Plungė. Šiandienos popietę Plungės kultūros centre pagerbti ir apdovanoti konkurso „Metų ūkis 2021“ laimėtojai. Geriausi ūkiai rinkti 28 savivaldybėse, konkurse dalyvavo 276, o laimėtojais tapo 84 gyvybingi, tvarūs, pažangūs, perspektyvūs ir puikiai besitvarkantys įvairių dydžių ūkiai.
Tarp pirmos vietos laimėtojų vidutinis ūkio dydis yra 252 ha, tačiau yra dirbančiųjų ir 32–55 ha, ir plušančiųjų per 700 ha plotuose, tarp antros – 231 ha, trečios – 155 hektarų. Be abejonės, didžiausi plotai priklauso augalininkystės krypties ūkiams.
Tarp pirmos vietos laimėtojų augalininkystėje specializuojasi 14 ūkių, po 7 yra mišrios ir gyvulininkystės krypties. Tarp antros – 18 augalininkystės, iš kurių du užsiima daržininkyste, 7 mišrūs, 3 gyvulininkystės, du iš jų avininkystės krypties.
Augalininkystės ūkiai taip pat dominuoja ir tarp trečios vietos laimėtojų – jų net 14, 4 gyvulininkystės, 8 mišrūs (iš jų 2 papildomai nurodė ir daržininkystę), po vieną sodininkystės, bitininkystės ir paukštininkystės.
Ūkininkauja net per dvi valstybes
Didžiausias tarp pirmos vietos laimėtojų yra Kėdainių r. Galinių šeimos ūkis, kuriame bendrai 750 ha žemės dirba tėvai Violeta ir Vilmantas, sūnus Valentinas su žmona Dovile. Galiniai augina kviečius, salyklinius miežius. Iki 2021 m. augino cukrinius runkelius – jų plotą nuo 10 ha buvo išplėtę net iki 200 ha. Be pačių ūkininkų, ūkyje dirba dar 5 darbuotojai. Ūkis priklauso kooperatyvui „Lietuviški javai“, tai visą logistiką tvarko kooperatyvas – koncentruotai perkamos trąšos, pesticidai, degalai, ieškoma rinkų.
Savo dydžiu nuo kėdainiškių beveik neatsilieka ir Astravų šeimos ūkis iš Panevėžio r. Karsakiškio seniūnijoje įkurtas ūkis išskirtinis tuo, kad plyti net per dvi valstybes – Danutė ir Zenonas Astravai kartu su broliu Tomu ir jo žmona Vaidilute bei sūnumi Arnu žemes dirba ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje. Lietuvoje šiek tiek per 300 ha, Latvijoje – 400 ha. Ūkininkai augina grūdines kultūras, žirnius.
Tarp pirmos vietos laimėtojų pagal hektarų dydį mažiausias yra Pagėgių sav. Rasos ir Sigito Stonių bitininkystės ūkis, turintis per 70 avilių. Tačiau ūkis tikrai ypatingas. Šiemet jų įkurta įmonė „Agrūnė“ minėjo 30 metų veiklos jubiliejų, o kaimo turizmo sodyba „Mociškių palivarkas“ – 15 metų gimtadienį. Keliautojų grupėms sodyboje pristatomos dvi labai populiarios edukacijos: „Lietuvininkų maisto ypatumai“ ir „Bitininkystė Mažojoje Lietuvoje“. Per šią edukaciją, kurią ypač mėgsta vaikai, išragaujama įvairiausio medaus ir kitų bičių produktų, iš vaško plokštelių gaminamos žvakutės.
Gamina gurmaniškus žvėrienos patiekalus
Didžiausią ūkį tarp antros vietos laimėtojų valdo Anykščių r. 700 ha dirbantys Gintarė ir Dainius Arlauskai. Ežeringame Ignalinos r. įsikūrę ūkininkai Ligita ir Mindaugas Raliai, antros vietos laimėtojai, prieš septyniolika metų pasirinko ekologinį ūkininkavimą ir 500 ha plote augina javus ir 1 000 avių. Ralių ūkyje įrengta specializuota avių skerdykla, atitinkanti ES reikalavimus, tad pats ūkis puikus trumpos maisto tiekimo grandinės pavyzdys, kai galutinė produkcija vartotojui ruošiama pačiame ūkyje.
Kauno r. Babtų seniūnijoje ūkininkaujantys Algimantas Pėstininkas su žentu Mindaugu Magilevičiumi tvarkosi išskirtinės kokybės produkcija pažymėtame daržininkystės ūkyje. Apie 200 ha ūkyje auginamos bulvės, morkos, kopūstai, burokėliai, svogūnai. 2021 m. ūkininkai įsigijo automatinę liniją daržovėms rūšiuoti, valyti, sverti ir pakuoti.
Tauragės r. Gaurės sen. ūkininkaujantys antros vietos laimėtojai Vilma ir Aleksas Skirmantai ūkyje augina kviečius, kvietrugius, avižas ir apie 250 danielių bei 20 Dovydo tauriųjų elnių. Pasivaišinti gurmaniškais žvėrienos patiekalais ūkininkai lankytojus kviečia turimoje kavinėje „Pelėda“.
Mažuose specializuotuose ūkiuose kuriama didelė pridėtinė vertė
„Raugiam viską“ – taip vadinasi Kauno r. ūkis, kuriame darbuojasi sutuoktiniai Edvardas ir Dalia Abukauskai, Tapę konkurso trečios vietos laimėtojais. Abukauskai anketoje nurodė, jog dirba tik 3 ha žemės, tačiau raugia bene 30 skirtingų rūšių vaisių ir daržovių, daro įvairias mišraines. Asortimentas tikrai gausus: agurkai, paprikos, visų rūšių kopūstai, moliūgai, česnakai, slyvos, kriaušės, obuoliai, pomidorai, šparaginės pupelės, smidrai, kukurūzai ir daugybė kitų. Tik dviese besidarbuojantys ūkininkai kontroliuoja visą raugintų patiekalų kelią nuo užauginimo iki pardavimo.
Vos kiek didesnis yra ir kito trečios vietos laimėtojo Luobos kaime Skuodo r. įsikūrusio klaipėdiečio Arūno Bušmos ūkis. Paveldėjęs 5 ha senelių žemės, įkūrė uogininkystės ūkį, kuriame augina įvairių veislių avietes, gervuoges. Pastatė uogų perdirbimo cechą – spaudžia sultis, gamina uogienes, sirupus. Produkciją parduoda mažose parduotuvėlėse ir turguose.
Joniškio r. trečios vietos laimėtojas Tomas Valuntonis prieš ketverius metus pasodino 5 tūkst. sausmedžių sodinukų. 2020 m. rudenį – dar 4,5 tūkst. Dabar sausmedžių plantacija užima 3,2 ha plotą. Ūkininkas planuoja plantaciją plėsti ir pasodinti dar 10 tūkst. valgomųjų sausmedžių. Jo vizija tokia: 7 ha plote auginti 20 tūkst. vaiskrūmių, įsigyti uogoms skinti modernų kombainą ir pasiūlyti supirkėjams nemažą sausmedžių uogų kiekį.
O štai didžiausią ūkį tarp šios vietos laimėtojų valdo Telšių r. ūkininkaujanti Tulčių šeima. Ūkio įkūrėjas Raimondas Tulčius ūkininkauja nuo 2007 metų, sūnus Vaidotas – nuo 2015 m., o sūnus Gediminas – nuo 2020 metų. Tulčiai dirba 550 ha žemės, iš kurių 200 ha yra nuosava. Tulčių ūkyje laikomi 465 galvijai, tarp kurių 165 melžiamos karvės. Ūkininkai kasmet 200 ha skiria pievoms ir ganykloms, apie 50 ha sėja rapsų, 150 ha – žieminių javų, 70 ha – vasarinių javų, 70 ha – kukurūzų.
Vyriausią ir jauniausią ūkininkus skiria 65 metai
Vyriausias 2021 m. konkurso laimėtojas – 87 metų Edmundas Henrikas Jastramskas, su žmona Danute Genovaite ūkininkaujantys Šventežerio kaime. Pirmos vietos Lazdijų rajone laimėtojas ūkininkauja nuo 1989 m., ūkyje įsirengęs aliejaus spaudyklą, kurioje gamina šalto spaudimo aliejų. Į veiklą ūkininkas įtraukęs visą šeimą: dukrą Nijolę su vyru Algirdu, anūkus Justiną ir Liną. Beje, E. H. Jastramskas pirmos vietos laimėtoju buvo pripažintas ir 2006 metais.
Jauniausias šio konkurso laimėtojas – 22 metų Edvinas Pakšys, Kupiškio rajone dirbantis per 170 ha žemės bei planuojantis plėstis, diegti naująsias technologijas. Nuo vaikystės svajojęs būti ūkininku Edvinas svajonę išpildė sulaukęs aštuoniolikos metų.
***
Tai jau dvidešimt aštuntąjį kartą Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) organizuotas konkursas, jame dalyvavo ne visi 40 rajoninių skyrių, kuriuos LŪS vienija, nes suteikta galimybė pačioms savivaldybėms nuspręsti, ar pandemijos sąlygomis nori ir gali rengti konkursą. Dėl buvusių nepalankių epidemiologinių sąlygų vis buvo atidedamas ir laimėtojų apdovanojimo renginys, kol galiausiai nuspręsta jį rengti, kaip ir pernai, ne metų gale, kaip įprastai, bet liepą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)