Joniškis. Paskutinį rugsėjo šeštadienį Joniškio žemės ūkio mokykla tampa svarbiausiu rajono traukos centru - šiemet surengta 20-oji tarptautinė Šiaurės Lietuvos paroda-mugė „AgroJoniškis 2016". Mokyklai ši paroda - tai dar viena galimybė priminti, kad ji ištikima savo tradicijoms.
Paroda-mugė „AgroJoniškis" išskirtinė tuo, kad ją organizuoja moksleiviai - Joniškio žemės ūkio mokykla, svarbiausia Šiaurės Lietuvos žemdirbystės profesijų rengėja. Moksleiviai ir mokytojai kelias savaites tvarkė aplinką, rengė mokyklos kiemelį, kūrė floristinius kilimus, rūpinosi renginiais ir visais ūkiniais reikalais.
Parodą-mugę „AgroJoniškis" Joniškio žemės ūkio mokykla surengė 20-ąjį kartą
Nepaisant nuolat mažėjančio gyventojų, o tuo pačiu - ir vaikų skaičiaus rajone, ši žemės ūkio mokykla ir šiemet surinko pakankamai moksleivių. Tiesa, mokyklos direktorius Liudas Jonaitis būtų labiau džiaugęsis, jeigu daugiau būtų įstojusių pagrindinę mokyklą baigusių mokinių, tačiau šiemet jų stojo mažiau negu praėjusiais metais.
„Tam yra objektyvios priežastys - tiek mūsų, tiek Akmenės, Pakruojo ir Šiaulių rajonuose vaikų mažėja. Akmenės rajone net pagrindinių mokyklų neliko, tik aštuonmetės. Joniškio rajone irgi uždaromos mokyklos - Gaižaičiuose, Rudiškiuose, o Mindaugiuose jaunimo mokykla ant plauko kabo. Tokia demografinė situacija - kasmet Lietuvoje išnyksta maždaug visas Joniškio rajonas, po 26 tūkst. gyventojų", - nelinksmai konstatavo L. Jonaitis.
Nuo pat Joniškio žemės ūkio mokyklos įkūrimo pradžos jai vadovaujantis Liudas Jonaitis nemažai padarė, kad mokykla taptų svarbiausia Šiaurės Lietuvos žemdirbystės profesijų rengėja
Šiemet į Joniškio žemės ūkio mokyklą daugiau stojo vidurinį išsilavinimą įgijusių, vadinamųjų suaugusių moksleivių - jų yra trys grupės. Jie mokosi pagal modulines mokymosi programas triskart per savaitę.
Mokyklos praktinio mokymo bazė yra skirta žemės ūkiui, todėl, kaip įprasta, ji sulaukė daugiausia norinčiųjų mokytis žemdirbiškų specialybių. Tai žemės ūkio verslo ir gamybos darbuotojo, kuris būtų ūkininko pagalbininkas ir gyvulininkystės, ir augalininkystės ūkiuose, taip pat - technikos priežiūros verslo darbuotojo (tai - mechanizatoriai), dekoratyvinio apželdinimo verslo darbuotojai.
„Mokymo bazė yra gera, ir šias žemdirbiškas specialybes sukomplektuojame pirmiausia, kasmet surenkame pilnas grupes", - teigė mokyklos direktorius.
Gruzdžiuose, kur yra apie 90 ha, vyksta suaugusiųjų mokymas - ūkininkavimo pradmenų, traktorininkų kursai. „Čia bazė puiki, tik gaila, kad neišnaudojamos visos jos galimybės. Kai tik nuvažiuoju ten, tai ir spaudžia širdį", - apgailestauja L. Jonaitis. Jo manymu, bazė Gruzdžiuose tiesiog pastatyta netinkamoje vietoje.
Mokyklai pakanka techninės bazės, tačiau ją išlaikyti labai brangu. Mokykla vis dar užsidirba šiek tiek pajamų iš žemės ūkio veiklos - kai kada daugiau, kai kada mažiau, bet didžioji dalis tų pinigų grįžta atgal į žemės ūkį. Juk reikia pirkti sėklas, trąšas, atlyginimus mokėti ir t. t.
Joniškio žemės ūkio mokykla nemažai metų dalyvauja tarptautiniuose mobilumo projektuose, kurie leidžia daliai moksleivių įgyti praktinių profesinių įgūdžių Norvegijoje, Suomijoje, Vokietijoje ir Austrijoje.
Mokykla šiemet baigė įgyvendinti 2014-2016 mokslo metais vykdytą ERASMUS+ programos strateginės partnerystės projektą „ECVET panaudojimas žemės ūkio programai". ECVET - tai Europos profesinio mokymo kreditų sistema, kuria siekiama, kad žmonių kitose sistemose ir šalyse įgytus darbo įgūdžius ir žinias būtų lengviau patvirtinti ir pripažinti, kad į juos būtų atsižvelgiama suteikiant profesinę kvalifikaciją, kad profesinio mokymo įstaigų absolventai turėtų daugiau galimybių įsidarbinti, o darbdaviai galėtų būti tikri, kad tam tikrą profesinę kvalifikaciją turintis asmuo yra įgijęs atitinkamų įgūdžių ir žinių.
Šį tarptautinį projektą Joniškio žemės ūkio mokykla, kuri buvo ir projekto koordinatorė, įgyvendino kartu su partneriais iš Norvegijos, Suomijos ir Vokietijos. Projektą parengė buvusi mokyklos projektų vadovė, o dabar - rajono mero pavaduotoja Vaida Aleknavičienė.
Nors Joniškio žemės ūkio mokykla išlieka pagrindiniu traukos centru tiems, kurie nori įgyti žemdirbio profesiją, vis dėlto profesinių mokyklų šalyje, įsitikinęs L. Jonaitis, yra per daug, daugeliui jų trūksta geros materialinės bazės. Pasak jo, Estijoje profesinių mokyklų sumažinta per pusę, žemdirbiškos krypties liko dvi, užtat jos daug geriau aprūpintos: turtingos mokymo bazės, o bendrabučiai įrengti kone kaip viešbučiai. „Aš visada pasisakiau už tokį modelį, bet mūsų politikai tam nesiryžta", - teigė L. Jonaitis. Jis neabejoja, kad moksleiviai važiuotų mokytis į toliau nuo namų esančias profesines mokyklas, jeigu žinotų, kad ten yra geros mokymosi ir gyvenimo sąlygos.
Rudeninė paroda-mugė „AgroJoniškis" - tarsi iš Joniškio žemės ūkio mokyklos sklindantis šviesos spindulys, kad dar yra jaunimo, norinčio mokytis, dirbti Lietuvoje ir organizuoti renginius, vienijančius visą apskrities bendruomenę. Parodoje pro žmones nebuvo lengva prasibrauti - tiek jų susirinko ir pasižvalgyti, kultūrinės programos pažiūrėti ir kaimo gėrybių, medelių, tautodailininkų dirbinių ar malonių smulkmenų nusipirkti.
Kasmet parodoje apsilanko po 5-6 tūkst. žmonių
Žemės ūkio technikos paviljone norintys iš arčiau susipažino su firmų „Rovaltra", „Biržų žemtiekimas", „Specagra" ir kitų siūlomais traktoriais, krautuvais ir kita technika. Tradiciškai buvo eksponuojami moksleivių sukurti spalvingi gėlių kilimai, taip pat - ir visa kita, kas būdinga tokioms parodoms. Bene didžiausio susidomėjimo sulaukė šviečiamąją misiją atlikusi Šiaulių apskrities Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, kuri pasiūlė retą atrakciją - su jų keltuvu pasikelti į 40 metrų aukštį ir pažiūrėti, kaip gali būti gelbėjami žmonės ar gesinamas gaisras tokiame aukštyje. Iš viršaus buvo itin gerai matyti, kad Lietuvoje prasideda ruduo - tai ir skelbė paroda-mugė „AgroJoniškis 2016".
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)