Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Renginiai
Pažangiausi ekologiniai ūkiai paskelbti Ekologijos dienos šventėje

Veisiejai (Lazdijų r.), rugpjūčio 1 d. Į Ekologijos dienos renginius savaitgalį Veisiejuose sugužėjo nemažas būrys ekologiškai ūkininkaujančių žemdirbių iš įvairių šalies kampelių ir svečių. Šventės akcentu tapo Ekologinės žemdirbystės asociacijos ,,Gaja" vasaros konferencija ir pažangiausio ekologinio ūkio konkurso laureatų paskelbimas.

„Gajos" konferencijos dalyviams asociacijos tarybos pirmininkė profesorė Vanda Žekonienė priminė, kad ekologinę žemdirbystę Lietuva galėjo pradėti vystyti tik atkūrusi savo nepriklausomybę. Pradžia, pasak jos, buvo nelengva. Tačiau dabar asociacija stipri jos veikloje dalyvaujančiais šiai idėjai atsidavusiais žmonėmis. Ji dėkojo ekologijos propagavimo entuziastams ir  bendražygiams prof. Antanui Svirskiui, prof. Daliai Brazauskienei, VšĮ ,,Tatulos programa" direktoriui Almonui Gutkauskui bei kitiems už buvimą šalia. Ši asociacija,  pirmininkės teigimu, yra tarsi ekspertas, nurodantis, kas daroma blogai.

Asociacija jau penkerius metus dalyvauja respublikinio pažangiausio ekologinio ūkio konkurso vertinimo komisijoje, kuri renka pažangiausius ir geriausius ekologinius ūkius. Šios idėjos ir konkurso iniciatorė V. Žekonienė konferencijoje už stiprybę ypač gyrė žemaičius už ekologinės gyvulininkystės plėtrą. Profesorės įsitikinimu, Lietuvoje perspektyvą turi ekologiniai šeimos ūkiai, kuriems pakaktų ir 50 ha žemės. Tokius ūkius puoselėja šveicarai.

Bioversija 2024 07 09 m7

Asociacijos pirmininkė Vanda Žekonienė sveikina konkurso nugalėtoją Romualdą Misevičių iš Biržų rajono

Ekologinės gyvulininkystės problemas aptaręs profesorius Bronius Bakutis, apgailestavo, kad Lietuvoje yra nedaug  sertifikuotų ekologinių gyvulininkystės ūkių. Pasak jo, geriausiai vertinami tie ūkiai, kuriuose laikomi gyvuliai ir paukščiai, nes jie sudaro uždarą apykaitinių procesų grandį. Tokiu būdu išlaikomas ekologinio ūkininkavimo sistemos balansas. Jis teigė, kad ypač silpnai vystomi kiaulių ir paukščių ūkiai.

Profesorius akcentavo, kad ekologiškų paukštynų Lietuvoje iš tiesų mažai. Jiems keliami dideli reikalavimai. Daug vilčių, pasak B. Bakučio, dedama į ekologišką sojos auginimą, kurios išspaudos tiktų paukščių pašarui. Keliaudamas po Lietuvą B. Bakutis teigia įsitikinęs: ,,Gaja" - stipri organizacija, tačiau jos potencialas dar ne visiškai išnaudojamas.

Į pažangiausio metų ekologinio ūkio konkursą komisija atrinko 35 kandidatus iš 2 700 ūkių. Visus ūkius lankęs Žemės ūkio rūmų vyr. specialistas ekologiniam žemės ūkiui ir agroaplinkosaugai Henrikas Germanavičius teigė, kad nuvažiuota 4 000 km ir atrasta tikrų ūkininkų perliukų. Veisiejuose buvo paskelbti penki geriausieji šių metų ekologiniai ūkiai.

Apdovanojimu džiaugiasi Vidmantas Buivydas iš Klaipėdos rajono

Pažangiausiais pripažinti: Edmundo Henriko Jastramsko augalininkystės ūkis (Lazdijų r.), Vidmanto Buivydo aubrakų veislės mėsinių galvijų ūkis (Klaipėdos r.), Romaldo Mančo pienininkystės ūkis (Pagėgių sav.), Romualdo Misevičiaus kaimo turizmo ir augalininkystės ūkis (Biržų r.), Jono Protasevičiaus mišrus ūkis (Vilkaviškio r.)

E. H. Jastramskas ekologiškai ūkininkauja nuo 2004 metų. Augina įvairias grūdines, aliejines kultūras: rapsus, linus, lubinus, saulėgrąžas, dobilus, speltinius kviečius bei kitas. Spaudžia aliejų iš rapsų ir saulėgrąžų. Šis produktas turi didelę paklausą visoje šalyje. Ūkininkauti konkurso laureatui padeda kartu gyvenanti dukra Nijolė Kreizienė bei žentas Algirdas. Ekologinį ūkį puoselėja ir kaimynystėje gyvenanti E. Jastramsko anūkė Agnė Juknevičienė su šeima. Kitas anūkas Linas Kreiza, pernai baigęs Vilniaus Gedimino technikos universitetą, taip pat grįžo į gimtąjį kaimą ir ekologiškai ūkininkauja, semdamasis patirties iš senelio. E.H. Jastramskas ateityje žada Linui perleisti savo ūkį.

Konkurso nugalėtojas Edmundas  Jastramskas (pirmas iš kairės) bendrauja su savo krašto ūkininkais Angele Nevuliene ir Petru bei Julija Šuboniais

Veisiejuose įteikti  Žemės ūkio ministerijos apdovanojimai šiems ūkininkams: Daliui Linkevičiui (Biržų r.),  Giedriui Čičiurkai, (Švenčionių r.), Rimantui Gražiui (Rokiškio r.), Broniui Skebui (Molėtų r.), Jolantai Raižienei (Kauno r.), Jonui Chaladauskui (Jonavos r.), Ramūnui Gužauskiui (Telšių r.) bei „Mėtos" (Vilniaus r.) ir  „Šventjonio" (Šiaulių r) bendrovėms.

Nuo pat ankstyvo ryto Veisiejų miesto parke vyko ekologinis dviračių orientavimosi žygis, kurio maršrutas driekėsi 22 kilometrus. Renginio dalyviai galėjo įsigyti Dainavos krašto amatininkų, menininkų, tautodailininkų asociacijos narių tautodailės darbų, ekologiškų vaistažolių, sūrių, medaus. Rajono bitininkų draugijos atstovai demonstravo stiklinį avilį, kuriame dūzgė darbščiosios bitės.

Ekologijos diena sulaukė Žemės ūkio ministerijos, Žemės ūkio rūmų, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos atstovų ir mokslininkų dėmesio.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos