Vilnius. Gegužė ir birželis paprastai būdavo tas metas, kai agroverslo įmonės aktyviai kviesdavo žemdirbius į lauko dienas. Karantino sąlygos diktuoja naujus sprendimus – praėjusią savaitę kompanija „BASF Agro Lietuva“ organizavo virtualią lauko dieną.
Per pusantros valandos trukusį renginį klausytojai spėjo virtualiai pabuvoti Vilkaviškio, Raseinių, Pasvalio, Kėdainių, Ukmergės, Šakių, Jonavos rajonuose, apžiūrėti žieminių ir vasarinių kviečių, žieminių rapsų, vasarinių miežių ir pupų pasėlius. Klausytojai turėjo galimybę užduoti klausimus, į kuriuos atsakinėjo BASF specialistai.
Tiesiogiai iš laukų situaciją pasėliuose apžvelgė „BASF agro Lietuva“ agronomai vadybininkai Aleksandras Voitkevič, Vilius Venskutonis, Rimantas Petrauskas, Paulius Paulauskis, Tomas Karkazas, o renginį iš studijos koordinavo BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys ir žurnalistas Dainius Radzevičius. Įžvalgomis pasidalijo ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
T. Karkazas pakomentavo situaciją žieminių kviečių pasėlyje viename iš Vilkaviškio r. ūkių. Viename kvadratiniame metre jis suskaičiavo apie 900 produktyvių stiebų. Laukas du kartus – balandžio 18 ir 30 d. buvo nupurkštas augimo reguliatoriais (12 dienų laiko tarpas tarp purškimų augimo reguliatoriais yra optimalus).
„Vėliavinis lapas dabar jau pradėjęs lįsti, reiškia jau pasiektas BBCH 37 augimo tarpsnis, tokiuose gerai įtreštuose pasėliuose reikia galvoti ir apie augimo reguliatoriaus naudojimą trečiąjį kartą. Tai sustiprins augalus, sustorins apatines tarpubamblių sieneles, pritrumpins naujai priaugančias augalo dalis“, - sakė T. Karkazas. Jis priminė, kad šiemet žieminiai kviečiai pavasarį prasidėjus vegetacijai turėjo palyginti mažą šaknų masę, todėl augimo reguliatorius MedaxMax buvo tinkamas pasirinkimas, nes jis skatina augalus auginti pridėtines šakneles – tai saugo juos nuo grėsmės išvirsti iš šaknų po didesnio lietaus ar stipraus vėjo.
V. Venskutonis, apžvelgdamas situaciją žieminių kviečių lauke Raseinių rajone, pabrėžė, kad pirmasis purškimas fungicidu atliktas su Priaxor Power Pack, o antrajam, kuris suplanuotas ant vėliavinio lapo, pasirinktas naujasis fungicidas Revytrex.
Žieminių javų apsauga nuo piktžolių prasidėjo dar 2019 m. rudenį. Šiltas ir ilgas ruduo, švelni žiema buvo palanki ne tik javams, bet ir piktžolėms, todėl šį pavasarį buvo daug lengviau nuo piktžolių gintis tuose laukuose, kurie herbicidais buvo apdoroti rudenį. Kaip pastebėjo S. Nainys, šį pavasarį dėl žemų temperatūrų herbicidų efektyvumas buvo mažesnis negu tikėtasi.
V. Venskutonis priminė gerai žemdirbiams žinomo herbicido Biathlon veikimą. Šis herbicidas registruotas ne tik žieminiuose, bet ir vasariniuose kviečiuose, miežiuose, rugiuose, kvietrugiuose, jis naikina dviskiltes piktžoles: balandas, šunramunes, žliūges, čiužutes ir daugelį kitų. Jei pasėlyje yra vienskilčių piktžolių, reikia pridėti jas naikinančio produkto. „Biathlon labai gerai maišosi su augimo reguliatoriais Cycocel, MedaxMax, Medax Top ir su insekticidu Fastac, galima maišyti su fungicidais, tačiau nereikėtų maišyti su augimo reguliatoriumi Terpal “, - atkreipė žemdirbių dėmesį V. Venskutonis.
Nuo septoriozės verta purkšti profilaktiškai
Laukus iš Pasvalio r. apžvelgdamas R. Petrauskas pabrėžė, kad šilta žiema buvo palanki ne tik piktžolėms vegetuoti, bet ir ligoms plisti. Viduryje žiemos buvo randama septoriozės, miltligės požymių kviečiuose, o atsėliuotuose plotuose – ir stiebalūžės. Prie ligų plitimo prisidėjo ir tai, kad daug žieminių kviečių buvo pasėta po vasarinių kviečių ir miežių: atėjus pavasariui, ligų sukėlėjai liko ant peržiemojusių vasarinių javų pabirų.
Rimantas Petrauskas priminė, kad puikus kiekvieno žemdirbio pagalbininkas yra mobilioji programėlė Xarvio Scouting, kuri padeda identifikuoti ligas, kenkėjus ir piktžoles tiesiog lauke
„Sausas laikotarpis šiek tiek pristabdė ligų plitimą. Tačiau LAMMC Žemdirbystės instituto atliekamas javų ligų monitoringas rodo, kad jos niekur nedingo. Joniškėlio bandymų stotyje nustatyta, kad prieš savaitę septoriozės išplitimas buvo iki 37 proc., o stiebalūžės – iki 40 proc. Palankiausios sąlygos septoriozei plisti yra ilgai ant lapų išsilaikanti drėgmė ir 15-20 laipsnių šilumos temperatūra – kaip tik tokie orai vyrauja dabar. Klaidinga galvoti, kad jei septoriozės požymių nematyti ant augalų lapų, tai jos nėra. Pirmieji požymiai po užsikrėtimo išryškėja po 2-3 savaičių, tad purškimai turėtų būti atliekami profilaktiškai“, – kalbėjo R. Petrauskas.
Vėliavinio lapo apsaugos svarba
Antrasis žieminių kviečių purkšimas fungicidais yra svarbi augalų apsaugos technologijų grandis. P. Paulauskis pakomentavo vieno iš Kėdainių r. ūkininko žieminių kviečių lauko apsaugos nuo ligų strategiją. Didelio derliaus potencialo kviečiuose jau buvo panaudotas Priaxor Power Pack – kaip tik tuo metu, kai buvo išsiskleidęs trečiasis lapas. Šiuo metu skleidžiasi 4 lapas, o po 7-10 dienų turėtų pasirodyti paskutinis, vėliavinis lapas.
„Kodėl mes taip akcentuojame vėliavinio lapo apsaugą nuo ligų? Šis lapas atsakingas kone už 50 proc. derliaus. Kuo ilgiau mes jį išlaikysime žalią, tuo didesnį derlių pasėlis galės suformuoti. Kai vėliavinis lapas visiškai išsiskleis, rekomenduojame naudoti fungicidą Revytrex. Jis savo sudėtyje turi Revysol veikliąją medžiagą, kuri yra naujausias BASF triazolas“, - pabrėžė P. Paulauskis. Pastebima, kad senosios kartos triazolų veiksmingumas yra sumažėjęs, lapų septoriozės sukėlėjai yra įgavę jiems atsparumą, o Revysol veikia ir tas mutavusias, atsparumą įgavusias lapų septoriozės sukėlėjų rases.
„Purškimas yra tarsi draudimas. Jį atlikę, miegosite ramiai ir žinosite, kad grūdai bus kokybiški“, – sakė Aleksandr Voitkevič
„Revytrex garantuoja apsaugą mažiausiai 4 savaitėms nuo lapų ir varpų septoriozės, kviečių dryžligės, ir tai padės augalams suformuoti maksimalų derlių“, - užtikrino P. Paulauskis. Kuo tankesnis pasėlis, kuo lepesnė ligoms veislė, tuo stipresnės apsaugos reikia javams.
Negalima pamiršti ir apsaugos nuo fuzariozės. A. Voitkevič priminė, kad 2013 m. buvo ūkių, kur net iki 15 proc. grūdų buvo užkrėsti fuzarioze. Nuo fuzariozės purškiama žydėjimo metu. Javai žydi netolygiai, ant pagrindinių stiebų varpos pražysta anksčiau, ant šoninių – truputį vėliau „Kai tik atsiranda pirmosios dulkinės ant varpelių, reikia važiuoti su purkštuvu į lauką“, – ragino A. Voitkevič. Nuo fuzariozės veiksmingai saugo fungicidai Juventus, Librax, Juventus Pack (pastarasis turi 2 v. m.).
Naujienos rapsų augintojams
InVigor rapsų hibridai mūsų žemdirbiams jau žinomi. Jie pasižymi didele augimo energija ir turi RLM 7 geną, kuris suteikia augalams atsparumą fomozei. Taip pat augalai labai stipriai šakojasi (turi nuo 19 iki 22 šoninių šakų) – tai leidžia mažinti sėklų normą, kad augalas galėtų maksimaliai atskleisti savo potencialą.
InV 1120 hibridas yra labai atsparus ankštarų atsidarymui, o augalų veislių tyrimų stotyse jis parodė labai stabilų derlingumą. InV 1030 išsiskiria tuo, kad juos galima sėti šiek tiek anksčiau negu rekomenduojami terminai, o InV 1024 dėl labai spartaus vystymosi rudenį tinkamas vėlyvesnei sėjai. InV 1165 pasižymi stabiliu derlingumu ir labai geru žiemkentiškumu; rudenį augimo kugelis neskuba tįsti į viršų, todėl šis hibridas mažiau reiklus augimo reguliavimui.
Ligoms ir ankštarų atsidarymui atsparus hibridas Fencer puikiai prisitaiko augti tiek sunkesnėse, tiek lengvesnėse dirvose, todėl rekomenduojamas ūkiams, kur dirvožemiai yra netolygūs. Švaraus lauko technologijai pritaikytas hibridas InV 1166 CL laužo stereotipus, kad CL technologijai pritaikyti hibridai yra mažiau derlingi.
„Turime tris naujienas. Pirmiausia tai dar vienas švaraus lauko technologijai pritaikytas hibridas InV 1266 CL, kuris labai derlingas ir aliejingas. Hibridas InV 1130 įdomus tuo, kad tinka ankstyvai sėjai, nes lėčiau auga, o InV 1188 labai tinka sėti į lengvas dirvas, kurių kiti hibridai nelabai toleruoja“, – tris naujus hibridus trumpai apibūdino T. Karkazas.
Tomas Karkazas pristatė InVigor rapsų hibridus, kurie išsiskiria augimo energija, atsparumu ligoms ir dideliu derlingumu
Beje, tie žieminiai rapsai, kurie buvo purkšti augimo reguliatoriumi Caryx pavasarį, mažiau nukentėjo nuo gegužės 12 naktį iškritusio sniego: gelbėjo tai, kad augalai nebuvo pernelyg aukšti, visi žiedai maždaug viename lygmenyje, nes šoninės šakos pasivijo pagrindinį stiebą ir tai suteikė tvirtumo visam pasėliui.
Žydėjimo metu rapsai purškiami fungicidais nuo dviejų žalingiausių ligų – sklerotinio puvinio bei alternariozės (juodoji dėmėtligė). Stipriai išplitus rapsų sklerotiniam puviniui, galima netekti iki 50 proc. derliaus, o alternariozė ypač pavojinga, kai išplinta ant ankštarų, ir dėl jos galima netekti iki 30 proc. derliaus. Žydėjimo metu ant augalų gali išplisti ir pilkasis puvinys, kuriuo rapsai užsikrečia per stiebų įtrūkimus – ši liga gali „nunešti“ iki 10 proc. derliaus. Rekomenduojama žydėjimo metu rapsus purkšti veikliosios medžiagos boskalido turinčiais fungicidais Cantus Gold, Pictor Active, Efilor.
„Lietuvoje šiemet auga rekordinis žieminių rapsų plotas – net 256 tūkst. ha. Dabartinis rapsų pasėlių vaizdas nuteikia labai optimistiškai ir leidžia tikėtis, kad sulauksime ir rekordinio derliaus“, – pastebi S. Nainys.
Lietuvoje šiemet auga rekordinis žieminių rapsų plotas – net 256 tūkst. hektarų
Pupų ir miežių apsauga
Kai pavasaris sausas, problematiškas tampa herbicidų panaudojimas ankštinių augalų pasėliuose. Dauguma herbicidų yra dirvinio veikimo, o kai sausa, jų efektyvumas krenta. „Išeitis – Basagran, kuris purškiamas ant jau sudygusių augalų. Mūsų technologija susideda iš dviejų purškimų herbicidais: Stomp – iš karto po sėjos, kol pupos dar nesudygusios, o vėliau Basagran“, – aiškino A. Voitkevič.
Kas augina pupas, dažnai mato apkramtytus jaunų augalų lapelius, ypač ant lauko pakraščiuose augančių augalų. Tai sitonų darbas. Kai kurie ūkininkai sitonų nelaiko didele bėda. Tačiau sitonų suaugėliai deda kiaušinėlius į žemę šalia augalo, o išsiritusios iš jų lervutės maitinasi ant šaknų gumbelinių bakterijų: augalas negauna pakankamai azoto ir tada jau nukenčia derlius.
Apkramtyti pupų lapeliai – sitonų darbas, o jų lervos naikina gumbelines bakterijas ant šaknų
Kai pupos pradeda žydėti, reikia purkšti fungicidais. „Rekomenduojame registruotą fungicido normą dalyti į dvi dalis. Vieną purkšti žydėjimo pradžioje, o antrą po 2-3 savaičių – tai garantuoja ilgesnę apsaugą. Nepamirškite ir insekticido, nes kai kenkėjai pažeidžia pupas, šias jau sunku būna priduoti kaip maistines – niekam nereikia „karolių“, - perspėja A. Voitkevič.
Vasariniams javams šiemet sąlygos puikios, drėgmės dabar užtenka ir pasėliai atrodo tikrai gerai, dabar svarbu sukontroliuoti piktžoles. Vienas pigiausių sprendimų vasarinių javų apsaugai nuo piktžolių – herbicidas Arrat, kuris turi labai platų veikimo spektrą. Miežių augintojams siūloma atkreipti dėmesį į naują BASF produktą, skirtą konkrečiai miežių apsaugai – fungicidą Syrex.
Krizę pasitikome ne tuščiomis kišenėmis
Virtualios lauko dienos dalyvius ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė pakvietė pažvelgti į dabar siaučiančios ekonominės pandemijos anatomiją. „Natūralu, kad tik žinodami, kokios šio mūsų ekonomikos organizmo vietos yra pažeistos, kokie ligos simptomai, galime imtis priemonių rizikai suvaldyti“, – kalbėjo ekonomistė.
Žemės ūkis yra labai atsparus ciklinėms krizėms sektorius. Stebint ir šią krizę, žemės ūkio padėtis yra geresnė negu kitų ekonominių veiklų. „Sustiprinantis dalykas yra tai, kad pernykščiai metai žemės ūkio sektoriui nebuvo prasti. Todėl šią krizę žemės ūkis pasitinka ne tuščiomis kišenėmis“, – pabrėžė I. Genytė-Pikčienė pridurdama, kad pernykštis derlius po 2018 m. duobės buvo pakankamai geras.
Kalbant apie kviečių ir rapsų kainas, pandemijos akivaizdoje šie du rodikliai išsiskyrė. Kviečių kainos pakilo į 2018 m. stebėtą lygį ir viršijo 200 Eur/t, o rapsų kaina reikšmingai susitraukė. „Tai yra natūralu. Rapsai, kaip aliejiniai biodegalams naudojami augalai, labai artimai korealiuoja su tendencijomis naftos rinkose“, – pastebėjo I. Genytė-Pikčienė.
„Praėję metai žemės ūkiui leido sukaupti tam tikrą finansinių „lašinių“ rezervą, kuris leidžia ramiau pasitikti tokį neapibrėžtą laikotarpį, kurį stebime dabar“, – sakė I. Genytė-Pikčienė
Bent jau vienas garantas yra – tokių žaliavų paklausa nėra ciklinė, tai žaliavos, kurios naudojamos pirmo būtinumo produkcijos gamybai. Kertinės grėsmės ir rizikos, kurios pandemijos akivaizdoje telkiasi augalininkystės sektoriuje, yra susijusios apsunkintomis galimybėmis eksportuoti, logistikos iššūkiais ir logistikos kainų nestabilumu. Taip pat nerimą kelią finansinių rinkų neapibrėžtumas, reikšmingi kainų svyravimai ir, žinoma, tiesioginis COVID-19 pandemijos poveikis, nuo kurio nėra apsaugotas nė vienas ūkis.
„Pandemijos metu daugelis suprato, kad žemdirbio darbas yra svarbiausias darbas pasaulyje. Mes užtikriname, kad visa žmonija turėtų saugaus ir sveiko maisto. Ženkime kartu pasirinktu nelengvu žemdirbio keliu“, – užbaigdamas renginį sakė BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys.
MŪ inf.
Parengta bendradarbiaujant su „BASF Agro Lietuva“
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)