininkams nelengva užduotis, todėl ją palengvinti gali pašarų analizės duomenys. Tuo tikslu pašarus būtina tirti.
Mobiliosios laboratorijos tyrimai Svipų ūkyje
Raimundas Svipas su žmona Irma ūkininkauja daugiau nei dvidešimt metų. Ūkininkai laiko daugiau nei 140 galvijų, iš jų - 52 melžiamas karves bei 40 mėsinių. Pieną parduoda žemės ūkio bendrovei ,,Šaltekšnis", per dieną jo pagaminama apie 1,1 tonos. Vieno litro pardavimo kaina siekia 17-18 euro centų.
Ūkininkas R. Svipas (antras iš kairės) savo sodyboje sutinka renginio dalyvius
Ūkininkai dirba 117 ha žemės, augina 16 ha kukurūzų silosui. Iš vieno ha pagamina apie 30 t žaliojo pašaro. Taip pat jau paruošta apie 1000 ritinių šiaudų, skirtų ir pašarams, ir pakratams. Šieno veršeliams paruošta apie 10-20 t. Šienainio kaupe jau pagaminta 400 t.
Melžiamas karvės šiuo metu šeriamos šienainiu, kuris ir buvo ištirtas LŽŪKT specialistų pristatytos mobiliosios AgriNIR laboratorijos pašarų analizatoriumi stebint visiems susirinkusiems Svipų ūkyje. Buvo gauti ir pateikti šienainio baltymų, sausųjų medžiagų, pelenų, riebalų ir energijos (NEL) rodikliai.
V. Gudaitis pademonstravo, kaip su mobiliu pašarų analizatoriumi atliekamas šienainio pašarų kokybinis tyrimas
Konsultantas teigiamai įvertino pašaro kokybę, sakydamas, kad juo šeriamos karvės ūkininkui pieno duos į valias. Prie šio pašaro jis rekomendavo galvijams papildomai duoti ir kombinuotųjų pašarų.
Ultragarso aparato nauda nustatant veršingumą
Šiemet Dzūkijoje neigiamą įtaką karvėms turėjo ir visiškai nudžiūvusi žolė, ir aukšta oro temperatūra. Galvijų reprodukcijai, kaip pabrėžė V. Gudaitis, svarbūs trys dalykai: šėrimas, sveikatingumas, gyvulių laikymo sąlygos, tačiau taip pat labai svarbu galvijus nuolat stebėti. Anot konsultanto, apsėklintų karvių apie 90 proc. apsivaisina, tačiau būna atvejų, kuomet šis skaičius sumažėja iki 30-40 procentų.
„Apie gyvulio sveikatingumą galima spręsti, atlikus šlapimo ir kraujo biocheminius tyrimus" - sakė V. Gudaitis, siūlydamas čia pat ir atlikti šiuos tyrimus. Buvo pasirinkta per parą 40 kg pieno duodanti, bet sunkiai apvaisinama karvė. Šiemet ji jau 4 kartus sėklinta, bet neapvaisinta. Pernai apsivaisino tik iš šešto karto.
Šlapimo biocheminiu analizatoriumi ištyrus gyvulio šlapimą paaiškėjo, kad kai kurie rodikliai nėra geri - per daug bilirubino. ,,Organizme vyksta uždegiminis procesas, pažeistos kepenys. Gyvulys, matyt, kažkada yra sirgęs ketoze", - apibendrino V. Gudaitis.
Be to, pieno tyrimas parodė didelę somatinių ląstelių koncentraciją. Jų buvo rasta 1 mln. 839 tūkst., kai turėtų būti ne daugiau kaip 400 tūkst. Šis faktas rodo, kad gyvulys serga tešmens uždegimu. Kitame pieno mėginyje, paimtame iš šaldytuvo, riebalų piene rasta 4,10, baltymų, 3,2, laktozės - 4,7 procento.
Atlikęs reprodukcijos organų tyrimą ultragarsu, V. Gudaitis pareiškė, kad po 3 dienų karvei gali prasidėti ruja, tačiau yra sustorėjusi gimdos sienelė. Būtų tikslinga prieš sėklinimą makštį praplauti sodos tirpalu. Karvę apsėklinus, po 24 valandų jai reikėtų į gimdą suleisti antibiotikų. Beje, ultragarso aparatu veršingumą galima nustatyti jau 26-28 dieną po sėklinimo.
Konsultavimo tarnybos atstovas ūkininkams pristatė ir termovizoriaus galimybes. Šis prietaisas gali aptikti lūžių, sąnarių ir raiščių traumas, patempimus, uždegimo procesus, karščiavimą.
Rajono ūkininkai teiravosi, kiek jiems kainuotų vienos karvės ištyrimas mobilioje laboratorijoje. V. Gudaitis sakė, kad už tyrimus tektų sumokėti nuo 3 iki 20 eurų, priklausomai nuo ūkio bandos ar individualaus gyvulio sveikatingumo lygio. Atvažiavimo išlaidų, bent iki Naujųjų metų, apmokėti nereikėtų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Sojos Lietuvos laukuose: ką rodo ūkininkų praktika
2025-04-16 -
Pokyčiai įgyvendinant Agrarinės aplinkosaugos ir klimato priemonę
2025-04-15 -
Vasarinių ir remontantinių aviečių skirtumai
2025-04-14
Skaitomiausios naujienos
-
Siūlo drausti derlingoje žemėje statyti saulės elektrines
2025-03-19 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31
(0)