Babtai, Kauno r. Karštos vasaros dienos ir iš vis nušniokščiantis lietus skatina augalus augti tiesiog šuoliais. Žemdirbiams tenka atidžiai stebėti pasėlius ir greitai reaguoti į iškilusias problemas, kad nebūtų prarastas derliaus potencialas.
Tris dienas bendrovės „Agrokoncernas“ moksliniame Inovacijų ir tyrimų centre „AgroITC“ vyko lauko dienos „Patirtys, priemonės, tikslai. Vasara 2020“, kuriose apsilankė keli šimtai žemdirbių iš visos šalies. 5 ha plote įrengta 1 200 bandymų laukelių, kuriuose stebimos 56 augalų veislės, sudaryta 40 skirtingų augalų augimo technologijų ir vertinami augalų apsaugos bei tręšimo sprendimai.
„Drąsiai sakau, kad „AgroITC“ yra mokslinis centras. Visi bandymai atliekami pagal mokslo įstaigose adaptuotas metodikas: 4 pakartojimais, laukeliai išdėstyti atsitiktine tvarka (rendomizuotai), o analizės atliekamos lygiai taip pat, kaip bet kuriame moksliniame tyrimų institute“, – sakė centro vadovė dr. Eglė Petraitienė.
Pristatydama vasarinių augalų bandymus, E. Petraitienė pastebėjo, vasarojaus šuoliai per augimo tarpsnius šiemet itin dideli, augalai keitėsi tiesiog dienomis. „Tarkime, pirmadienį buvo 2–3 lapelių tarpsnio, o penktadienį jau suformavę stiebus (BBCH 31). Sąlygos puikios, šilumos ir drėgmės netrūksta, todėl vasarojui yra kaip atskleisti savo potencialą. Reikia tik nepamiršti patręšti azoto trąšomis, taip pat siera, kaliu, manganu, ir derlius bus tikrai gausus“, – kalbėjo E. Petraitienė.
Ji priminė, kad būtina išlikti budriems – labai atidžiai stebėti pasėliuose ligas ir kenkėjus. „Atrodo, nieko nėra, ir staiga pasėlius užpuola amarai, tripsai. Žieminiuose kviečiuose šiemet nemažai ligų (septoriozė, dryžligė, miltligė), o šilti ir drėgni orai, gausi rasa rytais tiesia greitą kelią patogenams nuo žieminių augalų pereiti į vasarinius“, – perspėjo E. Petraitienė.
„Didelė augalų masė, karštis ir rytais garuojanti drėgmė sudaro idealias sąlygas ligoms plisti“, – pastebi „AgroITC“ vadovė dr. Eglė Petraitienė
Vasariniuose kviečiuose KWS Akvilon atlikti augimo reguliatorių bandymai (12 skirtingų variantų), o miežiuose Ovation išbandomi fungicidai ir jų mišiniai (trys purškimai – BBCH 25, 32 ir 37). Čia pat tiriamos 5 miežių veislės, siekiant nustatyti jų jautrumą ligoms. Vienos veislės linkusios sirgti miltlige, o kitos – tinkliškąja dryžlige ar ramularija. Palikta fungicidais visiškai nepurkšta pasėlio juosta išryškins, kuri miežių veislė kuriai ligai yra jautresnė. Miežiuose paprastai būna daug fiziologinių dėmių, todėl svarbu jų nesumaišyti su ligos (pvz., ramularijos) požymiais.
Tris dienas bendrovės „Agrokoncernas“ Inovacijų ir tyrimų centro bandymų laukus galėjo apžiūrėti ir įvertinti visos šalies žemdirbiai
Pupos Tiffany prieš kelias dienas nupurkštos insekticidu, nes jas užpuolė amarai. „Pupiniai grūdinukai irgi skraido, jie naikinami būtent suaugėlio tarpsniu“, – pastebi E. Petraitienė. Žirniai Navarro jau žydi ir jiems pavojingi vaisėdžiai. E. Petraitienė patarė vadovautis paprastu metodu: atvažiuoti prie lauko naktį ir pašviesti automobilio žibintais – jei matote skrendantį drugį, važiuokite su purkštuvais, mat net ir vienas vaisėdis jau yra žalingumo slenkstis.
Pagrindinės pupų ligos – askochitozė ir šokoladinė dėmėtligė. Pastaroji jau matyti ant apatinių lapų ir reikia purkšti nelaukiant, kol liga smarkiai išplis. „Džiugu, kad Pictor Active yra užregistruotas ir pupose, ir žirniuose. Purškimą dalykite į dvi dalis po 0,5 l/ha ir pridėkite insekticido“, – patarė E. Petraitienė ir priminė, kad vienas svarbiausių dalykų, lemiančių panaudotų augalų apsaugos produktų efektyvumą, yra optimaliai parinktas purškimo laikas.
Žieminių kviečių ir rapsų apsauga
„Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovas Arnas Radzevičius pasakojo apie fungicidų bandymus Mercedes veislės rapsuose. Rudenį svarbu sukontroliuoti fomozę (ji plinta vėliau, kai pradeda vėsti orai), o pavasarį – sklerotinį puvinį, kurio tikroji žala turėtų pasimatyti liepos pradžioje. Rapsų augintojai jau įsidėmėjo veiksmingą sisteminį fungicidą Pictor Active, kuris rapsuose registruotas naudoti du kartus.
„Po truputį artėja rudens darbai žieminių rapsų pasėliuose, todėl noriu priminti puikiai veikiantį herbicidų Belkar ir Metazamix derinį. Šių produktų pernai pritrūkome jau rugpjūčio viduryje. Smagu, kad naujas sprendimas greitai prigijo ūkininkų laukuose. Tik nereikėtų šio herbicido mišinio naudoti, jei rapsai yra mažesni negu 3 lapelių, nes produktas palyginti aštrus ir ilgam gali pristabdyti augimą. Kai rapsai yra 3–4 lapelių tarpsnio, šis herbicidų derinys veikia puikiai, nuo garstukų ir svėrių yra 80–90 proc. efektyvumas“, – paaiškino A. Radzevičius ir pridūrė, kad jei lauke yra itin daug garstukų, reikėtų rinktis kitą – švaraus lauko technologiją.
Fungicidų bandymus žieminiuose kviečiuose pristatė „Agrokoncerno“ Augalų apsaugos produktų grupės vadovas Arnas Radzevičius
Fungicidų bandymuose žieminiuose kviečiuose labai gerai pasirodė Revystar XL Pack, stipriai atrodo Balaya ir Flexity. Dažnai augintojai nusprendžia fungicidus purkšti ne ant vėliavinio lapo, o sulaukti varpos pasirodymo (kai prasiveria lapamakštės). Šiemet tarp šių augimo tarpsnių buvo 17 dienų. „Nelabai verta tiek ilgai laukti, geriau užtikrinti vėliavinio lapo apsaugą tada, kai tik jis išlenda ir būna švarus: tada pakanka mažesnių fungicidų normų. Kai varpa išlenda, purškimas saugo tik nuo varpų septoriozės“, – atkreipia dėmesį A. Radzevičius.
Šylantis klimatas lemia naujų kenkėjų plitimą. Javų laukuose šiemet atsirado vėžliablakių, kurios gadina grūdų kokybę – suardo glitimą. Tai yra Pietų Europos ir Azijos kenkėjas, o jį sunaikinti galima insekticidu Nexide CS. „Nuo šio rudens kviečiuose pradėsime kontroliuoti švedines museles, kurių pažeidimai – praretėję pasėliai – pasimato tik pavasarį“, – sako A. Radzevičius.
„Kas tikrai nori pamatyti fungicidų poveikio skirtumus, turėtų atvažiuoti į mūsų bandymų laukus liepos pirmą ar antrą savaitę“, – dar kartą susitikti šią vasarą pasiūlė „Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys
„Agrosmart“ padeda taupyti
Trąšų produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius pristatė žieminių kviečių Janne pasėlyje atliekamą 9 variantų bandymą su Agroplus mikroelementinėmis trąšomis. Balandžio mėnesį dirvožemis buvo išskirtinai vėsus, todėl ko augalai negalėjo pasiimti iš šaltos žemės, jiems buvo duota per lapus. Pamaitinti augalai suformavo itin tankius pasėlius: yra variantų su daugiau kaip 1 000 stiebų kvadratiniame metre. Ar pavyks išlaikyti grūdų kokybę su tokiu dideliu derliaus potencialu, parodys laikas. Bandymai skatina galvoti apie sėklos normos mažinimą: teisingai parinkus papildomus tręšimus, vietoj 4–4,5 mln. sėklų/ha pakaktų sėti 3,5–3,6 mln..
Trąšų produktų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius davė ne vieną naudingą patarimą, kaip subalansuoti augalų mitybą
Tobulėjant palydovinėms technologijoms, bus galima sutaupyti ir augalų apsaugos produktams, ir trąšoms. Atnaujintoje „Agrosmart“ programoje tarp kitų naujienų yra ir kintamos normos tręšimo žemėlapis. Skaičiuojama, kad juo naudojantis galima sutaupyti apie 70 eurų/ha: trąšų išberiama apie 5–6 proc. mažiau, o derlius gaunamas 3–4 proc. didesnis.
Pasirinkti veislę yra iš ko
Bandymų laukuose auginamos 24 žieminių kviečių ir 24 žieminių rapsų veislės. „Agrokoncerno“ Sėklų produktų grupės vadovas Modestas Žemaitis pastebėjo, kad šiandien veislių pasirinkimas tikrai platus, bet šiltos kelios paskutinės žiemos lėmė tai, kad daugelio veislių žiemkentiškumas taip ir nebuvo patikrintas. „Dotnuvoje nuo 2016 m. atliekami provokaciniai žieminių kviečių žiemkentiškumo bandymai, kurių metu sudaromi papildomi stresoriai augalams, siekiant maksimaliai išbandyti veisles“, – sakė M. Žemaitis.
Jis išskyrė kelias dėmesio vertas žieminių kviečių veisles, iš kurių ne viena mūsų šalies žemdirbiams jau gerai žinoma. Wilejka – labai didelis stiebų skaičius (virš 1 000 kv. m), varpos akuotuotos, gerai dera ir prastesniuose dirvožemiuose, kur įprastiniai kviečiai nelabai auga. Sparčiai populiarėjanti Euforia – labai gerai krūmijasi tiek iš rudens, tiek pavasarį, grūdai kokybiški, E arba A klasės. Aspekt – ankstyviausia veislė, formuoja stambius grūdus (net ir pernai, kai buvo sausra). Artist – labai tolygiai išlaiko stiebų skaičių, puikiai atlaiko sausrą.
„Kas trečias hektaras žieminių rapsų Lietuvoje yra užsėjamas „Agrokoncerno“ atstovaujamų veislių sėkla, kas šeštas hektaras – Mercedes, ir tai yra pats geriausias įvertinimas mūsų taikomam veislių atrankos mechanizmui“, – pabrėžė Sėklų produktų grupės vadovas Modestas Žemaitis
Rapsų pasiūloje taip pat dominuoja jau išbandytos veislės. Phoenix CL – viena derlingiausių švaraus lauko technologijos veislių, pernai puikiai užderėjo sausros sąlygomis. Linijinė veislė KWS Butterfly labai derlinga, tik nereikėtų skubėti nukulti, geriau plaukti 3–5 dienas, tada pagerėja sėklų aliejingumas. Phantom intensyviai vystosi ir šakojasi iš rudens, vizualiai panaši į populiariąją Mercedes. Mercedes pasižymi ypatingu derliaus stabilumu ir geru (jau patikrintu!) žiemkentiškumu. Nauja veislė InV1030 išsiskiria ypatingu sveikatingumu: atspari šviesmargei, fomozei, iš dalies verticiliozei. Ši veislė tinka siekiantiems aukščiausių derlių, kaip ir veislė DK Extract.
Demoturai padeda išsirinkti techniką
„Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas priminė visą atstovaujamos technikos gamą: FarmGem purkštuvus, lietuviškas Dinapolio priekabas (atstovavimas prasidėjo nuo šių metų pradžios, jau užsakyti ir klientams pristatyti 44 gaminiai), prancūziškus Lucas G pašarų dalytuvus, Pӧttinger žemė dirbimo ir sėjos techniką (šių metų akcija – įsigijusiems bet kurią Pӧttinger sėjamąją, dovanų bus pilnas bunkeris žieminių kviečių Euforia sėklos).
Lauko dienoje dalyvavę žemdirbiai susidomėję apžiūrėjo į įmonės kiemą ką tik atgabentą ukrainietišką 6 m pločio tiesioginės sėjos sėjamąją: no-till technologijos gerbėjų mūsų šalyje sparčiai daugėja
Kanadietiški traktoriai Versatile šiemet demonstruoti Šakių, Kauno, Kelmės, Jurbarko r. ūkiuose ir jų šeimininkams paliko labai gerą įspūdį: šiemet jau nupirkti trys galingi Versatile traktoriai, o iki javapjūtės suplanuota surengti dar kelias jų demonstracijas. Topinis „Agrokoncerno technikos“ atstovaujamas ženklas – Rostselmash kombainai.
„Laužome stereotipus apie mažą Rostselmash kombainų išliekamąją vertę: pavyzdžiui, 2008 m. kombaino Vector likutinė vertė šiandien siekia 42 proc.“, – patikino „Agrokoncerno technika“ direktorius Mindaugas Lapatkinas
Baigdamas renginį bendrovės „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys pabrėžė, kad analogų Lietuvoje tikriausiai neturintis įmonės mokslinių tyrimų centras „AgroITC“ dar tik pradeda savo darbą, bet laikui bėgant šio padalinio pasiekimai neabejotinai taps aktualūs ir keis technologijas ūkiuose. Europos Sąjungai sukant Žaliuoju kursu, ateityje turės mažėti augalų apsaugos produktų ir trąšų naudojimas, todėl žemdirbiams bus itin aktualu žinoti, kaip su mažiau pasiekti daugiau.
Parengta bendradarbiaujant su UAB „Agrokoncernas“
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)