Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Žinomi augintojai rado būdą ir pabendrauti, ir buliukus parodyti

Šilalė. Mėsinės galvijininkystės entuziastai šeštadienį rinkosi Žemaitijoje, kur trys žinomi šalies augintojai savo iniciatyva surengė limuzinų ir aubrakų veislių buliukų improvizuotą aukcioną.

Kartą krūvon suėję aktyvūs ūkininkai – Arūnas Rutkauskas, Mantas Vaitelis, Rimantas Rimkus, Monika ir Raimondas Pareigiai, matę, kaip vyksta pardavimai užsienyje, kaip ūkininkai bendrauja tarpusavyje, ryžosi kažką panašaus pabandyti surengti ir Lietuvoje.

„Nutarėme suburti jus visus, kad atitrūktumėte nuo darbų, pabendrautumėte, pailsėtumėte ir pažiūrėtumėte vieną kitą gyvulį ar net jį nusipirktumėte“, – į susirinkusius ūkininkus kreipėsi vienas iš renginio organizatorių A. Rutkauskas.

Bioversija m7 2024 11 19

Aukcionui 6 limuzinų ir 2 aubrakų veislės įvertintus buliukus paruošė M. Vaitelis, A. Rutkauskas ir R. Rimkus, o pastarasis šiam veislininkystės renginiui pasiūlė ne tik savo išpuoselėtas valdas Laukuvoje (Šilalės r.), bet ir pasirūpino buliukų atvežimu.

Aukciono sumanytojai ir rengėjai (iš kairės): Arūnas Rutkauskas, Rimantas Rimkus, Mantas Vaitelis (dešinėje) ir jų svečias Olivier Rambert'as (antras iš dešinės)

Pareigių ūkis „MR. Ūkis“ surengė jautienos degustaciją ir pamaitino visus renginio dalyvius ir svečius. Kaip sakė A. Rutkauskas, Monika ir Raimondas sveikai pamišę dėl savo gyvulių ir savo ūkinės veiklos, kurios didelę dalį sudaro ir išskirtinė jautienos gamyba.

Kitais metais tokį pat aukcioną savo ūkyje Kėdainių r. pažadėjo surengti M. Vaitelis.

Į improvizuotą aukcioną atvyko apie 70 žmonių

Č. Jukna: „Žiūrėkite ne pažymių, o gyvulių“

Renginyje buvo galima sutikti nemažai žinomų mėsinių galvijų augintojų – Eglę Butkienę, Eligiją ir Ovidijų Drūlias, Albertą Šiurną, Joną Baublį, Astą ir Joną Dragūnus ir kitus. Atvyko ir Prancūzijos kontrolinio auginimo stoties Lano (Lanaud) vadybininkas, „Interlim“ vadovas  Olivier Rambert'as (Olivjė Ramberas), kuris teigė, kad tai pats tikriausias aukcionas, nors ir neoficialus.

Iš viso renginyje dalyvavo apie 70 žmonių. „Labai gera tokio aukciono idėja“, – sakė šarolė galvijus auginanti E. Butkienė, atvykusi pažiūrėti ir palaikyti kolegų.

LSMU Veterinarijos akademijos mokslo darbuotoja dr. Audronė Rekešiūtė ir šarolė augintoja Eglė Butkienė nestokojo geros nuotaikos

Aukcioną aplankė ir mėsinės galvijininkystės tėvu Lietuvoje vadinamas prof. Česlovas Jukna, kurio dėka į Lietuvą 1998 m. buvo atvežti pirmieji mėsiniai galvijai. „Malonu matyti tuos veteranus, su kuriais pradėjome kurti šią šaką Lietuvoje. Sunkiau ar lengviau, bet ji eina į priekį. Ir norėtųsi palinkėti visiems gerinti bandas, vykdyti selekciją, kad mėsinių galvijų auginimas nebūtų vien tik amatas. Ir žiūrėkite ne pažymių, kuriuos surašė vertintojas, o žiūrėkite gyvulių, kad būtų gražūs, raumeningi, gerai augtų, duotų kokybišką mėsą. Tada ir ūkio ekonomika stiprės“, – kalbėjo profesorius.

Mėsinės galvijininkystės tėvu Lietuvoje vadinamas prof. Česlovas Jukna ragino ūkininkus kuo daugiau dėmesio skirti selekcijai

Limuzinai – populiariausia veislė Lietuvoje, apie ją daug kalbama ir rašoma. Aubrakai – mažiau populiari, tačiau tų, kurie juos augina, itin mėgstama veislė.

Apie aubrakų veislę kalbėjo bene labiausiai patyręs jų augintojas Albertas Šiurna. „Tai gyvulys, kurio reklamuoti nereikia. Jį reikia nusipirkti ir išbandyti. Aubrako ypatumai – taikus charakteris, nereiklus pašarams, bet šerti reikia, gal lėtesnio augimo palyginti su limuzinais, nes priskiriamas ekstensyvesnei veislei. Bet Lietuvoje kai kas bando jį auginti intensyviau ir tai neblogai sekasi – su gerais pašarais aubrako augimas nelabai atsiliktų nuo limuzino. Vienintelis veislės trūkumas – nedidelė populiacija. O įsigyti gerą gyvulį nėra lengva, sunku jų nusipirkti ir Prancūzijoje (daug jų išveža į Kazachstaną), nes kartais pamatai, kad Lietuvoje yra geresnių“, – kalbėjo A. Šiurna.

Parduoti du limuzinai ir vienas aubrakas

Aukcionui buvo pristatyti kilmingi buliukai, žinomų tėvų palikuonys, visų eksterjeras įvertintas be priekaištų. Tai nestebina, nes jų augintojai investuoja į genetiką, nemažą dalį gyvulių sėklina.

„Tai aukštos veislinės vertės gyvuliai, turintys gerą potencialą“, – kalbėjo gyvulius prieš aukcioną apžiūrėję ir vertinę tėvas ir sūnus Česlovas ir Vigilijus Juknos, abu gyvulininkystės profesoriai.  

Aukcione buvo parduoti 3 iš 8 buliukų – du limuzinai ir aubrakas. Prieš pardavimą jie buvo dar kartą įvertinti ir išrinktas geriausiųjų trejetas.

Pirmąją vietą užėmė R. Rutkauskienės ūkio iš sėklinimo gautas 16 mėn. limuzinų veislės Edis, buliaus Engy sūnus. Už tipą ir eksterjerą jis įvertintas 8, už raumeningumą – 7, o veislinės vertės indeksas (VVI) – 136. Jo svoris sulaukus 14 mėn. buvo 623 kg, paros priesvoris – 1,453 kg. Tai tipingas veislei buliukas, pageidaujamo tipo, ilgo, gilaus liemens, gerai išvystytos visos kūno dalys, peties lanko, šlaunies ir nugaros raumenys, eksterjeras be trūkumų, gerą augimo potencialą rodo paros priesvoris.    

Geriausias aukciono buliukas – limuzinas Edis   

Antrąją vietą užėmė M. Vaitelio 15 mėn. limuzinas Pablo, tėvo Para sūnus. Jis gavo visus 8 už raumeningumą, tipą ir eksterjerą, o jo VVI – 132. Būdamas 14 mėn. jis svėrė 640 kg. o paros priesvoris buvo 1,316 kg. Taip pat tipingas veislei gyvulys, pageidaujamo tipo, ilgo, gilaus liemens, gerai išsivysčiusios visos kūno dalys, peties lanko, nugaros šlaunų raumenys, šiek tiek silpniau – šlaunų raumenys. Eksterjeras be trūkumų.

Buliukas Pablo aukcione užėmė antrąją vietą

Trečioje vietoje liko R. Rimkaus ūkio 15 mėn. visiškai prancūziškos genetikos limuzinas Gromas, buliaus Gimli sūnus. Jis taip pat gavo visus 8 už raumeningumą, tipą ir eksterjerą, o jo VVI – 129. Svoris 14 mėn. siekė 580 kg. paros priesvoris po nujunkymo – 1,4 kg. Taip pat tipingas veislei ir pageidaujamo tipo gyvulys. Kūno dalys išvystytos gerai, tik galėtų būti gilesnis liemuo, geriau išvystytos peties lanko, nugaros ir šlaunų raumenys. Eksterjeras be trūkumų.

R. Rimkaus žento Pauliaus Urbiko auginami aubrakai aukcione buvo įspūdingo buliaus Fourez sūnūs. 13 mėn. Fetis (jis dar nevertintas, nes neturi 14 mėn.) svėrė 567 kg, o paros priesvoris – 1,58 kg. Gimęs jis svėrė 38 kg – aubrakai pasižymi mažesniu gimimo svoriu.

Visų buliukų pradinė pardavimo kaina buvo 2,2 tūkst. Eur. Pasak O. Rambert'o, reali jų kaina tikrai yra didesnė, tačiau dėl pirmojo renginio sėkmės augintojai nutarė pradėti nuo žemesnės kainos. „Pirmas kartas reikalauja aukų“, – šmaikštavo A. Rutkauskas. Vis dėlto jis džiaugėsi, kad geros genetikos gyvuliai gerins ir kitų ūkių bandas.

Ūkininkai iš Anykščių ir Kėdainių rajonų nusipirko limuzinus Pablo ir Edį, pastarojo kaina pakilo iki 2,6 tūkst. Eur. Taip pat parduotas vienas iš dviejų aubrakų Fetis, kuris iškeliaus netoli – į Šilalės rajono ūkį.

Aukciono šeimininkų auginami aubrakai Folis ir Fetis

Ūkininkas įsitikino mišrūnų ir grynakraujų gyvulių skirtumais

Aukcione netrūko geros nuotaikos. Kai pranešėjas, pristatęs bulių Gromą, paklausė, kas norėtų jį įsigyti, kelerių metukų Lazdijų r. ūkininkų Roberto ir Ernestos Skirkevičių sūnus Joris skardžiu balseliu pareiškė: „As!“ Tačiau A. Rutkausko buliuką jau įsigiję Jorio tėvai šįkart buvo atvykę tik pasižiūrėti ir pabendrauti.

Mažasis ūkininkas Joris labai patiko ir buliukui Egui

Buvęs A. Rutkausko studentas LSMU Veterinarijos akademijoje R. Skirkevičius pirmuosius geros genetikos limuzinus iš Prancūzijos „Interlim“ veislininkystės įmonės įsivežė prieš trejus metus. Dabar bandoje yra 20 grynaveislių žindenių ir auga 10 telyčių. Roberto tikslas – aukštos genetinės vertės limuzinų banda.  

Bemaž dešimtmetį jis turėjo mišrūnų bandą, nes ūkyje yra ir pieninių karvių banda. Kryžmino su įvairiomis veislėmis, vis dėlto greitai suprato, kad veislinė banda duoda geresnį ekonominį efektą. Tad dabar žada pasišvęsti tik grynakraujams galvijams ir tą ragina daryti kitus augintojus.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos