Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Ar tarp ūkininkų – daug milijonierių?

Kaunas. Remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, pernai Lietuvoje trys ūkininkai gavo milijoną eurų viršijančias pajamas, nuo kurių turėjo sumokėti 5 proc. gyventojų pajamų mokestį. Stambių ūkininkų, kurių pajamos viršija 45 tūkst. eurų, pernai buvo 5340. Ūkininkai teigia, kad šie duomenys atspindi realią situaciją, nes jie neturi galimybių manipuliuoti mokesčių surinkimo sistema.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, 2016 m. pajamas iš individualios žemės ūkio veiklos (kodas 35) deklaravo 43 190 ūkininkų. Ūkininkų registre yra daugiau asmenų, tačiau ne visi jie pernai deklaravo pajamas iš individualios žemės ūkio veiklos.

Vidutinės pajamos - 3,8 tūkst. eurų per metus

Bioversija m7 2024 11 19

Didesnė ūkininkų dalis, t.y. 88 proc., gauna mažiau kaip 45 tūkst. eurų per metus. Iš viso tokių ūkininkų pernai buvo 37 850. Jie gavo 282 mln. eurų pajamų ir deklaravo 166 mln. eurų sąnaudų. Kiekvienam iš jų vidutiniškai teko po 3735 eurų apmokestinamųjų pajamų per metus.

Tie, kurie buvo įsiregistravę mokėti PVM, gavo 162 mln. pajamų, turėjo 161 mln. sąnaudų, dar turėjo 1,56 mln. nuostolių iš praėjusių metų. Tai reiškia, kad jie gavo 25 mln. pajamų, nuo kurių sumokėjo 1,272 mln. eurų GPM mokesčio.

Tie ūkininkai, kurie nebuvo PVM mokėtojais, dirbo pelningiau: jie gavo 120 mln. eurų pajamų, patyrė tik 4,566 mln. eurų sąnaudų, o jų pajamos siekė 115 mln. litų. Tai yra jų pelningumas siekė 96 proc., o ūkininkų, kurie mokėjo PVM ir turėjo mokėti GPM, pelningumas siekė tik 16 proc.

Stambių ūkininkų pajamos didesnės. Ūkininkų, kurių pajamos viršija 45 tūkst. eurų, pernai buvo 5340. Visi jie gavo 908 mln. eurų pajamų ir patyrė 823 mln. eurų sąnaudų, dar 6,2 mln. eurų nuostolių buvo perkelta iš ankstesnių metų, o tai irgi sumažino apmokestinamąsias pajamas.

Atėmus jų sąnaudas ir nuostolius liko 125 mln. eurų, nuo kurių buvo sumokėtas 5 proc. pajamų mokestis. Kiekvienam jų vidutiniškai teko po 23 tūkst. eurų apmokestinamųjų pajamų per metus. Jų pelningumas siekė tik 14 proc.

2015 metai ūkininkams buvo geresni. Savo pajamas deklaravo 48 483 ūkininkai, kurie iš viso gavo 1,252 mlrd. eurų paujamų, patyrė 909 mln. eurų sąnaudų, 23,6 mln. eurų nuostolių iš ankstesnių metų, o jų apmokestinamos pajamos siekė 350 mln. eurų.

VMI nekomentuoja duomenų

Akivaizdu, kad ūkininkų, kuriems nėra prievolės mokėti pajamų mokestį, pelningumas yra gerokai didesnis už ūkininkų, kurie turi mokėti šį mokestį. Tuomet kyla įtarimų,  kad šia mokesčių sistema yra manipuliuojama. VMI, paprašyta paaiškinti šį faktą, atsakė nekomentuojanti mokesčių mokėtojų pateiktų duomenų.

Ūkininkai nuo pajamų, gautų iš individualios, su žemės ūkiu susijusios veiklos, pelno mokesčio nemoka.

Nuo 2011 m. mokestinio laikotarpio pajamos iš žemės ūkio veiklos priskiriamos neapmokestinamosioms tik tuo atveju, jeigu šias pajamas gaunantis gyventojas mokestiniu laikotarpiu neprivalo registruotis ir nėra įregistruotas kaip pridėtinės vertės mokesčio mokėtojas. Ūkininkų, kurie privalo registruotis arba jau užsiregistravo PVM mokėtojais, pajamos iš žemės ūkio veiklos apmokestinamos GPM 5 proc. tarifu.

Ar pirkimas prieš Naujuosius - sukčiavimas?

Lietuvos ūkininkų sąjungos skyriaus „Dzūkijos ūkininkas" pirmininkas Romas Kisleravičius sako, kad ūkininkus piktina kalbos apie jų uždirbamus pelnus ir norą sumažinti apmokestinamas pajamas.

„Taip gali teigti tik tas, kuris nesuvokia ūkininkų veiklos specifikos. Kaip ūkininkas gali parodyti mažiau pajamų, jei parduodamas produkciją gauna sąskaitas? Kaip gali parodyti daugiau išlaidų, nei daugiau jų patiri? Na, gali nusipirkti daugiau pirštinių. Jei nieko neperki, negali patirti ir išlaidų. Mažesni ūkiai, kuriuose karvės rankomis melžiamos, neinvestuoja į naują techniką, žemę, todėl nepatiria sąnaudų.

Aš pats dažnai prieš Naujus metus nusiperku trąšų, tada sumažėjo apmokestinamos pajamos. Bet ar tai galima vadini pajamų slėpimu?", - retoriškai klausė R. Kisleravičius.

Jo teigimu, visiškai logiška, kad didesni ūkiai nurodo daugiau patiriamų išlaidų. „Juk iš esmės mūsų ūkininkai dar tik kuriasi. Daugybę metų jie  buvo apvaginėjami, buvo laikai, kai negaudavome pinigų už parduotą produkciją. Tik nuo 2004 metų, kai pradėjome gauti ES paramą, ūkiai pradėjo vystytis. Aš pats gavau 36 tūkst. eurų paramos, tačiau turėjau skirti 108 tūkst. eurų savo pinigų.

Visi didesni ūkiai perka žemę, naują techniką, įrengimus, jei nori neatsilikti nuo naujausių ūkininkavimo tendencijų. Todėl jie patiria  daug sąnaudų. Daugelis turi paskolų, aš irgi skolingas bankui, turiu lizingo liniją.

Neteisinga sakyti, kad ūkininkai nemoka mokesčių. Juk nusipirkęs karvę, perki grandinę, kibirą, kartu sumoki ir mokesčius", - sakė R. Kisleravičius.

5 ūkininkai, daugiausia uždirbę 2016 metais, neatskaičius 5 proc. GPM, bet jau atėmus leidžiamus atskaitymus ir mokėtinas valstybinio socialinio draudimo (VSD) bei Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas.

1 410 044  eurus

1 234 160  eurų

1 177 449 eurus

987 863 eurus


765 356 eurus


Šaltinis: VMI

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos