Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Technika
Sprendimai, kad ūkininkauti būtų lengviau „Ką pasėsi... 2023“

Akademija (Kauno r.). Traktoriaus funkcijas laukuose atliekantis autonominis robotas, laukus nuo akmenų preciziškai išvalantis rinktuvas ar sekliai dirbantis neįprastos rombo formos grandininis diskinis skutiklis – tai tik kelios „Ką pasėsi... 2023“ medaliais apdovanotos mašinos, kurias galima apžiūrėti tris dienas vykstančioje parodoje.

Viena didžiausių naujovių – bendrovės „Agrokoncerno technika“ pristatomas žemės ūkio darbams skirtas autonominis robotas AgXeed AgBot 5.115T2, galintis be operatoriaus atlikti traktoriaus funkcijas laukuose. Mūsų akiai neįprasta savaeigė mašina išsiskiria tuo, kad neturi kabinos, tačiau „apginkluota“ daugybe jutiklių ir yra valdoma dirbtinio intelekto.

Didelės masės robotas dirvos suspaudimui mažinti sukomplektuotas su vikšrine važiuokle. Jis varomas 150 AG dyzelinio variklio, turi standartinę tritaškę traktoriaus pakabą, hidraulines poras. Atsižvelgiant į daugybę saugumo aspektų, robotas pritaikytas dirbti su 3,5 m darbinio pločio padargais. 

Bioversija m7 2024 11 19

Pasak įmonės „Agrokoncerno technika“ direktoriaus Mindaugo Lapatkino, nors leistini prie roboto kabinti padargai yra nedidelio darbinio pločio, tačiau našumą didina tai, kad jis gali dirbti be sustojimų, nuolat išlaiko pastovų greitį, optimaliai apsisuka laukuose.

Pasak įmonės „Agrokoncerno technika“ direktoriaus Mindaugo Lapatkino, traktoriaus funkcija atliekantis robotas bus agreguojamas su 3,5 m darbinio pločio padargais

Jau pavasarį planuojama robotą išbandyti Lietuvos laukuose, kabinant prie jo skirtingus padargus: diskinį, noraginį skutiklius, sėjamąją. „Pirmiausia mokysimės patys juo dirbti, tada pristatysime ir šalies ūkininkams“, – sako M. Lapatkinas, pabrėždamas, kad pirmiausia svarbu sužinoti, kaip robotas ir prie jo prikabinti padargai dirbs skirtingos struktūros dirvoje, kaip reaguos į didesnius augalinių liekanų kiekius.

Pašnekovo teigimu, šiuo metu robotas kainuoja šiek tiek daugiau nei tokios pat galios traktorius, tačiau kaina tikrai nesiskiria kartais. „Pirmiausia reikia suprasti, kad tai prototipas. Kai prasidės serijinė jų gamyba, padidės konkurencija, kaina greičiausiai bus panaši į traktoriaus, o gal net bus ir mažesnė, nes nemažą traktoriaus kainos dalį sudaro kabina ir operatoriaus komfortą gerinantys dalykai“, – pastebi M. Lapatkinas. 

Jo žiniomis, Europos laukuose, daugiausia Nyderlanduose ir Vokietijoje, jau dirba iki dešimties olandiškų AgXeed robotų. 

Padeda sumažinti išlaidas detalėms

Dar viena medaliu apdovanota mašina – atnaujintas suomiškas akmenų rinktuvas Kivi Pekka 5, kurią pristatė bendrovė „Rovaltra“. Pasak bendrovės produktų vadovo Audriaus Pupinio, ši mašina surenka iki 50 cm skersmens akmenis ne tik nuo dirvos paviršiaus, bet ir iki 5 cm gylio – tai leidžia padaryti specialūs noragai. Tad išrinkus akmenis iš sėjos gylio sluoksnio, lengviau paruošti žemę, be to, nuo sulūžimo apsaugomos darbinės dalys.

„Gamyklos atliktų tyrimų duomenimis, išrinkus akmenis iš dirvos, apie 40 proc. pagerėja sėklų sudygimas, dėl geresnio šaknų įsiskverbimo apie 30 proc. padidėja derlius, o svarbiausia per sezoną apie 50 proc. mažiau pinigų išleidžiama mašinoms remontuoti ir detalėms pirkti“, – kodėl tai ūkininkų dėmesio verta mašina, aiškina bendrovės atstovas. 

Pasak jo,  ne mažiau reikšminga yra ir tai, kad išrinkus akmenis, tausojama ir gamta, nes mažėja kitų operacijų degalų sąnaudos, didėja darbo našumas. Kivi Pekka 5  akmenų rinktuvui traukti užtenka 100 AG traktoriaus.

Įmonės „Rovaltra“ produktų vadovas Audrius Pupinis pastebi, kad suomiškų akmenų rinktuvų privalumus įvertina vis daugiau mūsų šalies ūkininkų

Jei akmenų dirvoje daug, su akmenų rinktuvu rekomenduojama lauku važiuoti du kartus – po pirmo važiavimo žemė būna minkšta, tad važiuojant antrą kartą noragai akmenis iškelia dar iš gilesnių sluoksnių.

A. Pupinio teigimu, vertinant pardavimus, tai vis populiarėjanti mašina Lietuvos ūkiuose: jei prieš penkerius buvo parduodama iki 5 akmenų rinktuvų, tai dabar kiekvienais metais pardavimų skaičius viršija dešimt vienetų.

Naujas seklaus dirbimo sprendimas

Bendrovės „East West Agro“ parodos medaliu apdovanotas eksponatas – grandininis diskinis skutiklis Dal-bo Powerchain 800. Pasak įmonės pardavimų padalinio vadovo Remigijaus Savicko, toks sprendimas Australijoje naudojamas jau beveik 30 metų, Europos rinkoje – tai naujiena, kuria savo technikos pasiūlą išplėtė danų gamintoja „Dal-Bo“.

Skutiklį sudaro nedidelio skersmens diskai, kurių eilės išdėstytos rombo forma, o patys diskai dirba agresyvios atakos kampu, visa grandinė sukasi pati savaime nuo lietimosi su dirvos paviršiumi ir tempimo jėgos. 

Pasak bendrovės „East West Agro“ pardavimų padalinio vadovo Remigijaus Savicko, naujoji mašina skirta dirvoms skusti iki 5 cm gyliu

Mašina skirta dirvoms sekliai suskusti, pabiroms ir piktžolėms sudaiginti ir šiaudų sluoksniui išlyginti, kad būtų paskatinta greitesnė jų mineralizacija. Dirva skutama iki 5 cm gyliu, važiuojant iki 15 km/val. greičiu.

Kaip vieną iš skutiklio privalumų, R. Savickas išskiria gerą dirvos paviršiaus kopijavimą, nepaisant to, ar dirbama lygumose, ar kalvotoje vietovėje. Dirbant sunkiose dirvose, galima papildomai sumontuoti po tris svarelius ant kiekvieno disko, lengvesnėse žemėse galima jų nedėti, nes mašinai užtenka savo svorio paviršiui įdirbti.

Pristatyta mašina – 8 m darbinio pločio, tačiau ateityje gamintoja žada pasiūlyti ir mažesnio, ir dar didesnio darbinio pločio grandininius diskinius skutiklius. Šiai mašinai traukti reikia apie 200 AG traktoriaus.

„Lyginant su tradiciniais tokio pat darbinio pločio diskiniais skutikliais su 56–66 cm skersmens diskais, Dal-bo Powerchain 800 mašinoje yra beveik dvigubai daugiau diskų, atstumai tarp jų maži, todėl labai gerai suskutamas visas paviršius, o dirva tampa panaši į mulčią“, – pastebi įmonės atstovas.

Skutant mašina gali būti naudojama ir posėliams sėti, mat jau gamykliškai parengta aikštelė smulkių sėklų sėjamajai montuoti.

Autorius: Gitana Kemežienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos