Londonas. Vadinamųjų „minkštųjų“ aliejų pasiūlos trūkumas pirmąjį 2021 metų pusmetį, palmių aliejaus gamybos atsigavimas ir augalinio aliejaus paklausos augimas bus lemiami dinamikos veiksniai šiose rinkose naujaisiais metais, prognozuoja Londone įsikūrusi energijos ir žaliavų analizės agentūra „S&P Global Platts“.
Numatoma, kad dėl prasto Juodosios jūros regiono saulėgrąžų derliaus šios rūšies aliejaus atsargos 2021 m. pirmojoje pusėje bus ribotos. Kaip jau buvo skelbta anksčiau, 2020–2021 metų sezoną saulėgrąžų pasėlius Rusijoje, Ukrainoje, Rumunijoje, Bulgarijoje ir Moldovoje vegetacijos metu neigiamai paveikė sausros, todėl derlingumas ir aliejaus kiekiai sėklose buvo mažesni nei rinkos lūkesčiai.
Rinkos analitikai prognozuoja, kad mažos saulėgrąžų aliejaus pasiūlos tendencija tęsis ir pirmąją 2021 m. pusę, tad ir kainos neturėtų kristi. Tikimasi, kad paklausa labiau atsigaus po COVID-19 krizės, kai atsinaujins ir ims augti ekonomika pasaulyje. Saulėgrąžų aliejaus paklausai bus palankus viešbučių, restoranų ir maitinimo įstaigų atidarymas.
„Todėl vakcinavimo programų sėkmė visame pasaulyje bus lemiamas veiksnys siekiant atstatyti augalinio aliejaus vartojimą“, - teigia „S&P Global Platts“ analitikai.
Skelbiama, kad Rusijos valdžia nusprendė nuo sausio 9 iki birželio 30 dienos padidinti eksporto muitus saulėgrąžų sėkloms iki 30 proc. Tai padaryta spaudžiant vietos perdirbėjams, kurie reikalavo stabilizuoti saulėgrąžų sėklų kainų kilimą ir užtikrinti šios žaliavos tiekimą vidaus rinkai.
Analitikų vertinumu, toks eksporto muitas saulėgrąžoms irgi turės įtakos augalinių aliejų kainoms išlikti esamame lygyje.
Juodosios jūros šalių regione ankstyvą pavasarį prasidės saulėgrąžų sėja naujam derliui. Ekspertai prognozuoja, kad 2020 m. pasiektos aukštos saulėgrąžų kainos gali paskatinti ūkininkus padidinti jų plotą.
Sojų aliejus prieš saulėgrąžų aliejų
Ir 2021-aisiais saulėgrąžų aliejaus kainos konkuruos su sojų aliejumi, o šią kovą rinkos dalyviai atidžiai stebės.
Naujo sojų derliaus tiekimas iš Brazilijos ir Argentinos prasidės pirmąjį ir antrąjį 2021 m. ketvirtį, o tai darys spaudimą sojų aliejaus kainoms. Kad išliktų konkurencingos sojų aliejui, saulėgrąžų aliejaus kainos gali pradėti mažėti.
Pietų Amerikoje reiškinys „La Nina“ sukelia sausrą, kuri gali pakenkti sojų derliui 2021 m. pirmąjį ketvirtį.
Nepaisant aukštų kainų, ES rapsų derlius mažės
Analitikų nuomone, rapsų rinkoje, nepaisant aukštų kainų, šių augalų pasėlių plotas ES 2021 m. išliks nepakitęs.
Pastaraisiais sezonais sumažėjus derliui ir padidėjus pasaulinėms aliejinių augalų kainoms, išaugo ir rapsų kainos. Tačiau, nepaisant patrauklių kainų, nesitikima, kad pasėlių plotai ES padidės, nes kai kuriose šalyse buvo sudėtingos rudens sėjos sąlygos.
Remiantis konsultacinės bendrovės „Strategie Grains“ duomenimis, ES pasėlių plotas 2021–2022 prekybos metams turėtų būti 5,45 mln. ha. Tai būtų šiek tiek mažiau už 5,47 mln. ha, augintų 2020–2021 metų sezoną.
Prognozuojamas rapsų pasėlių plotas 2021-aisiais būtų 13 proc. mažesnis už penkerių metų vidurkį.
Palmių aliejaus gamyba gali didėti
Dėl „La Nina“ reiškinio sukeltos sausros Pietų Amerikoje ir gausių kritulių Indonezijoje bei Malaizijoje, 2020 m. antroje pusėje vėlavo derliaus nuėmimas ir atsirado logistikos problemų, gabenant alyvpalmių vaisius. Tačiau lietūs gali lemti gerą alyvpalmių derlių 2021 m.
„La Nina“ atneša lietų į Malaiziją ir Indoneziją, ir tai bus naudinga palmių aliejaus gamybai, kartu atsigaus ir trąšų naudojimas, bus grąžinama užsienio darbo jėga“, - sakė Anilkumaras Bagani, „Sunvin Group“ tyrimų direktorius.
Ilgalaikis palmių aliejaus žemų kainų laikotarpis nulėmė, kad dėl brangios gamybos Malaizijos ir Indonezijos gamintojai sumažino trąšų naudojimą 2020 m. Tačiau dabartinės aukštos kainos, kurios turėtų išsilaikyti iki 2021 m. pirmojo ketvirčio, gali paskatinti trąšų naudojimą.
Be to, dėl COVID-19 buvo apribotas darbuotojų iš užsienio judėjimas. Užsienio darbo jėgos trūkumas palmių aliejų gaminančiose šalyse 2020 m. sulėtino gamybą. Rinkos analitikai prognozuoja, kad sėkminga 2021 m. COVID-19 vakcinacijos kampanija ir užsienio darbuotojų grįžimas padės atkurti palmių aliejaus gamybos lygį.
O viešbučių, maitinimo įstaigų ir restoranų veiklos atnaujinimas paskatins palmių aliejaus paklausą. Minkšto aliejaus paklausa gali padidėti dėl sumažėjusio aliejaus vartojimo namuose, nes HORECA sektorius dažniausiai pirmenybę teikia palmių aliejui.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Eksportuota daugiau kiaušinių
2024-10-07 -
Lenkijos eksporto sprogimas
2024-10-04 -
Žemės sklypo duomenų bylas tikrins tik Registrų centras
2024-10-01
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)