Kėdainiai. Į dvigubą renginį - Lietuvos artojų varžybas ir Kukurūzų dieną - rytoj, rugsėjo 19-ąją, kviečia Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba. Renginys vyks Mantviliškyje, Dotnuvos seniūnijoje.
Pasak LŽŪKT direktoriaus pavaduotojos Giedrės Butkienės (nuotr.), Kukurūzų diena organizuojama jau antrą kartą. Šiemet 1 ha ploto bandymų laukuose auginama 50 skirtingų kukurūzų veislių, kurias pateikė 11 kompanijų iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Austrijos.
Kaip „Mano ūkiui" sakė pagrindinė kukurūzų veislių bandymų kuratorė, LŽŪKT Augalininkystės skyriaus vadovė Dijana Ruzgienė, visų veislių kukurūzai pasėti tą pačią dieną - balandžio 22-ąją, išskyrus kompanijos „Chemcentras" pateiktas veisles: šios sėtos anksčiau, balandžio 19-ąją, mat selekcininkai akcentuoja jų atsparumą šalnoms.
„Paprastai kukurūzai sėjami gegužės pradžioje, bet šiemet itin ankstyvas pavasaris, šiltas balandis ir anksti įšilusi dirva leido sėją paankstinti", - sako D. Ruzgienė. Po kukurūzų sėjos vis tik pasitaikė menkų šalnų, bet jos didesnių nuostolių pasėliams nepridarė. Kukurūzai tręšti du kartus - prieš sėją ir papildomai, herbicidai nuo piktžolių naudoti taip pat du kartus, pasėliai apdoroti ir vieninteliu Lietuvoje kukurūzams registruotu fungicidu Opera.
Pirmoji Kukurūzų diena surengta 2012 metais
Gegužė ir birželis buvo palyginti vėsūs, ir kukurūzų augimo pradžia, atrodė, nieko gero nežadėjo. Tačiau vėliau plūstelėjusi šiluma augalams suteikė energijos augti ir dabar kukurūzai jau siekia beveik 3 m aukštį.
Renginio dalyviai ne tik galės apžiūrėti visą pusšimtį kukurūzų veislių, išgirsti išsamius jas pristatančių firmų specialistų komentarus, bet ir pasivaišinti sočia ir gardžia kukurūzų koše. O visų veislių palyginamoji informacija bus išsamiai pristatoma LŽŪKT stende. „Atlikome visus biometrinius matavimus, juk žemdirbiams svarbu žinoti, koks augalų aukštis, svoris, kokią augalo dalį sudaro burbuolė (vertingiausioji dalis) ir kokią žalioji masė", - paaiškina D. Ruzgienė.
Po veislių apžiūros vyks kukurūzų nuėmimo, žemės dirbimo technikos ir pašarų ruošimo technologijų demonstravimas. „Labiausiai norime gero oro. Praėjusioje Kukurūzų dienoje 2012 m. apsilankė per 400 žmonių. Dar gausesnio lankytojų būrio tikimės sulakti šįkart", - sako D. Ruzgienė.
Varžysis artojai
Kartu su Kukurūzų diena Konsultavimo tarnyba rengia ir respublikines artojų varžybas, kurios vyks 17-ąjį kartą. Pirmą kartą artojams teks arti kukurūzų lauką.
„Tai bus naujas iššūkis artojams, nes reikės užarti kukurūzų ražieną. Esu buvęs varžybose Latvijoje - trečdalis artojų kukurūzieną užarė taip, kad nebuvo matyti, kas lauke ligi tol augo. Bet dalis artojų paliko ražieną styroti. Žiūrėsime, kaip seksis geriausiems mūsų šalies artojams", - sakė Lietuvos artojų asociacijos prezidentas Alfonsas Malinauskas.
Lietuvos artojų varžybose dalyvaus 15 arimo meistrų, atstovaujančių Joniškio, Jurbarko, Kaišiadorių, Kėdainių, Kretingos, Panevėžio, Pasvalio, Pakruojo, Rokiškio, Šilalės, Šilutės, Ukmergės rajonams. Visi jie nugalėjo savo rajonų artojų varžybose. Didžiausia intriga, anot A. Malinausko, - kaip seksis artojams, šiemet dalyvavusiems pasaulio arimo varžybose.
Prancūzijoje rugsėjo 5-6 dienomis vykusiame pasaulio čempionate dalyvavo Kazys Genčius (Kretingos r.), aręs apverčiamųjų plūgų grupėje, ir Andrius Baublys (Šilalės r.), jėgas išbandęs tradicinių plūgų grupėje. Tradicinių plūgų klasės respublikinėse varžybose dalyvaus ir dar vienas pasaulio čempionato dalyvis - pernai jame startavęs Audrius Plerpa (Pakruojo r.).
K. Genčius - daugkartinis Lietuvos artojų varžybų nugalėtojas, šiemet gerai pasirodęs ir pasaulinėje arenoje. Iš 29 dalyvių jis užėmė 14-ąją vietą, tai geriausias jo rezultatas bendroje įskaitoje pasaulio čempionatuose. Tačiau A. Malinauskas tikisi, kad šiemet jam dar rimtesnį iššūkį mes Vilius Janeliūnas iš Kauno rajono, pernai respublikinėse varžybose užėmęs antrąją vietą. Jis pasaulio čempionate dalyvavo kaip žiūrovas ir pasisėmė tam tikros patirties.
„Mūsų artojų meistriškumas aukštas, - reziumavo A. Malinauskas. - Jeigu be treniruočių pasaulio čempionatuose sugebame būti per vidurį, tai yra labai geras rezultatas. Manau, penktadienį tikrai bus į ką pažiūrėti, kai geriausieji Lietuvos artojai išvažiuos arti."
LŽŪKT direktoriaus pavaduotoja ir renginio organizatorė Giedrė Butkienė džiaugiasi, kad į varžybas susirenka vis daugiau jaunų artojų, kurie mina ant kulnų senbuviams. „Ūkininkai domisi arimu, nes ilgą laiką taikę bearimę technologiją, paskutiniu metu vėl vis daugiau laukų aria ir derina abi technologijas", - sakė G. Butkienė ir pridūrė, kad svarbiausias tiek rajono, tiek respublikinių varžybų tikslas - ugdyti artojus, kelti jų meistriškumą, nes teisingas arimas - tai pamatas būsimam derliui.
Varžybose bus ariama iki penkių korpusų plūgais. Artojus vertins 12 teisėjų, kad, A. Malinausko teigimu, vertinimas būtų kuo objektyvesnis. Artojai varžysis ne tik dėl geriausiojo Lietuvos artojo vardo, bet ir dėl galimybės atstovauti Lietuvai pasaulinėse varžybose.
Artojų varžybas Konsultavimo tarnyba organizuoja kartu su Lietuvos artojų asociacija, padedant rajonų savivaldybių vadovams.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ieškojo atsakymų, kaip daugiau uždirbti iš pieno ūkio
2024-12-06 -
LŽŪBA: kas laukia žemės ūkio permainų fone
2024-12-05 -
Parodoje „Agromek 2024“ – dėmesys susitarimui dėl žaliojo kurso
2024-11-27
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)