Briuselis. Lietaus trūkumas kai kuriose Pietų Europos dalyse turės neigiamos įtakos pasėliams jau prieš pavasario sezono pradžią, naujausioje apžvalgoje paskelbė Europos Sąjungos pasėlių stebėsenos agentūra (MARS).
Remiantis vasario MARS duomenimis, daugelyje Europos žemės ūkio regionų žiema buvo arba įprasta, bet be didelių šalčių, arba gana švelni. Jokių šalčio pridarytų nuostolių žiemojantiems pasėliams nesitikima.
Tačiau sausi orai ir toliau kelia nerimą keliuose pietiniuose regionuose: Pietų ir Vidurio Ispanijoje, Šiaurės Italijoje, Vakarų Turkijoje, kur labai trūksta kritulių.
Praėjusią vasarą Vakarų ir Pietų Europa patyrė sausrą, turėjusią didžiulių neigiamų padarinių, ypač kukurūzų pasėliams. O dabar sausi orai kelia baimę, kad vandens lygis ir dirvožemio drėgmė neatsikurs ir šiemet.
Ispanijoje ir Italijoje vis dar žemas vandens lygis rezervuaruose, be to, kalnuose trūksta sniego dangos, ypač Šiaurės Italijoje. O šio vandens reikės laistymui pavasarį ir vasarą.
Vienur Europoje sausa, o kai kuriose Slovakijos, Vengrijos ir Kroatijos dalyse, taip pat centrinėje Rumunijoje, fiksuojamas kritulių perteklius. Tačiau artimiausiu laiku šiuose regionuose prognozuojamos sausesnės sąlygosnei įprastai, todėl perteklinės drėgmės poveikis pasėliams nekelia susirūpinimo.
MARS pridūrė, kad Prancūzijoje, kuri yra didžiausia ES grūdų gamintoja, kritulių trūkumo dar nereikėtų vertinti kaip grėsmės, nes kai kuriuose regionuose žiemos pradžioje nemažai lijo. Žemės ūkio institucija „FranceAgriMer“ praėjusią savaitę pranešė, kad beveik visi žieminiai grūdiniai augalai šalyje yra geros būklės, o vasarinių miežių sėja vyksta greičiau nei įprastai.
„Tačiau sausros rizika Prancūzijoje verčia abejoti vasarinių kultūrų potencialu. Artimiausiomis savaitėmis, po ypač sauso vasario, lietus bus labai svarbus“, – komentavo „Agritel“ analitikai.
Konkurencija eksporto rinkose aštri
Vasario pradžioje Europos analitinė bendrovė „Strategie Grains“ padidino šių metų minkštųjų kviečių produkcijos Europos Sąjungoje prognozę, jeigu bus geros augimo sąlygos.
„Strategie Grains“ tikisi, kad pagal teigiamą scenarijų 2023–2024 m. ES minkštųjų kviečių produkcija sieks 129,7 mln. t (sausį prognozuota 129,3 mln. t, o gruodį – 128,7 mln. t). Tai būtų 3 proc. daugiau nei 2022–2023 m. gamyba, kuri įvertinta 125,6 mln. tonų.
Tačiau, kaip ir MARS, „Strategie Grains“ praneša, kad Prancūzijoje ir Ispanijoje labai sausa. Vis dėlto analitikai sako, kad dar per anksti mažinti derliaus prognozę.
Numatomas derlius šių metų sezoną gali padidinti ES kviečių eksportą, teigiama pranešime. Pasak „Strategie Grains“, dėl eksporto konkurencijos dabartiniu sezonu ES gali likti gana didelės atsargos prieš subręstant naujam derliui.
„Strategie Grains“ sumažino dabartinio ES minkštųjų kviečių eksporto prognozę 2022–2023 m. 1,7 mln. t – iki 30,1 mln. t, tačiau 2023–2024 m. eksporto prognozę padidino 0,4 mln. t – iki 30,6 mln. tonų.
„Tikimės, kad Europos grūdai apskritai susidurs su didele Rusijos ir Australijos konkurencija eksporto rinkose likusią sezono dalį, o importuojami Ukrainos kviečiai ir kukurūzai toliau plūs į Europą“, – sakoma „Strategie Grains“ pranešime.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Augo Klaipėdos uosto krova
2024-11-21 -
Pieno kaina spalį ūgtelėjo
2024-11-20 -
Ekologiški grūdai: avižų kaina kilo labiausiai
2024-11-18
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)