Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Technika
Žemės ūkio mašinos tobulėja greičiau nei kosminės technologijos

Akademija, Kauno r. Parodoje „Ką pasėsi... 2021“ tradiciškai dominuoja žemės ūkio technika ir technologijos, kurių per beveik dvejų metų pertrauką, kai nevyko renginiai, susikaupė iš tiesų nemažai. Juk žemės ūkio technologijos – viena iš sparčiausiai besivystančių pramonės šakų.

Pasak parodos generalinės rėmėjos – bendrovės „Dotnuva Baltic“, šiemet taip pat mininčios veiklos 25-metį, vykdančiojo direktoriaus Dangio Valaičio, per pandeminius metus žemės ūkio technikos, technologijų ir įvairių taupyti, mažinti sąnaudas padedančių sprendimų susikaupė nemažai, ne jiems pristatyti lig šiol nebuvo galimybių.

„Kai parodos vyko kasmet, kartais tekdavo pasukti galvą, ką naujo atvežti ir parodyti žemdirbiams. Šiemet naujovių yra visose mūsų siūlomos technikos grupėse. Pirmą kartą parodoje pristatome net keturių naujų mūsų įmonės partnerių produktus“, – sakė D. Valaitis, vardydamas naujus gamintojus ir jų gaminamą techniką, kuri jau dirba keliuose ūkiuose.

Bioversija 2024 04 15 m7

Tarp naujų įmonių – tiesioginės sėjos ir minimalaus žemės dirbimo technikos gamintoja „Agrisem“, lenkų įmonė „Mandam“, gaminanti žemės dirbimo mašinas smulkiems ir vidutinio dydžio ūkiams, lanksčiųjų juostinių pjaunamųjų gamintoja „MacDon“, siūlanti ir savaeiges mašinas derliui nuimti pjaunant į pradalges.

Pasak „Dotnuva Baltic“ vykdančiojo direktoriaus Dangio Valaičio, parodoje pristatoma ir visa atnaujinta „Case IH“ traktorių gama, pradedant Puma, Optum, baigiant Magnum, Quadtrac serijomis. Atnaujintas Optum 270 AFS Connect laimėjo parodos „Ką pasėsi... 2021“ medalį

D. Valaičio žodžiais, tokios savaeigės mašinos padės prisitaikyti prie žaliojo kurso reikalavimų, nes leis atsisakyti chemikalų, naudojamų derliaus brandai suvienodinti, tad saugos gamtą ir taupys sąnaudas. Beje, dvi savaeiges „MacDon“ pjaunamąsias įmonė jau pardavė Latvijoje ir vieną Lietuvoje.

Naujausia „Dotnuva Baltic“ partnerė – Austrijos kompanija „Reiter“, su kuria bendradarbiavimo sutartį pasirašė vos prieš mėnesį, tačiau į parodą spėjo atvežti itin našų juostinį diržinį grėblį Respiro R9 profi.

„Tai dvigubai našesnė mašina, palyginti su rotoriniu grėbliu. Ji leidžia į pradalges sugrėbti labai švarią, be žemių, ir kokybišką žolę, nes išsaugomi jautrių augalų lapeliai ir žiedeliai, todėl sumažinami pašarų nuostoliai. Svarbu ir tai, kad suformuoja tolygesnę pradalgę, o tai užtikrina našesnį preso ar žolės smulkintuvo darbą“, – privalumus vardijo įmonės atstovas, pridurdamas, kad kitais metais planuojamos šios mašinos demonstracijos ūkiuose.

Nauja mašina įmonės „Dotnuva Baltic“ produktų krepšelyje – Austrijos kompanijos „Reiter“ juostinis diržinis grėblys

Jis sutiko, kad tai daugiau stambiems ūkiams skirta mašina, tačiau neabejojo, kad paklausi ji galėtų būti ir tarp žemės ūkio paslaugas teikiančių įmonių, taip pat ji darbus galėtų paspartinti ir keliuose smulkiuose ūkiuose, šiems susikooperavus.

„Mažesnieji mūsų šalies ūkiai turėtų sekti Europos šalių, tarkime, Vakarų Vokietijos (ten dominuoja gana smulkūs ūkiai) pavyzdžiu, kur našesnė technika perkama kooperuotai ir darbai atliekami daug greičiau“, – pabrėžė D. Valaitis.

Taikydamasi prie rinkos plečia pasiūlą

Bendrovės „Rovaltra“ ekspozicijoje – plati atnaujintų 5 kartos Valtra traktorių gama. Beje, Valtra T255 Versu modelio traktorius už technologines inovacijas įvertintas ir parodos „Ką pasėsi... 2021“ medaliu, tik apžiūrėti jo gyvai lankytojai neturėjo galimybės, nes jis jau iškeliavo į ūkį.

Pasak įmonės pardavimų vadovo Justo Lukšto, svarbiausi 5 kartos serijos atnaujinimai – dėmesys patogumui, paprastumui, funkcionalumui ir ergonomikai. Patogumo dirbant suteikia naujas ekranas statramstyje, kuriame daugiau nustatymo parinkčių, erdvesnė kabina, į traktorių saugiau įlipti dėl naujų įlipimo laiptelių, nes tyrimais nustatyta, kad daugiausia nelaimingų atsitikimų įvyksta įlipant ir išlipant iš traktoriaus.

Įmonės pardavimų vadovas Justas Lukštas pabrėžė, kad svarbiausi 5 kartos Valtra traktorių atnaujinimai daugiausia susijęs su paprastumu, patogumu, funkcionalumu ir ergonomiškumu

Ekspozicijos centre akį traukė prancūzų gamintojos „Berthoud“ savaeigis pesticidų purkštuvas, kurio savininkas – Kauno r. ūkininkas Vytautas Žmuidzinavičius. Tai vienas iš dviejų šiemet įmonės parduotų savaeigių purkštuvų, dar du užsakyti kitiems metams.

„Džiaugiamės, kad savaeigių purkštuvų rinka atgyja ir renkasi juos kelis šimtus hektarų dirbantys ūkiai. Ši technika padeda spręsti darbuotojų trūkumo klausimą, leidžia darbus atlikti greitai ir laiku“, – pabrėžė įmonės atstovas.

Jis atkreipė dėmesį ir į naują mašiną įmonės asortimente – prancūzų gamintojos „Gregoire Bessson“ diskinį tandeminės dviašės važiuoklės skutiklį Normandie. Pasak jo,augantis susidomėjimas minimaliomis žemės dirbimo technologijomis paskatino ir įmonę išplėsti pasiūlą.

Žemei minimaliai dirbti skirtas skutiklis Normandie – nauja mašina įmonės „Rovaltra“ pasiūloje

Gamintoja gali pasiūlyti nuo 4 iki 12 m darbinio pločio mašinas minimaliam žemės dirbimui. Skutiklis sukomplektuotas su dviejų eilių diskais, volais, atraminiais ratais, gamykliškai paruošta įranga smulkioms sėkloms išsėti, tereikia tik pritvirtinti sėkladėžę.

Taupo laiką ir pinigus

Bendrovės„DOJUS agro“ stende viena didžiausių naujienų – dvigubo rotoriaus galingiausias John Deere X9 kombainas, pirmą kartą pristatytas 2019 m. Hanoverio parodoje „Agritechnica“, o per šių metų javapjūtę bandytas ir mūsų šalies ūkiuose. Pasak bendrovės žemės ūkio technikos pardavimų vadovo Ryčio Riškaus, kombainas išbandytas apie 20 ūkių, jų pardavimai prasidės kitais metais.

„Ūkininkų atsiliepimai labai geri, nes leidžia taupyti laiką, o laikas – pinigai, ypač dabartinėmis gamtinėmis sąlygomis, kai svarbi kiekviena diena derliui nuimti“, – pastebėjo R. Riškus.

Bendrovės „DOJUS agro“ filialo Lietuvoje vadovė Diana Tatarūnaitė-Zubenienė ir pardavimų vadovas Rytis Riškus džiaugėsi, kad galingiausią ir našiausią John Deere X9 javų kombainą teigiamai įvertino jį savo laukuose išbandę mūsų šalies ūkininkai. Jį pastebėjo ir parodos inovacijų vertinimo komisija

Pasak jo, žemės ūkio technologijos tobulėja greičiau nei kosminės technologijos, todėl tradiciškai didelis dėmesys įmonės ekspozicijoje skirtas ir tiksliojo ūkininkavimo sprendimams, mažinantiems grūdų auginimo savikainą. Viena tokių naujovių – ant traktoriaus priekinės pakabos montuojamas Green Seeker azoto jutiklis, nustatantis, kiek azoto augalams reikia, ir pagal tai reguliuojantis trąšų skirstymą iš tręštuvo.

Dar viena lig šiol Lietuvos rinkoje nematyta mašina įmonės stende – Kramer KL55.8T ratinis krautuvas, į parodą atkeliavęs tiesiai iš gamyklos. Pasak vadybininko Aurimo Cikanavičiaus, jo išskirtinumas tas, kad dauguma tokio tipo krautuvų yra lankstiniai, o tai ūkininkams nekelia pasitikėjimo dėl didesnės tikimybės dirbant apvirsti. Pristatomas krautuvas – standžios rėmo konstrukcijos, kuri užtikrina stabilumą.

Visi keturi krautuvo ratai yra varomi ir galimos 4 vairavimo funkcijos: varomi priekiniai, visi 4 varomi ratai, vadinamoji „krabo“ funkcija ir galimybė galinius ratus užfiksuoti „krabo“ pozicijoje, o vairuoti su priekiniais ratais, kad būtų patogiau privažiuoti. Pasak vadybininko, pastarojo funkcija – vienas iš „Kramer“ išskirtinumų.

Įmonės „DOJUS agro“ vadybininkas Aurimas Cikanavičius atkreipė dėmesį į ratinį Kramer KL55.8T krautuvą, kuris dėl savo konstrukcijos yra stabilus. Jis tinka silosui tranšėjose minti ir įvairiems krovos darbams

„Krautuvo kabina sumontuota centre, svorio centras gale, nes ir variklis gale įrengtas, todėl dirbti tokia mašina labai patogu, sėdima aukštai, geras matomumas 360o kampu, priešingai nei teleskopiniame krautuve matomumo neriboja šone įrengtas variklis“, – mašiną pristatė vadybininkas.

Krautuvas gali būti komplektuojamas su paprasta arba teleskopine 5,5 m siekio strėle, pastarąją gamintojas rekomenduoja būtent žemės ūkio veiklai. Daugiau kaip 11 t sveriantis krautuvas ypač tinka silosiui tranšėjose minti ir įvairiems krovos darbams – žolei, grūdams, medžio drožlėms į sunkvežimius pakrauti.

***

Apžiūrėti šias ir daugelį kitų žemės ūkio mašinų, susipažinti su naujausiomis technologijomis ir tendencijomis parodoje galima dar ir šeštadienį, rugsėjo 25-ąją.

***

Daugiau technikos naujovių pristatysime kitos savaitės publikacijoje. 

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos