Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Spaudos centras
Pradeda galioti naujasis ES gyvūnų sveikatos reglamentas

Vilnius. Nuo balandžio 21 d. įsigaliojo naujasis Gyvūnų sveikatos reglamentas 2016/429, nustatantis gyvūnų užkrečiamųjų ligų kontrolės principus. Šis reglamentas itin aktualus gyvulininkystės sektoriui siekiant konkurencingumo ir saugios bei sklandžios gyvūnų ir jų produktų rinkos.

ES yra apie 12 milijonų gyvulių ūkių, kuriuose 2019 m. buvo laikoma apie 77 milijonai galvijų, 143 milijonai kiaulių, 74 milijonai avių ir ožkų. 2019 m. daugiau nei pusė ES šalių mėsos produkcijos sudarė kiauliena (22,8 mln. tonų), o paukštienos gamyba siekė 13,3 mln.

Naujojo reglamento nuostatos ne mažiau aktualios ir gyvūnų augintinių (šunų, kačių), kurių ES yra apie 120 milijonų, bei akvakultūros, kurios produkcija ES 2018 m. sudarė 1,32 mln. tonų, o bendra vertė – 4,80 mlrd. eurų, sektoriams.

Bioversija 2024 04 26 m7

Dokumente detaliai išdėstomi reikalavimai ligų prevencijai, biologinei saugai, informavimui apie ligas, ūkinių gyvūnų atsekamumui, ženklinimui, gyvūnų bei gyvūninių produktų judėjimui Europos Sąjungos (ES) teritorijoje, jų importui, nustatomi užkrečiamųjų gyvūnų ligų stebėsenos principai, likvidavimo ir priežiūros metodai ir kitos skubios veiklos priemonės.

Reglamentu iš esmės nėra keičiami iki šiol galioję reikalavimai, tačiau aiškiau apibrėžtos kai kurios gyvūno laikytojo, veterinarijos gydytojo ir kompetentingos institucijos, šiuo atveju Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, atsakomybės ir prievolės gyvūnų užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės srityse.

Aiškiau išdėstomi ir biologinio saugumo principai, taip pat sustiprinamas dėmesys antimikrobinio atsparumo mažinimo priemonėms. Tai, kas iki šiol buvo tik rekomendacijos, dabar reglamentuojama teisės aktu. Antibiotikai turės būti skiriami atsakingai. Vaistus veterinaras privalės skirti ligos klinikai išryškinus priežastis arba pasitelkus papildomas diagnostikos priemones, palaipsniui, nesirenkant plataus spektro preparatų tik pradėjus gydymą.

Gyvūnų sveikatos reikalavimai, užkrečiamųjų ligų stebėsena ir kontrolė, gyvūnų užkrečiamųjų ligų likvidavimo priemonės, prekybos gyvūnais ir jų importo reikalavimai, ūkinių gyvūnų ženklinimo reikalavimai iki šiol buvo reguliuojami gausybe skirtingų teisės aktų, išleistų nuo pat 1964 m. iki šių dienų, o ir pastarojo laiko aktualijos reikalavo atsiliepti į iškylančius naujus iššūkius, tai daryti lanksčiau ir operatyviau.

Nuo šiol visa teisė, nustatanti ligų kontrolės priemones, yra sudėta į Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą ir deleguotuosius reglamentus, kurie yra taikomi tiesiogiai, vienodai visose Europos Sąjungos (ES) valstybėse.

VMVT inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos