Kaunas. Vakar Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijoje vyko 43-asis Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos (LVGA) suvažiavimas, kuriame buvo aptartos šių dienų aktualijos. Nors asociacija jungia kone tūkstantį veterinarų, tačiau jos pirmininkas profesorius Vidmantas Bižokas sakė pasigendąs narių aktyvumo ir bendravimo tarpusavyje.
Iš viso LGVA šiuo metu jungia 949 narius (2013 m. buvo 1 007 nariai). Eiliniame suvažiavime šįkart dalyvavo pustrečio šimto asociacijos narių. „Jūs vienijate visus mūsų kolegas. Sunku būtų rasti Lietuvoje kitą tokią asociaciją, kuri būtų vienintelė. Štai žirgininkai turi net 12 asociacijų, susiskaidę ir pienininkai", - už vienybę asociacijai gerų žodžių negailėjo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius.
(Nuotraukoje iš kairės) ŽŪM viceministras Vilius Martusevičius, VMVT direktorius Jonas Milius ir LVGA Bendrosios praktikos sekcijos valdybos pirmininkas Algimantas Lūža
Pasinaudodamas proga J. Milius dėkojo Žemės ūkio ministerijai už suteiktą galimybę veterinarijos gydytojams dalyvauti europinės paramos programose: 2014-2020 m. programos projekte tam numatyta apie 200 tūkst. eurų. „24 metus dirbome šia linkme. Juk privatūs veterinarijos gydytojai buvo tarsi nuogi išmesti į dilgėles. Iki šiol dažnas pas ūkininkus atvažiuoja senu „golfiuku", nors žemdirbiai važinėja prabangiais džipais", - sakė J. Milius.
Kaimuose sklando anekdotai, kad veterinarai jau tokie seni, kad karvė gali juos su uodega numušti. Ir šie juokeliai turi pagrindo - per pastaruosius 20 metų į 70 proc. šalies rajonų neatvažiavo dirbti nė vienas jaunas veterinarijos gydytojas!
ŽŪM viceministras Vilius Martusevičius pabrėžė, kad veterinarijos gydytojų darbas ir jų suteikiama informacija kaimo gyventojams yra labai svarbi. „Dirbate neskaičiuodami darbo valandų - ir savaitgaliai, ir naktimis. Dažnai kaimo žmonėms būnate vienintelis ramstis bėdoje", - sakė V. Martusevičius.
Veterinarijos fakulteto dekanė Vita Riškevičienė suvažiavimo dalyviams perdavė kanclerio Henriko Žilinsko linkėjimus: „Džiaugiamės jūsų atliekamais darbais, girdime tik labai gerus atsiliepimus"
Veterinarijos akademijos Veterinarijos fakulteto dekanė Vita Riškevičienė žadėjo siekti, kad absolventai noriau vyktų dirbti į rajonus. „Ateinantį pavasarį, paskutinę balandžio savaitę, visus kviečiu dalyvauti veterinarinės medicinos „Alumni" klubo įkūrime. Mes įsiklausysime į jūsų darbe kylančias problemas ir galbūt galėsime pakreipti studijų procesą ta linkme", - bendradarbiauti kvietė dekanė primindama, kad diplomus šių mokslo metų pabaigoje gaus 88 jauni veterinarijos gydytojai.
Pasigenda kolegų aktyvumo
Vis tik net ir tokia gausi asociacija kaip LVGA jungia toli gražu ne visus šalyje dirbančius veterinarijos gydytojus. „Asociacijos nariu yra tik kas trečias Lietuvoje dirbantis veterinarijos gydytojas, valstybiniame tinkle - tik kas keturioliktas", - pastebėjo dvylika metų asociacijai vadovaujantis V. Bižokas.
„Turime savo tinklalapį, kuris per penkerius gyvavimo metus turėjo 306 tūkst. lankytojų. Tinklalapyje galime diskutuoti, deja, tai daroma labai vangiai", - pastebėjo LVGA pirmininkas V. Bižokas
Metinis nario mokestis yra 100 Lt, tačiau LVGA nariams suteikiama galimybė su didelėmis nuolaidomis kelti kvalifikaciją, būna ir visai nemokamų mokymų. Kaip savo ataskaitoje pateikė Revizijos komisijos pirmininkas Henrikas Medveckas, pajamų iš nario mokesčio šiemet surinkta per 70 tūkst. litų. Net ir surinkdama nemažas sumas, LVGA yra įsiskolinusi už narystę tarptautinėse organizacijose - vien skola Europos veterinarijos federacijai (FVE) sudaro per 10 tūkst. eurų. Didžiąja dalimi dėl lėšų stygiaus nedalyvaujama ir pasaulinėse veterinarijos asamblėjose bei kongresuose.
„Tiesiog neturiu ką pasakyti - etikos komisija negavo nė vieno nusiskundimo", - sakė LVGA Etikos komisijos pirmininkas Valdas Plioplys
LVGA iniciatyva Žemės ūkio rūmuose įsteigtas naujas Veterinarijos ir maisto saugos komitetas - šiemet jis jau turėtų pradėti veiklą. Kartu su Lietuvos jaunųjų ūkininkų sąjunga ir VA Tęstinio mokymo ir konsultavimo centru įgyvendintas 200 tūkst. litų vertės projektas „Naujosios naujagimių veršelių auginimo technologijos". Iš viso per ataskaitinį laikotarpį LVGA registravo 32 seminarus, iš jų 12 - kartu su kitomis organizacijomis. „Galimybių kelti kvalifikaciją iš tikrųjų buvo pakankamai", - reziumavo V. Bižokas.
Gausiam suvažiavimo dalyvių būriui savo produkciją ir paslaugas pristatė veterinarijos farmacijos ir kitos įmonės
Afrikinis kiaulių maras: daug klaustukų
Suvažiavime įdomų ir informatyvų pranešimą pristatė VMVT direktorius Jonas Milius, kuriame daug dėmesio buvo skirta Afrikinio kiaulių maro (AKM) situacijai Lietuvoje ir Europoje apžvelgti. Rusijoje AKM pirmieji židiniai užfiksuoti prie 10 metų, prasidėjo nuo Gruzijos sienos. „Jau kuris laikas žinojome, kad AKM ateis į Europos Sąjungą, tik negalėjome nuspėti, kad būtent Lietuva taps ta pirmąja šalimi", - sakė J. Milius.
„Visi mūsų sprendimai prieš priimant derinami su jumis, visada laukiame pastabų ir į jas reaguojame", - patikino J. Milius
Neoficialiais duomenimis AKM židinių yra ir kaimyninėje Baltarusijoje, nors pati valstybė tai slepia. Lenkijoje užfiksuota 19 židinių laukinėje faunoje ir 2 naminėse kiaulėse, Latvijoje 106 židiniai laukinėje faunoje ir 32 naminėje, Estijoje (kuri iki rugpjūčio AKM neturėjo) jau yra 19 atvejų laukinėje faunoje. Lietuvoje užfiksuota 14 židinių šernuose ir 6 kiaulių laikymo vietose.
Stabdant AKM plitimą, didžiulis vaidmuo tenka veterinarijos gydytojams. Niekam ne paslaptis, kad būtent veterinaras gali tapti pagrindiniu veiksniu, pernešančiu ligos užkratą. „Privalome žinoti, kuo gresia biosaugos priemonių nesilaikymas. Turime būti budrūs ir nedaryti klaidų. Geriau dešimt kartų apsvarstyti ir tik tada priimti sprendimus", - atvirai kalbėjo J. Milius.
VMVT vadovas pripažino, kad kol kas kalbant apie AKM yra daugiau klausimų, negu atsakymų. Lapkričio 26 d. Europos Komisijos iniciatyva Kaune, LSMU Veterinarijos akademijoje bus organizuojami mokymai dėl AKM.
Veterinarijos specialistai aktyviai prenumeravosi specializuotą žurnalą „VETinfo" 2015 metams
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)