Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Technika
Dronai ir robotai pamažu atkeliauja į Lietuvos laukus „Ką pasėsi... 2023“

Akademija (Kauno r.). Žemę dirbantis, sėjantis ar daržovių lauką ravintis robotas, virš uogynų skraidantis ar pasėlius purškiantis dronas – dar neįprasta praktika Lietuvoje, bet greitai tai gali tapti kasdienybe, įsitikinę šias mašinas mūsų rinkai pristatančių įmonių atstovai.

Praėjusių metų rudenį apie atstovavimą olandų žemės ūkio robotų gamintojai „AgXeed“ pranešusi bendrovė „Agrokoncernas“, pirmąją žemės ūkio darbams skirtą autonominę mašiną pristatė pavasarinėje parodoje „Ką pasėsi... 2023“.

Be operatoriaus traktoriaus funkcijas laukuose galintis atlikti robotas AgXeed AgBot 5.115T2 bus bandomas bendrovės „Ateities ūkyje“ Radviliškio rajone, taip pat suinteresuotų ūkininkų laukuose.

Bioversija 2024 04 26 m7

Įmonės „Agrokoncerno technika“ vadovo Mindaugo Lapatkino teigimu, pirmiausia bus mokomasi juo dirbti, kad būtų galima pačią technologiją pritaikyti pagal Lietuvos sąlygas ir žemdirbių poreikius tokiems darbams, kaip žemės skutimas, sėja ir pan., atlikti.

„Žemės ūkio robotai gali padėti išspręsti ne vieną šio sektoriaus problemą, tad autonomiškumo srityje dirba daug gamintojų. Esu įsitikinęs, kad šį rudenį robotizacija bus pagrindinė Hanoverio parodos tema. Dabar tokio tipo robotą atvežėme pirmieji į Lietuvą, bet po dvejų trejų metų ir mūsų šalyje jų bus tikrai nemažai“, – neabejojo M. Lapatkinas.

Įmonės „Agrokoncerno technika“ vadovas Mindaugas Lapatkinas neabejojo, kad po kelerių metų robotų pasiūla Lietuvoje bus gerokai didesnė

Padės spręsti daržovių ūkių problemas

Prieš pat parodą apie bendradarbiavimą su danų robotų gamybos įmone „Agro Inteli“ ir atstovavimą Baltijos šalyse paskelbė bendrovė „Specagra“, parodoje pristačiusi Robotti mašiną. Pristatymui ją paskolino vienas Lenkijos daržininkystės ūkis, kuriame dirba du tokie robotai – prie jų kabinamos tiksliosios sėjamosios, ravėtuvai ir purkštuvai. Iš viso šiuo metu pasaulyje dirba per 40 šios gamintojos robotų.

Įmonės pardavimų vadovo Gintaro Balilionio teigimu, žengti į naują sritį pastūmėjo inovatyvūs klientai, ieškantys efektyvių sprendimų žmogiškųjų išteklių problemoms daržininkystės ūkiuose spręsti.

„Nors iš pradžių nebuvome tikri šiuo žingsniu, bet paroda parodė, kad, ko gero, jau vėluojame su šia technologija. Ateina žmonės ir sako, kad kelerius metus ieško, bet niekas nepasiūlo tokio sprendimo. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad vienas robotas nieko nereiškia, būtina pateikti visą komplektą – tinkamus padargus, užtikrinti servisą, priežiūrą“, – pastebėjo G. Balilionis.

„Paroda parodė, kad, ko gero, jau vėluojame su šia technologija“, – sakė įmonės „Specagra“ pardavimų vadovas Gintaras Balilionis, pristatydamas daržovių ūkiams skirtą robotą

Danų gamintoja gali pasiūlyti skirtingo dydžio robotus, pagal tai derinami ir padargai, kurie gali būti valdomi mechaniškai arba išmaniai per ISOBUS sistemą (pastarieji kainuoja brangiau nei mechaniniai). Beje, robotus gaminanti įmonė pati padargų neteikia, o bendradarbiauja su keliomis skirtingų šalių padargų gamintojomis.

Robotai komplektuojami su vienu ar dviem dyzeliniais Kubota varikliais, tai turi įtakos ir jų kainai, kuri prasideda nuo 140 tūkst. eurų. Nors, G. Balilionio teigimu, Europos daržininkystės ūkiuose populiaresni vieno variklio mažesnės galios robotai, Lietuvoje pristatytoje mašinoje sumontuoti du varikliai po 72 AG.

Robotui iš vieno lauko į kitą pervežti būtina platforma, tačiau jei laukai netoli vienas kito (taip dažniausiai ir būna daržininkystės ūkiuose) robotas gali nuvažiuoti pats, judėdamas 8 km/val. greičiu, žmogui valdant jį svirtimi, pvz., važiuojant paskui jį automobiliu.

Pasak įmonės „Specagra“ atstovo, šiemet planuojama į Lietuvą atvežti du tokius robotus, abu jie turi potencialius pirkėjus. Be daržininkystės, tokio tipo robotai gali būti naudojami miško sodinukams ravėti ir prižiūrėti, taip pat bulvininkystėje vagoms formuoti ir bulvėms sodinti.

Agrodronų rinka auga

Jei žeme savarankiškai riedantys robotai – dar visiška naujiena Lietuvoje, tai virš pasėlių skraidančius dronus jau tekę daugumai matyti, ne viename ūkyje jie yra išbandyti pasėliams skenuoti, žaloms nustatyti, retesniais atvejais – purkšti ar trąšoms bei sėkloms barstyti.

Pirmoji Lietuvoje žemės ūkio darbams skirtus kinų kompanijos XAG dronus mūsų šalyje pristatė įmonė „Agrodronas“. Iš pradžių didelį dėmesį ji skyrė demonstracijoms ir paslaugoms teikti, dabar, įmonės vadovo Mindaugo Dorelio teigimu, pirmenybė teikiama prekybai ir platinimui.

„Esame oficialūs šios technologijos platintojai Baltijos šalyse, taip pat turime tokio pat profilio įmonę Lenkijoje. Dėl išaugusio ūkininkų susidomėjimo agrodronais nusprendėme mažinti paslaugų tiekimą, o vietoj to rengti pusiau komercializuotas demonstracijas klientams supažindinti su technologija ir jos nauda, taip pat pagrindinį dėmesį skirti prekybai, servisui, garantinei priežiūrai ir, žinoma, mokymams“, – sakė M. Dorelis.

Pasak bendrovės „Agrodronas“ direktoriaus Mindaugo Dorelio, naujo modelio agrodronas komplektuojamas su dviem skirtingų funkcijų talpomis

Įmonės naujiena – didžiausios keliamosios galios Europoje agrodronas XAG P100, kuris gali būti naudojamas tiek tiksliajam purškimui, tiek trąšų ar sėklų barstymui, nes komplektuojamas su dviem skirtingų funkcijų talpomis. Purškimui skirta 40 l, barstymui – 60 l talpa.

„Tai labai mobilus įrenginys, kurio ekonominė nauda didžiulė. Viena, neišvažinėja laukų, nesužaloja augalų, kitas dalykas – nesuspaudžia dirvos ir taip saugo gamtą. Patogu juo dirbti virš aukštų augalų, pvz., liepos mėnesį į pagrindinius augalus pasėti įsėlius. Vienas ūkininkas Lietuvoje dronu pasėjo ir žieminius rapsus, ir rezultatais nenusivylė“, – pasakojo įmonės vadovas, vardydamas panaudojimo galimybes nuo uogynų iki pluoštinių kanapių ar miškų priežiūros.

Pasak jo, vienas iš inovatyviausių drono pritaikymo atvejų – uogų žiedų apsauga pavasarį nuo šalnų: skrisdamas įrenginys pamaišo orą ir to užtenka, kad nenušaltų žiedai ir nebūtų prarastas derlius.

Agrodronus siūlo nauja įmonė

Platus agrodronų pritaikomumas ir didžiulės perspektyvos paskatino ir mikrobiologinius produktus gaminančią bendrovę „Nando“ įkurti antrinę įmonę „Nando droid“, kuri yra oficiali kinų kompanijos „DJI agriculture“ partnerė Baltijos regione. Kinų kompanija gamina ir žemės ūkio darbams (purškimas ir barstymas), ir pasėliams skenuoti skirtus multispektrinius dronus.

„Pernai pradėjome dirbti šia linkme, mokėmės, ruošėmės, technologiją pristatė iš Ukrainos atvykę specialistai. Šiemet pradedame tiekti paslaugas, vykdyti mokymus, taip pat prekiauti agrodronais“, – sakė naujosios įmonės specialistas Simas Makauskas.

Pasak „Nando droid“ specialisto Simo Makausko, dideles privalumas tai, kad įmonė gali pasiūlyti ir produktus, ir technologiją jiems tiksliai paskleisti

Anot jo, dėl specialistų trūkumo įmonė planuoja koncentruotis į prekybą agrodronais, paslaugos bus teikiamos tik su multispektriniais dronais. Parodoje „Ką pasėsi...2023“ įmonė pristatė šešių propelerių DJI T30 droną, kurio keliamoji galia – 30 litrų.

Kaip vieną iš privalumų S. Makauskas išskyrė tai, kad įmonė „Nando“ turi ir produktus, ir reikiamą technologiją jiems tiksliai paskleisti.

Išbandę ūkyje siūlys paslaugas

Vaikštant po parodą už drono akis užkliuvo ir bendrovės „Agrokoncernas“ stende. Cultiwise droną įmonė turi ir naudoja bandymams antrus metus. „Kol kas testuojame, kiek tiksliai ir kokio dydžio piktžoles gali dronas nuskenuoti. Pats dronas veikia dviem kameromis: RGB ir multispektrine. Jos sukartografuoja lauką, padaro daug nuotraukų, kurios įkeliamos į specialią Cultiwise platformą, kur dirbtinis intelektas jas apdoroja, sujungia ir paverčia mums reikiamu taikomuoju žemėlapiu“, – pasakojo įmonės „Agrokoncernas“ Tiksliųjų technologijų centro projektų vadovė Milda Jankauskienė.

Jos teigimu, dronas geriausia piktžoles identifikuoja iki skilčialapių tarpsnio, o atliekant tikslųjį purškimą pagal taikomąjį žemėlapį galima sutaupyti iki 90 proc. glifosatų. Tiesa, purškimui naudotas išmanus purkštuvas, kuris gali valdyti kiekvieną purkštuką atskirai, turi sekcijų kontrolę, reljefo kopijavimo sistemą.

Įmonės „Agrokoncernas“ Tiksliųjų technologijų centro projektų vadovės Mildos Jankauskienės teigimu, laukui skenuoti naudojamas dronas gali būti adaptuojamas ir kitiems žemės ūkio darbams

„Mūsų naudojamas dronas atlieka tik lauko skenavimą ir kartografavimą, nors galima jį adaptuoti ir kitiems darbams, bet mes to dar neišbandėme. Į rinką norime pateikti tik tai, kas išbandyta ir patikima“, – pabrėžė įmonės atstovė, pridurdama, kad šiemet planuoja teikti ūkininkams laukų skenavimo ir taikomųjų žemėlapių sudarymo paslaugas.

Autorius: Gitana Kemežienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos