Vilkaviškis. Po daugiau nei metus trukusios priverstinės pertraukos dėl pandemijos „BASF Agro Lietuva“ pakvietė žemdirbius į tikrą, ne virtualią, lauko dieną „BASF Agroforumas‘21“, praėjusią savaitę vykusią Gižuose, Arūno ir Tomo Maksvyčių ūkyje.
Ir lauko dienos organizatoriai, ir dalyviai – jų buvo registravęsi apie 130 – džiaugėsi išsiilgtu gyvu bendravimu laukuose, nors rankų vieni kitiems nespaudė, o šypsenas slėpė po kaukėmis – renginys vyko laikantis griežčiausių apsaugos reikalavimų.
Pradėdamas renginį „BASF Agro Lietuva“ vadovas Baltijos šalims Andreas Haase (Andres Hase) pabrėžė gyvų lauko dienų svarbą, nes tai yra galimybė laukuose akivaizdžiai įsitikinti, kaip veikia produktai, išsiaiškinti svarbius technologinius momentus.
Pasak A. Haase, žemės ūkio srityje jis mato tris didžiausius iššūkius: pirmasis – ekstremalūs orai, antrasis – politinė aplinka, ES Žaliojo kurso naujosios strategijos, trečiasis – visuomenės spaudimas žemės ūkio sektoriui, kuris aiškiai juntamas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.
„Privalome būti savo verslo ambasadoriais, pristatyti visuomenei, kaip tvariai plėtojame žemės ūkį ir padėti suprasti miestiečiams, kad ūkininkavimas yra svarbiausias darbas Žemėje“, – ragino A. Haase, kartu linkėdamas gero sezono ir gausaus derliaus.
Renginį pradėję „BASF Agro Lietuva“ vadovas Baltijos šalims Andreas Haase ir pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys neslėpė, kad yra labai pasiilgę gyvo bendravimo su žemdirbiais
„Smagu, kad po ilgos pertraukos karantino švelninimo suteiktos galimybės mums leido susitikti gyvai. Tikiuosi, šiandien išgirsite daug naudingos informacijos. Beje, šiemet startavome su nauju projektu, skirtu išsaugoti pavieniams medžiams laukuose. Pavieniai medžiai mena senas sodybas, išnykusius kaimus, tai prieglobstis gyvūnėliams, paukščiams ir gausybei vabzdžių rūšių“, – sakė „BASF Agro Lietuva“ pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys.
Lauko diena vyko Arūno Maksvyčio ir jo sūnaus Tomo ūkių valdose. Bendrai su kitais šeimos nariais 1 800 ha dirbantys Maksvyčiai plėtoja augalininkystę, augina tradicinius žemės ūkio augalus: kviečius, rapsus, pupas, cukrinius runkelius. Ūkio šeimininkai atkreipė dėmesį, kad ši gegužė negailėjo lietaus – jo iškrito beveik 3 kartus daugiau negu vidutinė mėnesio norma. Tai šiek tiek trukdė laiku atlikti suplanuotus purškimus, tačiau iš esmės pavasarinis lietus vertintinas teigiamai.
„Yra toks posakis: jei gegužę lyja, tai agronomui našta daug mažesnė, tuo galime tik džiaugtis“, – sakė ūkio šeimininkai Arūnas ir Tomas Maksvyčiai, kviesdami visus apžiūrėti pasėlius
Ligų stebėsena leidžia susidaryti išsamų pasėlių vaizdą
„BASF Agro Lietuva“ verslo plėtros vadybininkas Kazimieras Poškus žemdirbius paragino naudotis nauja platforma www.ligumonitoringas.lt, kur galima matyti visus duomenis iš skirtinguose Lietuvos regionuose vykdomos javų ligų stebėsenos. Duomenys atnaujinami kas savaitę, be to, skelbiami ir skirtingų veislių augimo tarpsniai – tai svarbu planuojant tikslų purškimo augalų apsaugos produktais laiką.
„Kadangi esame Suvalkijoje, kalbėsiu apie artimiausią Rumokų bandymų stotį. Čia tiriamos žieminių kviečių Etana, Ada, Skagen, Emil KWS ir Janne veislės. Šiuo metu augalai yra pasiekę 33 BBCH augimo tarpsnį. Šiame žieminių kviečių Zeppelin lauke jau matosi išlindęs antrasis nuo viršaus lapas, o vėliavinis lapas yra dar mažutis, vos 1–2 cm ilgio. Jis turėtų pasirodyti po savaitės, tad purškimas turėtų būti gegužės pabaigoje.
Stebėsenos duomenys rodo, kad lapų septoriozė Rumokuose ir kitose bandymų stotyse yra palyginti stipriai išplitusi ant apatinių lapų – nuo 36 iki 62 proc. skirtingose veislėse, ir pagal vyraujančias oro sąlygas tik laiko klausimas, kada pamatysime lapų ligas ant viršutinių lapų“, – atkreipė dėmesį K. Poškus.
Žieminių kviečių apsaugos nuo ligų technologijas pristatė (iš kairės) Paulius Paulauskis, Kazimieras Poškus ir Roma Laurinkienė
Kai kuriose veislėse randama nemažai stiebalūžės, o kviečių dryžligė kol kas išplitusi mažai, nes šiai ligai yra per vėsūs orai. Pastaroji liga labiausiai plinta atsėliuotuose kviečiuose. Pavienėse vietovėse galima aptikti miltligės pažeistų kviečių, bet šios ligos šiemet nėra daug.
Lietingi orai leido augalams kaip reikiant suvešėti, todėl javų pasėlis tankus, vėjo sunkiai prapučiamas, o tai palankios sąlygos ligoms plisti. Be to, šis laukas gausiai patręštas, tikimasi gero derliaus, tad ūkininkas rinkosi stiprią apsaugą nuo ligų.
„Šių laukų šeimininkas rinkosi mūsų šio sezono naujieną Balaya Flex Pack, kurioje yra du stiprūs fungicidai – Balaya ir Flexity. Šie du fungicidai buvo panaudoti atskirai: Flexity išpurkštas ankstyvu metu, stiebo augimo pradžioje, kartu su pirmuoju augimo reguliatoriumi. Apžiūrint augalus matyti, kad stiebalūžės užkratas yra sustabdytas ir į stiebą neįlindęs. Vėlesniam purškimui lapų apsaugai buvo panaudotas fungicidas Balaya“, – darbų seką vardijo agronomas Paulius Paulauskis.
„Kodėl mes naudojame vadinamuosius fungicidų pakus? Į juos stengiamės sudėti viską, ko reikia tuo metu. Be to, tai ir labai ekonomiška: jei pirktumėte šiuos produktus atskirai, kaina būtų gerokai didesnė“, – naudą pabrėžė P. Paulauskis.
Vėliavinio lapo apsaugai – didžiausias dėmesys
Antrajam purškimui pasirinktas fungicidas turi veikti platų ligų spektrą ir būtent vieną pavojingiausių ligų – lapų septoriozę. „BASF Agro Lietuva“ verslo klientų vadybininkė Roma Laurinkienė priminė svarbią taisyklę: jei kviečiai 48 valandas gavo drėgmės, septoriozės jau tikrai yra. Kol kas kviečiai atrodo sveiki ir žali, tačiau lapų septoriozės užkrato jau yra lapuose ir tik laiko klausimas, kada išryškės pirmieji požymiai. Po geros savaitės, gegužės pabaigoje, pasirodys vėliavinis lapas ir tada bus metas atlikti svarbiausią purškimą nuo ligų, kuris užtikrina 50 proc. derliaus.
„Šiam purškimui reikia naudoti tikrai stiprų, plataus veikimo spektro fungicidą. Rekomenduojame rinktis produktus su veikliąja medžiaga Revysol: Revytrex, Revystar XL Pack ir Balaya. Reikia išnaudoti šių fungicidų privalumą, kad jie suteikia stiprų gydomąjį veikimą nuo lapų septoriozės.
Dėl permainingų oro sąlygų daug kas gali pavėluoti su purškimu, tačiau naudodami minėtus fungicidus tikrai sustabdysite septoriozę. Jei nupurškus šiais fungicidais po 10 min nulyja lietus, perpurkšti nereikia, efektyvumas išlieka 90 proc.“, – kalbėjo R. Laurinkienė, pabrėždama ir naujųjų fungicidų atsparumą lietui.
Žieminiai kviečiai – pagrindiniai komerciniai augalai šalies ūkiuose, todėl jų apsaugos technologijų tobulinimui žemdirbiai skiria daug dėmesio
Antrajam purškimui tinka naudoti ir Priaxor Power Pack, kuris suteikia stiprią apsaugą nuo lapų septoriozės ir kviečių dryžligės, kartu turi žalinimo efektą.
Naudojant fungicidus ant vėliavinio lapo, taip pat rekomenduojama naudoti augimo reguliatorius Medax Max, Medax Top ar Terpal. Fungicidai sustiprins augimo reguliatorių veikimą ir įsisavinimą.
R. Laurinkienė paragino žemdirbius paskubėti užsisakyti ir augimo reguliatorių, nes jų atsargos sandėliuose sparčiai tirpsta.
Beje, pernai žieminiuose kviečiuose buvo labai daug varpų fuzariozės, nežinia, kokios bus oro sąlygos šiemet, kai kviečiai pradės žydėti. Jei bus drėgna, reikėtų planuoti purškimą fungicidais Juventus arba Juventus Pack.
P. Paulauskis taip pat priminė, kad vasariniuose kviečiuose dabar tinkamas laikas naudoti augimo reguliatorių Cycocel mišinyje su herbicidu Arrat, kuris pasižymi plačiu veikimo spektru ir yra tikrai nebrangus. Šis herbicidas taip pat tinka ir vasariniams miežiams.
Vasariniuose kviečiuose ankstyvuose tarpsniuose dažnai plinta miltligė, septoriozė, todėl pirmajam purškimui reikia planuoti purškimą su Balaya Flex Pack, Priaxor Power Pack arba Revystar XL Pack. Antrajam purškimui tinka Revytrex, žydėjimo metu Juventus arba Juventus Pack.
Vasariniuose miežiuose ankstyvaisiais augimo tarpsniais, esant drėgniems orams, gali labai stipriai išplisti tinkliškoji dryžligė. Nuo šios ligos labai gerai apsaugo fungicidas Syrex, kurį rekomenduojama naudoti su augimo reguliatoriumi Medax Max ar Medax Top. Antrą kartą miežius galima taip pat purkšti fungicidu Syrex su augimo reguliatoriumi Terpal, kuris labai gerai trumpina viršutinius miežių tarpubamblius.
Žieminių rapsų hibridų kolekcija
Maksvyčių laukuose išbandoma net 13 žieminių rapsų InVigor hibridų, iš kurių 3 dar tik testuojami, o 10 – jau esantys mūsų šalies rinkoje. Visus juos jungia RLM 7 atsparumo fomozei genas, puikus žiemkentiškumas, genetinis atsparumas ankštarų atsidarymui.
Sėjant rapsus, vienas sėjos vienetas buvo skirtas 3,5 ha plotui užsėti arba 40 augalų kvadratiniam metrui. „Matosi, kad ne visos rapsų šakos tokios produktyvios, kokios galėtų būti, todėl optimaliu laiku sėjant drąsiai galiu rekomenduoti vieną sėjos vienetą skirti 4 ha, ypač sėjant su tokia sėjamąja, kokią naudojo šio ūkio šeimininkai – juostine Horsh Focus, formuojančia 30 cm tarpueilius“, – formuoti optimalaus tankumo pasėlį patarė agronomas Tomas Karkazas.
Tomas Karkazas demonstravo galingus, gausiai šakotus, stipriomis šaknimis InVigor žieminių rapsų hibridų augalus – šiuo metu žydintis pasėlis žada gausų derlių
Jis išsamiai pristatė visus 10 InVigor žieminių rapsų hibridų, kuriuos jau išbandė arba šiemet gali įsigyti Lietuvos žemdirbiai. Švaraus lauko technologijai pritaikytas rapsų hibridas InV1166 CL mūsų ūkiams jau žinomas ir išsiskiria stabiliu derlingumu. InV1266 CL – vienas derlingiausių hibridų, atsparus ligoms, InV1024 – bandymų stotyse jau tapęs standartiniu, InV1030 – suformuoja masyvią šaknų sistemą, tinka ankstyvai sėjai (būtina pasėti iki Žolinių, o kai kurie ūkiai sėja net ir liepos pabaigoje), atsparus šviesmargei, kuri labai išplitusi Anglijoje ir Danijoje. Ankstyvai sėjai tinka ir hibridas InV1130.
InV1120 – augalai kompaktiški, labai stabilaus derlingumo, InV1188 – labai augus, tolerantiškas verticiliozei. Šiais ligai tolerantiškas ir hibridas InV1165, kuris patrauklus dar ir tuo, kad rudenį netįsta augimo kūgeliai, labai gerai šakojasi, stabiliai dera. Beje, tai vienas vėlyviausių hibridų.
InV1170 labai greitai vystosi iš rudens, todėl tinka vėlyvai sėjai, kartu labai atsparus išgulimui. InV2020 – itin masyvūs augalai, todėl pavasarį būtina naudoti augimo reguliatorius, tačiau ir derlius stebinančiai didelis – bandymuose tikimasi 6,5 t/ha.
Agronomas Rimantas Petrauskas priminė, kad laukuose, kuriuose gausu garstukų ir svėrių, geriau auginti švaraus lauko technologijos rapsus ir purkšti nuo piktžolių herbicidų Cleravo ir Butisan mišiniu. Vis dažnėjanti problema laukuose yra daržinė žliūgė ir vienmetė miglė, prieš šias piktžoles reikia kovoti iš rudens, Butisan šeimos produktai puikiai veikia šias piktžoles, netgi atsparias daržines žliūges.
Taip pat svarbu rudenį panaudoti fungicidus-augimo reguliatorius, kadangi tuo metu reikia kontroliuoti fomozę, dėl kurios galima netekti net iki 30–50 proc. rapsų derliaus.
„Augimo reguliatorius naudokite 4–5 lapelių tarpsniu, niekada nereikia laukti 6-o, ar juo labiau 7-o lapelio – tokiu atveju jau tikrai vėluojama ir atgal į žemę augalų nebesukišime, – sakė R. Petrauskas. – Pavasarį šiuose rapsuose buvo naudotas Caryx – ne vien kaip augimo reguliatorius, bet ir kaip fungicidas.“
Artimiausiu metu Maksvyčių ūkyje rapsai bus purškiami Cantus Gold, skirtu apsaugai nuo vienos pavojingiausių ligų – sklerotinio puvinio. Pernai dėl šios ligos kai kas neteko net 1–1,5 t/ha žieminių rapsų derliaus. Nuo rapsų ligų žydėjimo metu taip pat galima naudoti fungicidus Efilor arba Pictor Active.
Kad pupų neužstelbtų piktžolės
Lauko dienoje dar buvo apžiūrėtas pupų Fuego laukas, sėtas balandžio 22 dieną. Iš karto po sėjos naudotas herbicidas Stomp, o netrukus, kai sudygs antroji piktžolių banga, ruošiamasi purkšti herbicidu Corum su paviršiaus aktyviąja medžiaga Dash.
Ūkyje numatyta siekti maksimalaus pupų derliaus, todėl ir apsauga nuo piktžolių bei ligų suplanuota maksimali
Naujas 2 veikliąsias medžiagas turintis herbicidas Corum yra registruotas pupose, pupelėse ir žirniuose. Žirniuose, kadangi jie labiau stelbia piktžoles negu pupos, gali užtekti vieno purškimo Corum, be Stomp.
Vėliau, kai pupos pasieks BBCH 61 augimo tarpsnį, ūkyje suplanuota naudoti dukartinį purškimą fungicidais Signum arba Pictor Active. „Stipri apsauga, bet ir ūkis stiprus“, – technologiją įvertino agronomas Vilius Venskutonis.
Parengta bendradarbiaujant su „BASF Agro Lietuva“
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)