Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Protestų banga atsirito iki Seimo Papildyta

Vilnius. Ne pirmą mėnesį tvyranti įtampa dėl padėties pieno sektoriuje žemdirbius šįkart atginė prie Seimo. Tačiau šiandienos piketo dėmesio centre – ne tik pienininkystės bėdos. Ūkininkai sako, kad problemų turi visi sektoriai, ir reikalauja ministro atsistatydinti.

„Kuo toliau, tuo labiau žemės ūkis Lietuvoje paliekamas valstybės strategijų paraštėse, nepripažįstamas kaip svarbi strateginė šaka, valstybės ekonomikos dalis“, – teigia protesto organizatoriai.

„Jei negalite pastovėti už save, paskui neverkite ir nekaltinkite nieko!“ – taip rašoma viešai išplatintame kvietime prisijungti prie protesto.

Bioversija m7 2024 03 12

Anot protesto organizatorių, valdžia kiekvieną dieną kelia vis daugiau reikalavimų ir apribojimų: išplėstos pakrančių apsaugos juostos, dar labiau mažinamas pesticidų naudojimas, nerimą kelia ir naujas mokesčių paketas: „Dėl blogo ŽŪM darbo prarasta ir Nacionalinė žemės tarnyba. Ji perėjo į Aplinkos ministerijai“, – teigia protesto organizatoriai, primindami, kad kilo sumaištis dėl laikino valstybinės žemės naudojimo.

Būtent dėl to minia ūkininkų šiandien susirinko prie Seimo esančioje aikštėje. Vilniaus miesto savivaldybė išdavė leidimą renginiui iki 2 500 asmenų, tačiau, pasak tvarką prižiūrinčių pareigūnų, 11.20 val. aikštėje buvo apie 1 000 piketuotojų, tarp jų Latvijos pienininkai.

Susirinko įvairių sektorių atstovų, ne tik pieno gamintojai, jų atvyko kone iš visų rajonų. Tarp Seimo ir protestuojančiųjų išdėlioti didžiųjų prekybos tinklų maišai, pilni mėšlo, iš dviejų cisternų nemokamai dalijamas pienas, kurio čia, žemės ūkio bendrovės „Berčiūnai“ atstovų teigimu, atvežta apie 4 tonas. Ant scenos – dabartinę Lietuvos žemės ūkio padėtį simbolizuojantis karstas.

Proteste dalyvaujančio Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininko Aušrio Macijausko teigimu, problemų turi ne tik pieno ūkiai, žemdirbiai šiandien būriuojasi prie Seimo, nes jaučiasi nereikalingi. 

„Norime, kad apskritai keistųsi politikų nusistatymas, neatsitiktinai šiandien mitingas prie Seimo. (...) Požiūris toks, kad žemės ūkis Lietuvoje – kaip šuniui penkta koja, nelabai reikalingas. Politikams atrodo, kad jų pagrindiniai rinkėjai gyvena mieste, bet mes jaučiamės apleisti ir pamiršti“, – portalui manoūkis.lt sakė A. Macijauskas. Be kita ko, jo teigimu, labai daug rūpesčių kelia kone neįveikiami reikalavimai, kuriuos ūkininkai kažkaip turės įgyvendinti.

Aušrio Macijausko teigimu, žemdirbiai nori, kad apskritai keistųsi politikų nusistatymas

LGAA pirmininkas pridūrė, kad pieno ūkiai ypač svarbūs visam žemės ūkiui. „Šie ūkiai – neatskiriama žemės ūkio dalis, viena svarbiausių. Esame įsitikinę, kad be gyvulininkystės sukurti subalansuotą ir tvarų žemės ūkį tiesiog neįmanoma“, – sakė jis.

O štai kone visuose pastaruosiuose piketuose dalyvavęs LŪS Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys rėžė be užuolankų: „Pirma, premjerė turi priimti rimtus sprendimus, galime kažkiek derėtis dėl sumos. (...) Tačiau nebegalime laukti – esame ties bankroto riba. Aišku, neužsidarysime visi, bet kovosime įvairiais būdais.“

Jis kartu su kitais pieno gamintojams atstovaujančių organizacijų delegacijos nariais – Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentu Eimantu Pranausku, A. Macijausku, Mažeikių r. ūkininku Audriumi Vanagu, ŽŪK „Pieno puta“ direktore Jūrate Dovydėniene, Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentu Jonu Vilioniu ir kt. – vėliau susitiko su Seimo Pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen. Su žemdirbiais susitiko ir premjerė Ingrida Šimonytė.

Pasak J. Vilionio, žemės ūkio ministras neišsprendė nė vieno klausimo žemdirbių naudai. „Mums reikia gauti tokią kainą, kuri leistų nebankrutuoti. Šiandienėmis kainomis negalime išgyventi“, – teigė jis.

Jonas Vilionis ragino ūkininkus kovoti vieniems už kitus, o ne laukti, kol tai padarys kas nors kitas

Tradiciškai proteste dalyvavo ir Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos valdybos pirmininkė Regina Bernatonienė, kurios teigimu, Žemės ūkio ministerija tik formaliai demonstruoja, kad dirba, tačiau jokių realių veiksmų nesiimama.

„Išeiti iš situacijos pavyktų ieškant realių sprendimų. Iki šiol tik popieriai stumdomi, net iki jų ne viskas prieina. (...) Dedamos viltys į EK, nors šiandien žinoma, kad negauname iš ES pinigų – tai nevykusio darbo nuopelnas. Tikimės, kad būsime išgirsti ir rasime sprendimų, o ne stumdysimės“, – ko tikisi iš protesto, portalui manoūkis.lt pasakojo R. Bernatonienė.

Ji taip pat negailėjo kritikos Žemės ūkio rūmams dėl jų vadovų pozicijos. 

Regina Bernatonienė įsitikinusi, kad iš Europos Sąjungos Lietuvos pieno gamintojai paramos negauna dėl nevykusio Žemės ūkio ministerijos darbo

„Nežinau, kodėl ponas Svitojus taip šneka. Mes esame Žemės ūkio rūmų nariai, bet nuo vasario vidurio turbūt niekas neklausė mūsų nuomonės ir kaip gyvename. Jo pareiškimas nederintas su asociacija ar tais, kurie iš tikrųjų dirba. Manau, tų pinigų užtektų 1–1,5 mėn. (...) Nuo tokio pareiškimo atsiribojame, dirbame kartu su Lietuvos pieno gamintojų asociacija, Lietuvos ūkininkų sąjunga ir kt. Visi bendradarbiaujame, o Žemės ūkio rūmai, matyt, jaučiasi gudresni už visus“, – taip išsakytą Žemės ūkio rūmų poziciją dėl padėties pieno sektoriuje vertina R. Bernatonienė. Mat ŽŪR atstovai šiandien per spaudos konferenciją pareiškė, kad ne visų pienininkų situacija prasta, o valstybės skiriama parama pakankama.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos