Kaunas. Kaip tiksliosios technologijos naudojamos žemės ūkyje, kokie įrankiai pasitelkiami, kokios šios srities naujovės? Apie visa tai kalbėta įmonės „DOJUS agro“ renginyje, skirtame Tiksliosios žemdirbystės centrui, jo teikiamoms paslaugoms ir jame dirbantiems specialistams pristatyti.
Pasak įmonės „DOJUS agro“ Lietuvos filialo vadovės Dianos Tatrūnaitės-Zubenienės, tiksliosios, į tvarų ūkininkavimą orientuotos technologijos žemės ūkyje svarbios dėl trijų dalykų. Pirma, jas „įdarbinti“ verčia klimato pokyčiai. Antras svarbus dalykas – kaštų eilutė ir sąnaudų mažinimas, trečias – dirvožemis ir jo sveikata.
„Gaila, kad tiksliosioms ir skaitmeninėms technologijoms vis sparčiau žengiant į žemės ūkį, mūsų žemdirbiai vis dar išnaudoja tik 10 proc. jų galimybių. Būtent tai buvo viena iš priežasčių, paskatinusių įkurti Tiksliosios žemdirbystės centrą mūsų įmonėje, kad naujausiomis technologijomis besidomintiems ūkininkams būtų į ką kreiptis ir su kuo pasitarti, kad nebūtų baisu žengiant tiksliojo ūkininkavimo keliu“, – sakė įmonės vadovė, dėkodama į renginį susirinkusiems ūkininkams, kuriuos įvardijo naujausių technologijų vėliavnešiais.
Ji pabrėžė, kad centras veikia vieno langelio principu, t. y. jame galima gauti visas tiksliajam ūkininkavimui reikiamas paslaugas, konsultacijas, mokymus, pradedant integruotais agronominiais, baigiant inžineriniais sprendimais, leidžiančiais ūkininkauti tvariai ir tiksliai.
Pasak įmonės „DOJUS agro“ Lietuvos filialo vadovės Dianos Tatarūnaitės-Zubenienės, Tiksliosios žemdirbystės centras įkurtas, siekiant padėti žemdirbiams labiau išnaudoti naujųjų technologijų galimybes
Įmonės skaičiavimu, šiuo metu mūsų šalyje yra daugiau nei 1 300 mašinų, kurios per nuotolį stebimos, analizuojamas jų darbas ir techniniai parametrai, klientams teikiamos išvados.
Nuo 2019 m. įmonė daro dirvožemio tyrimus ir iki šiol jau yra ištyrusi apie 20 tūkst. hektarų. Apie 0,5 mln. hektarų duomenys sudokumentuoti, išnaudojant mašinų telemetrijos galimybes.
Operacijų centras sujungia visus elementus į vieną ekosistemą
Tiksliosios žemdirbystės linkme „DOJUS agro“ jau dirba dešimtmetį. Jei iš pradžių tikslusis ūkininkavimas sietas tik su automatiniu vairavimu (beje, ši technologija pirmą kartą pristatyta prieš 20 metų), ilgainiui įrankių daugėjo, kartu augo ir įmonės tiksliosios žemdirbystės specialistų komanda.
Šiuo metu Lietuvos ir Latvijos padaliniuose dirba beveik 20 žmonių, kurie tarpusavyje bendradarbiauja diegdami tiksliosios žemdirbystės technologijas ūkiuose.
Su Tiksliosios žemdirbystės centru, jo teikiamomis paslaugomis ir jame dirbančiais specialistais supažindinti naujausiomis technologijomis besidomintys ūkininkai ir žurnalistai
Tad kas sudaro tiksliąją žemdirbystę? Pasak bendrovės tiksliosios žemdirbystės projektų vadovo Edvino Navicko, ji apima daugybę sričių. Tai ir automatinės funkcijos, tokios kaip automatinis vairavimas, sekcijų valdymas, ir mašinų telemetrija, ir integruota agronominė konsultacija su dirvožemio tyrimais ir jų rezultatų pateikimu skaitmenine forma, skaitmeniniai planavimo ir darbų dokumentavimo, duomenų analizavimo įrankiai, ūkio valdymo programos ir kita.
„Visus tiksliosios žemdirbystės elementus į vieną ekosistemą sujungia „John Deere“ operacijų centras, kurio galimybėmis gali naudotis ne tik John Deere technikos, bet ir kitų gamintojų mašinų turėtojai. Viena iš naujų galimybių – į operacijų centrą iš mašinų gaunamų duomenų tiesioginis integravimas į buhalterinės apskaitos sistemas. Tiesa, kol kas tai dar tik pradinių stadijų projektai“, – sakė E. Navickas.
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad operacijų centrui dar daugiau funkcionalumo ir galimybių suteikia įvairios kitos programėlės, su kuriomis gana greitai ir paprastai vyksta duomenų mainai, taip pat ir naujos funkcijos, kurios diegiamos ir koreguojamos, atsižvelgiant ir į mūsų žemdirbių išsakomus pageidavimus ir pastebėjimus.
Bendrovės „DOJUS agro“ Tiksliosios žemdirbystės padalinio vadovas Žilvinas Juškys (nuotraukoje kairėje) ir projektų vadovas Edvinas Navickas ragino žemdirbius nepamiršti reguliariai atnaujinti žemės ūkio technikoje naudojamos programinės įrangos
Tarp jų – galimybė peržiūrėti kelerių metų derlingumo žemėlapius, kartu paskaičiuojant, kiek litrų degalų kombainas sudegino, kiek tonų per valandą kūlė ir pan., arba galimybė prie kiekvieno lauko prisegti tręšimo, NDVI, lauko potencialo žemėlapius, atspindinčius paskutinių penkerių metų reikšmių vidurkius.
Kaip vieną iš planavimo įrankių naujovių jis išskyrė galimybę iš anksto nustatyti ir sudokumentuoti bako mišinį, t. y. kiek kokios medžiagos koncentrato purškiant sunaudojama konkrečiame lauke.
„Darbų planavimas turi vykti biure, ne traktoriaus kabinoje. Jei operatorius mašinoje pradeda spaudinėti, pirmiausia, tai reiškia prastovą. Skaitmeninių planavimo įrankių tikslas, kad atvažiavus į lauką iš karto būtų pradedama dirbti“, – užduočių išsiuntimo į mašinas įtaką našumui pabrėžė specialistas.
Reikalinga įranga ir naujos funkcijos
Tiksliosios žemdirbystės padalinio vadovas Žilvinas Juškys priminė, kad ilgą laiką automatiniam vairavimui, kaip vienai iš pagrindinių tiksliosios žemdirbystės technologijų, naudotas tik monitorius ir GPS antena, tačiau norint išsiųsti ir gauti duomenis, juos dokumentuoti ir skaitmeninti reikšmingas vaidmuo tenka JDLink terminalui, prijungiančiam mašinas prie interneto.
Šiuo metu John Deere technikoje diegiami 4 kartos monitoriai, kurie papildyti naujomis, darbą lengvinančiomis automatinėmis funkcijomis, tokiomis kaip automatinis apsisukimas galulaukėje, automatinis vairavimas pagal padargą, automatinis vairavimas pasitelkiant kameras (AutotracTM Vision), vairavimo linijų atkartojimo sistema (AutopathTM), dalijimosi lauko duomenimis funkcija, dirbant dviem mašinoms dideliame lauke.
„Labai svarbu reguliariai atnaujinti programinę įrangą. Turint JDLink terminalą, užtenka nueiti į nustatymus ir automatiškai atnaujinti, ir dėl to nereikia kreiptis į servisą. Atnaujinimai galimi ir su atmintuku“, – pabrėžė Ž. Juškys.
Nuotolinės mašinų stebėsenos nauda
Įmonės „DOJUS agro“ nuotolinio serviso inžinierė Aušrinė Šimkienė, dirbanti Tiksliosios žemdirbystės centro komandoje, pristatė nuotolinio proaktyvaus serviso privalumus, tarp kurių vienas svarbiausių – galimybė išvengti rimtų technikos gedimų ir technikos maksimalaus darbingumo užtikrinimas.
„Nuotolinis servisas dirba su JDLink terminalu, kuris mato ir jaučia visus technikos valdiklius ir jutiklius, kurie siunčia tam tikrus įspėjimus. Juos generuoja dirbtinis intelektas, o pranešimus su klaidomis gauname mes, gamintojos „John Deere“ atstovai. Tai vienintelė gamintoja, turinti tokias sistemas, kurios leidžia realiu laikus stebėti ūkių mašinų sveikatą, pastebėti technikos parametrų nuokrypius“, – sakė A. Šimkienė, pabrėždama duomenų inžinerijos patikimumą.
Nuotolinio serviso inžinierės Aušrinės Šimkienės pastebėjimu, nuotolinis proaktyvus servisas leidžia išvengti rimtų gedimų ir technikos prastovų
Pasak jos, gavus pranešimus apie stebimos technikos galimus gedimus, per nuotolį atliekama diagnostika, o į ūkį vykstama jau su reikiamomis keisti dalimis, nelaukiant, kol suges visas mechanizmas ir mašina negalės dirbti, tad taip išvengiama prastovų.
Visoms stebimoms aktyvioms, t. y. prijungtoms prie interneto, mašinoms galima iš anksto parengti techninės priežiūros planus pagal išdirbtas motovalandas ir suderinti serviso darbuotojo vizitą ūkyje.
Dar viena galimybė – technikos našumo nuokrypių, pvz., gerokai padidėjusių degalų sąnaudų, ratų buksavimo ir pan., stebėjimas.
„Gavę šiuos pranešimus, juos analizuojame, kad būtų galima greičiau ir paprasčiau suprasti našumo nuokrypio priežastis, rengiame technikos optimizavimo ataskaitą, kurioje įvairiais pjūviais analizuojame dėl ko sumažėjo našumas. Apie nuokrypius pranešame ūkiams ir, jiems pageidaujant, kartu analizuojame ataskaitas, ieškome galimų sprendimų našumui padidinti“, – dar vieną nuotolinio serviso funkciją pristatė inžinierė.
Mašinų stebėsena – nemokama paslauga, galima visoms prie interneto prijungtoms mašinoms, vienintelis reikalingas dalykas – kliento sutikimas.
Agronominiams sprendimams priimti svarbias technologijas, tokias kaip NDVI indeksas, dirvožemio tyrimai, azoto jutikliai ir tręšimo žemėlapiai, pristatė tiksliosios žemdirbystės specialistas, agronomas Giedrius Žiūraitis
Organinės anglies kaupimo programa
Kaip galima papildomai uždirbti, pakeitus technologijas ūkyje ir perėjus prie tvaraus ūkininkavimo, atskleidė tiksliosios žemdirbystės projektų vadovas Dovydas Pikčilingis, pristatydamas organinės anglies kaupimo programą.
Kokia tai programa ir kaip ji veikia? Pasak D. Pikčilingio, kai kurioms aplinką teršiančioms įmonėms vienintelė išeitis, mažinant anglies dvideginio emisijas, – išpirkti savo taršumą, investuojant į ūkius, keičiančius technologijas ir ūkininkaujančius tvariai.
Tvariai ūkininkaujantys ir tiksliąsias technologijas diegiantys ūkininkai daro pokytį augindami daugiau augalų, kurie sukaupia daugiau anglies dvideginio iš aplinkos. Už ūkio pokyčius tvarumo kryptimi, tokius kaip sėjomainos keitimas, tarpinių pasėlių auginimas, degalų ir trąšų mažinimas ir kita, renkami kreditai, kuriuos įmonė vėliau perka.
Tiksliosios žemdirbystės projektų vadovas Dovydas Pikčilingis kvietė ūkininkus pasinaudoti organinės anglies kaupimo programa, leidžiančia ne tik papildomai uždirbti, bet ir padedančia gerinti dirvožemį, mažinti savikainą
„DOJUS agro“, bendradarbiaudama su daugiau kaip 5 metus veiklą vykdančia Estijos kompanija „eAgronom“, padeda ūkiams įgyvendinti šią programą.
„Siūlome 6 žingsnių programą. Pirmiausia užmezgame ryšį su ūkininku, įvertiname jo potencialą ir galimybes pereiti prie tvaraus ūkininkavimo. Pasirašome sutartį ir tada atliekame pastarųjų trejų metų analizę, kad galėtume nustatyti, kaip iki šiol vykdė veiklą, ir pateikti rekomendacijas, sudaryti planą, kaip ateinančiu laikotarpiu ūkis galėtų vystytis ir žingsnis po žingsnio pereiti prie tvaraus ūkininkavimo“, – įmonės siūlomą naują paslaugą pristatė D. Pikčilingis.
Pasak jo, įmonė kasmet konsultuoja ir prižiūri procesą, atlieka dirvožemio tyrimus, kad galėtų patvirtinti teigiamą pokytį, o ūkis – parduoti sukauptus kreditus. Maksimali programos trukmė – 20 metų, o parduoti pirmus kreditus ūkininkas jau gali po 5 metų ir gauti pajamas.
„Naudinga pasinaudoti šia programa ne tik dėl galimybės gauti papildomų pajamų, bet ir dėl dirvožemio, nes programos metu pakeičiama dirvos struktūra, kas lemia didesnį derlingumą, sumažinama savikaina, be to, atsiranda ir papildomų privilegijų, tokių kaip paprastesnis finansavimo gavimas, nes kitaip tvarius ūkius vertina ir bankai“, – programos privalumus vardijo tiksliosios žemdirbystės projektų vadovas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Pristatė naujas bulvių veisles
2024-08-14 -
Daržovių augintojams išbandymų netrūksta, dalis jų vis kartojasi
2024-07-30 -
Metų šienpjoviu vėl tapo šilutiškis
2024-07-29
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)