Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Pasaulyje
Sausra mažina vasarojaus derlių ir trukdo žiemkenčių sėjai

Briuselis. Europos pasėlių derlingumo prognozavimo centro (MARS) pateiktoje naujausioje ataskaitoje dar sumažinta visų vasarinių augalų ES derliaus prognozė ir konstatuojama, kad žiemkenčių sėjos sąlygos dėl sausros kai kur itin blogos.

Nepalankūs orai ypač paveikė Rumuniją, Bulgariją, Graikiją ir Ukrainos pietus. Daugelio kitų Europos regionų kukurūzų, cukrinių runkelių ir bulvių pasėlius taip pat neigiamai paveikė rugpjūčio karščiai ir sausra, - rašoma naujausioje MARS ataskaitoje.

Labiausiai sumažinta kukurūzų ir saulėgrąžų derliaus prognozė, tačiau ir cukrinių runkelių, bulvių bei sojų derlius irgi numatomas blogesnis, nei tikėtasi prieš mėnesį.

Bioversija m7 2024 09 18

Pietryčių Europoje, ypač Rumunijos rytuose, Bulgarijos rytuose ir Ukrainos pietuose, vyrauja labai sausos sąlygos, o tai neigiamai veikia kukurūzų ir saulėgrąžų derlių, sakoma MARS rugsėjo ataskaitoje.

Sausra taip pat išplito į šiaurės rytų Graikiją, svarbiausią šalies saulėgrąžų regioną.

Centrinėje Ukrainoje nuolatinis kritulių stygius neigiamai veikia kukurūzų derlingumą.

Vakarų Europoje po rugpjūčio karščio temperatūra šiek tiek nukrito. Tačiau didelėje Prancūzijos dalyje, Belgijoje, Liuksemburge, Vakarų Vokietijoje ir pietinėje Nyderlandų dalyje kritulių vis dar trūksta. Dėl to MARS dar labiau sumažino vasarinių augalų (daugiausia kukurūzų, cukrinių runkelių ir bulvių) derliaus prognozes šiose šalyse.

Priešingai, Airijoje ir kai kuriuose Jungtinės Karalystės regionuose vasarinių augalų derliaus brandai ir nuėmimo darbams neigiamos įtakos turėjo nuo rugpjūčio vidurio prasidėję dažni ir gausūs krituliai.

Tuo tarpu Vidurio ir Šiaurės Europoje vasaros pabaigoje orų sąlygos žemės ūkiui buvo palankios. Šiaurės Italijoje, Austrijoje, Slovakijoje, Čekijoje ir Lenkijoje buvo užfiksuotas kritulių perteklius.

Vokietijoje trečioji sausra iš eilės

MARS savo ataskaitoje konstatuoja, jog Vokietijoje rugpjūčio ir rugsėjo kritulių nepakako, kad žymiai padidėtų dirvožemio drėgmės kiekis, reikalingas vasarinių augalų pasėliams vakarų ir centrinėse šalies dalyse. Kukurūzų grūdų derlingumo prognozė, palyginti su rugpjūčiu, buvo dar sumažinta, iki 9,15 t/ha. Bulvių ir cukrinių runkelių derlingumo prognozė nepasikeitė.

Rugpjūtis Vokietijoje šiemet buvo šiltesnis nei įprasta dėl trumpų, bet stiprių karščio bangų. Staigių temperatūros svyravimų daugiau stebėta šalies pietuose. O šalies šiaurėje šiltas laikotarpis laikėsi ilgiau nei dvi savaites.

Krituliai šalyje pasiskirstė labai netolygiai. MARS duomenimis, trys vasaros mėnesiai (birželis-liepa-rugpjūtis) rodo perteklinį kritulių kiekį Saksonijoje ir šiek tiek didesnį nei įprasta kiekį Bavarijoje bei Badene-Viurtemberge. Tuo tarpu didžiojoje Vokietijos dalyje vasara jau trečius metus iš eilės buvo labai sausa.

Lietingų dienų skaičius per minėtą laikotarpį daugiausia buvo mažesnis už vidutinį. Tačiau MARS duomenimis, toks kritulių lygis dar buvo patenkinamas sėjant žieminius rapsus.

Prancūzijoje karaliauja sausra ir runkelių gelta

Prancūzijoje pranešama apie nuolatines sausas sąlygas, kurias dar pablogina karščio bangos. Todėl vasarinių augalų derlingumo prognozės nėra optimistiškos.

MARS analitikai tikisi, kad kukurūzų, sojos pupelių, bulvių ir cukrinių runkelių derlius bus artimas žemam 2018 ir 2019 metų lygiui. Ypač neaišku dėl bulvių ir cukrinių runkelių derliaus, nes šiemet labai sumažėjo jų plotai.

Be to, cukriniai runkeliai masiškai užkrėsti geltos virusu, o tai dar labiau didina derliaus prognozių riziką.

Rapsų sėja Prancūzijoje vėluoja dėl pernelyg sausų dirvų. Tikėtina, kad rapsų pasėlių plotas šį rudenį bus maždaug toks pat kaip 2018 ir 2019 m., ar net mažesnis.

ES kukurūzų aruodas - Rumunija taip pat nukentėjo

Rumunija, didžiausia kukurūzų augintoja Europos Sąjungoje, pagrindiniuose jų ir saulėgrąžų auginimo rajonuose taip pat nukentėjo nuo karščių bei sausros, pažymi MARS.

Kita vertus, Vakarų Rumunijoje palijo, tačiau tai didelės įtakos pasėlių būklei neturėjo, derliaus prognozės buvo sumažintos.

Pirmosiomis rugsėjo dienomis jau lijo gausiai, tačiau vasarinių augalų derlingumui tai jau nebeturėjo didelės reikšmės, nes karštas oras paspartino augalų vystymąsi, todėl derlius buvo nuimtas labai anksti, ypač rytiniuose regionuose.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos