Akademija (Kėdainių r.). Vakar Akademijos kultūros centre vyko Rudeninio arimo konkurso 2015 nugalėtojų pagerbimo renginys. Gėlės, dovanos, padėkos raštai ir gražūs sveikinimo žodžiai - visa tai buvo skirta geriausiems šalies arimo meistrams, kurių iš viso išrinkta keturiasdešimt du.
Kaip pastebėjo Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro direktorius Zenonas Dabkevičius, šis ruduo buvo tikras išbandymas net ir patyrusiems arimo meistrams, nes teko arti neįprastai sudžiūvusią ir sukietėjusią žemę. „Tokia sausra, kokia buvo šiemet - didelis išbandymas. Tačiau manau, kad komisijos nariams tai buvo puiki proga įvertinti artojų profesionalumą, matant, kaip jie raiko sausus dirvonus", - sakė Z. Dabkevičius.
Žemės ūkio viceministras Saulius Cironka priminė seną liaudies posakį: „Parodyk, kaip suarei - pasakysiu, ką pjausi", liudijantį apie šio žemės dirbimo būdo svarbą žemdirbystėje
LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis priminė, kad būtent arimas, kaip seniausias žemės dirbimo būdas, padėjo sukurti derlingąjį dirvožemio sluoksnį. E. Makelio nuomone, Lietuvos laukų derlingumo potencialas dar neišsemtas - vietoj dabar kuliamų 5,5 mln. t gūdų realu tikėtis 9 mln. t metinio derliaus, ir kokybiškas arimas yra vienas iš kelių eiti dar geresnių rezultatų link.
LŪS pirmininkas Jonas Talmantas pasidžiaugė, kad sparčiai plintant neariamosios žemdirbystės technologijoms, mūsų šalies žemdirbiai dar išlaiko tradicijas ir moka arti. „Šios varžybos įvyksta tik LŽŪKT dėka", - pabrėžė J. Talmantas.
Žemės ūkio ministerija kartu su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, Lietuvos artojų asociacija, Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, rajono savivaldybėmis ir kitais partneriais Respublikinį rudeninio arimo konkursą šiemet organizavo jau devintąjį kartą.
Pagrindinis šio konkurso tikslas - gerinti arimo kokybę šalies ūkininkų, bendrovių ir valstybiniuose ūkiuose, kuo plačiau skleisti pažangų artojų patyrimą, kasmet konkurso metu išaiškinant geriausius rajonų ir respublikos artojus, paskatinant už kokybiškai atliktą darbą, kelti žemdirbystės kultūros lygį šalyje.
Suarti laukai vertinami pagal 12 kriterijų - arimo elementus (pagal sumestinės aukštį, riekių apvertimą, piktžolių užarimą sumestinėje, žemės išarimą po sumestine, riekių tiesumą sumestinėje ir kt.). Varžybų organizatoriai pastebi, kad arimo kokybė ir bendroji žemdirbystės kultūra kasmet gerėja. Tam įtakos turi keletas veiksnių: žemė ariama naujos kartos moderniais plūgais (žinoma, tik labai svarbu juos tinkamai sureguliuoti ir parengti darbui); arimo kokybės svarba daug metų propaguojama rajonų ir Lietuvos artojų varžybose; neabejotinai naudingi ir mokymai apie arimą, kuriuos organizuoja LŽŪKT rajonų biurų konsultantai.
Scenoje išsirikiavo geriausi artojai, išrinkti 42 rajonuose
Iš geriausių daugiau kaip keturiasdešimties artojų (beje, tarp jų šiemet pastebimai daug jaunosios kartos atstovų) dar išrinkti devyni regionų nugalėtojai. Juos atrinko specialiai sudaryta ekspertų vertintojų komisija.
Artojų pagerbimui skirtas renginys vyko Akademijos kultūros centre
LŽŪKT direktoriaus pavaduotoja, Lietuvos agronomų sąjungos pirmininkė Giedrė Butkienė pasidžiaugė, kad konkursas išlieka populiarus - rudeninio arimo konkursai šiemet įvyko 42 savivaldybėse, kiekvienoje jų išrikta po vieną geriausią artoją. Iš viso konkurse dalyvavo 269 artojai.
Šių metų Respublikinio rudeninio arimo konkurso laureatais tapo:
Pasvalio r. LAMMC Joniškėlio bandymų stoties artojas Vilius Tinteris (I vieta);
Jurbarko r. artojas Stanislovas Marcinkus (II vieta);
Vilniaus r. artojas Zenon Borkovskij (III vieta);
Telšių r. artojas Danėlius Vargalis (IV vieta)
Kėdainių r. artojas Vilmantas Sereikis (V vieta);
Kauno r. artojas Eugenijus Kazaitis (VI vieta);
Joniškio r. artojas Eugenijus Sveikackas (VII vieta);
Ignalinos r. artojas Eugenijus Vitkauskas (VIII vieta)
Varėnos r. artojas Eimantas Baublys (IX vieta).
Devintosios vietos laimėtojas surinko 63 proc. nuo maksimaliai galimų 100 balų sumos, o pirmosios vietos laimėtojas - net 89 procentus. Visus laimėtojus sieja tai, kad už traktoriaus vairo jie sėdo nuo ankstyvos jaunystės, dažnai net nesulaukę pilnametystės.
Sveikinamas 2015 m. artojų artojas - I-osios vietos laimėtojas LAMMC Joniškėlio bandymų stoties darbuotojas Vilius Tinteris (centre). Pernai jis konkurse laimėjo II vietą. V. Tinteris yra dažnas artojų varžybų dalyvis: respublikinėse artojų varžybose dalyvavo penkis kartus, du iš jų laimėjo trečiąją vietą.
Viliui Tinteriui įteiktas ir papildomas apdovanojimas - LŽŪKT įsteigtas specialus prof. Petro Vasinausko vardo prizas. Dėkodamas už įvertinimą, geriausias artojas žadėjo pasidalyti žiniomis ir patirtimi su kitais žemdirbiais. Joniškėlio bandymų stotyje jis darbuojasi jau 25 metus.
Už nuolatinę paramą ir iniciatyvos palaikymą Alfonsas Malinauskas dėkojo Edvardui Makeliui
Lietuvos artojų asociacijos prezidentas Alfonsas Malinauskas pabrėžė, kad konkursų organizavimas ir apskritai arimo propagavimas būtų neįmanomas be rėmėjų. Didžiausią finansinį indėlį siunčiant Lietuvos atstovus į pasaulines artojų varžybas (jose lietuviai dalyvauja nuo 1999 m.) įdeda Žemės ūkio ministerija, tačiau svariai prisideda ir agroverslo kompanijos. Padėkos raštus už rėmimą A.Malinauskas įteikė bendrovėms „Laumetris", „Kustodija", „Lygumų" ŽŪB, „Lytagra", taip pat Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai bei keliems savo lėšomis prisidėjusiems ūkininkams.
„Ačiū jums visiems. Tikrai žinau, kad moralinį palaikymą aš turiu 100 procentų", - dėkojo A. Malinauskas.
2015 m. geriausiai rajonuose laukus suarę artojai
Akmenės r. - Nerijus Kukanauza,
Alytaus r. - Gytis Ališauskas,
Anykščių r. - Andrius Tamulionis,
Biržų r. - Benas Šipelis,
Elektrėnų sav. - Juozas Gackas,
Kalvarijos sav. - Jonas Kupčiūnas,
Kaišiadorių r. - Giedrius Daugėla,
Klaipėdos r. - Gediminas Atkočiūnas,
Kretingos r. - Andrius Martinkus,
Kupiškio r. - Skirmantas Gurklys,
Lazdijų r. - Robertas Skirkevičius,
Marijampolės r. - Mindaugas Vaišnys,
Mažeikių r. - Julius Beržonskis,
Molėtų r. - Darius Tursa,
Pakruojo r. - Andrius Balnys,
Panevėžio r. - Sergiejus Ziabkinas,
Prienų r. - Vytautas Jankauskas,
Radviliškio r. - Saulius Tomkevičius,
Raseinių r. - Mantas Galbuogis,
Rokiškio r. - Vitalijus Matiukas,
Šakių r. - Lukas Počepavičius,
Šalčininkų r. - Robert Matulevič,
Šiaulių r. - Robertas Daunys,
Šilalės r. - Tomas Raškutis,
Šilutės r. - Viktoras Nausėda,
Širvintų r. - Virginijus Gudeika,
Švenčionių r. - Tomas Lipnickij,
Tauragės r. - Arūnas Nausėda,
Trakų r. - Darius Marcinkevičius,
Ukmergės r. - Rimantas Valeika,
Utenos r. - Saulius Švilpa,
Vilkaviškio r. - Romas Bakšinskas,
Zarasų r. - Giedrius Vidrickas.
MŪ inf.
Svetainėje esančią tekstinę ir grafinę informaciją, kuri yra saugoma pagal LR autorių ir gretutinių teisių įstatymą, kopijuoti, spausdinti ar kitaip atgaminti bei platinti be raštiško tinklalapio savininko sutikimo griežtai draudžiama. Taip pat draudžiama be išankstinio raštiško tinklalapio savininko sutikimo kituose tinklalapiuose daryti nuorodas į tinklalapio savininko tinklalapį. šią informaciją be sutikimo galima naudoti tik asmeniniais tikslais numatytais LR autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo nustatytose sąlygose.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)