Briuselis. Europos trąšų gamintojai pareikalavo, kad Europos Komisija (EK) nustatytų aukštus muitus rusiškoms trąšoms.
Leidinyje „Financial Times“ cituojamas laiškas, kurį 14 trąšas gaminančių Europos įmonių rugpjūtį išsiuntė EK. Jame jie paragino įvesti didelius tarifus rusiškoms trąšoms, teigdami, kad Rusijos gamintojai „taikė agresyvią kainų mažinimo strategiją, kuri išstumia Europos trąšų gamintojus iš verslo“.
Laiške jie taip pat teigiama, kad tai kelia grėsmę Europos aprūpinimo maistu saugumui.
Europos trąšų įmonės jau anksčiau skundėsi, kad Rusijos trąšų gamintojai atsidūrė palankioje padėtyje dėl galimybės gauti pigių dujų, kurios yra būtinos šiai itin daug energijos reikalaujančiai gamybai.
O ES trąšų gamintojai prarado tokią galimybę. Mat įvedus ES sankcijas ir blokavus Rusijos turtą, 2022 metų pavasarį Rusija perėjo prie atsiskaitymo už dujas rubliais. Europos Komisija uždraudė ES šalims už dujas mokėti rubliais, pavadindama tai sankcijų pažeidimu.
Apie susidariusią nepalankią situaciją Europos trąšų gamintojų asociacija „Fertilizers Europe“ rašo ir savo portale. „Energijos pokyčiai, kuriuos paskatino Rusijos invazija į Ukrainą, atskleidė kritinį Europos aprūpinimo maistu pažeidžiamumą. Gamtinių dujų kainos, sudarančios maždaug 90 proc. azoto trąšų gamybos, dėl konflikto smarkiai išaugo“, – teigia „Fertilizers Europe“.
Pasak Asociacijos, nors ES sėkmingai sumažino energetinę priklausomybę nuo Maskvos, Rusijai stiprinant savo, kaip ES trąšų tiekėjos vaidmenį, rusiškų trąšų į ES importas nuo 2020 iki 2023 m. padidėjo 60 proc.
„Fertilizers Europe“ teigimu, kiekviena į ES importuojama rusiškų trąšų tona tiesiogiai prisideda prie karo Ukrainoje finansavimo.
Asociacijos tvirtinimu, ES trąšų gamintojai turi reikiamų pajėgumų, kad užtikrintų, jog Bendrijos ūkininkai galėtų gauti azoto trąšų ir jiems nereikėtų rusiško karbamido importo.
EK šiuo metu svarsto galimybę įvesti padidintus muitus rusiškoms trąšoms, kurios ir toliau importuojamos į ES. Rusiškos trąšos nėra sankcionuotų prekių sąraše, nes Briuselis manė, kad tai gali pakenkti pasauliniam maisto saugumui.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Pieno kaina toliau kyla
2024-12-20 -
Žemės ūkio paskirties žemės rinka: sandorių mažėja, kainos kyla
2024-12-16 -
Lietuviškų kiaušinių supirkimo kaina – mažiausia tarp ES šalių
2024-12-11
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)