Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Renginiai
Parodoje partnerių ieško ir senbuviai, ir naujokai

Kaunas. „Žalgirio“ arenoje penktadienį prasidėjusioje  tradicinėje parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“ smulkieji ūkininkai ir ekologiškų produktų gamintojai laukė ne tik pirkėjų, bet ir produkcijos platintojų.

Tradiciškai šioje parodoje dalyvauja Lietuvos ekologinių ūkių asociacija. Pasak organizacijos pirmininko Sauliaus Daniulio, tai yra gera proga pademonstruoti kad ekologinis ūkininkavimas nėra tik mada.

„Asociacija išpirko vietas ūkininkams, kurie parodoje pristatys savo daržovių, kruopų, medaus, aliejaus, sulčių ir kitus produktus. Ne tiek svarbu parduoti kuo daugiau, bet parodyti, kad ekologinis ūkininkavimas yra realus“, – sakė S. Daniulis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Jis pažymi, kad maži ekologiniai ūkiai stokoja valdžios aiškaus požiūrio, neaiški kryptis, kuria jie turėtų toliau vystytis. „Jaučiamės lyg laukiniame kapitalizme. Bandome ūkininkus apjungti, kooperuotis, parodyti, kad kartu dirbant galima daugiau pagaminti ir daugiau uždirbti. Sunkus tas kooperacijos kelias, ūkininkus slegia baimė dėl ateities, nežinomybė. Juos skaudina ir tai, kad susidariusi tokia padėtis: dirvų paruošimas, auginimas, mėšlas, visas vargas – ūkininkams, o gamyba ir pelnas – verslininkams. Kol ekologiniai ūkininkai patys nepradės užsiimti perdirbimu, tol ši situacija nesikeis“, – mano S. Daniulis.

Jis pastebi, kad kai kuriose šalyse ekologiškai produkcijai skiriamas didesnis valstybės rūpestis. „Pabandykite Kopenhagoje parduotuvėje ar viešojo maitinimo įstaigoje nusipirkti įprasto, chemizuoto ūkio produktų. Sunkiai pavyks. Danai, patys užaugindami daug chemizuotų produktų, savo tautą maitina sveikesniu maistu. Tuo keliu suka ir Švedija. Pas mus informacijos šiais klausimais, valstybės užtarimo trūksta“, – sakė D. Daniulis.

Parodos atidarymo vedėjas aktorius Egidijus Stancikas nepraleido progos apsirūpinti lietuviškais skanumynais

Bendrovė „KMG grupė“ siūlė spragintų kukurūzų. Jos direktorius Kęstutis Bardauskas pasakojo, kad įmonė turi pirkti kukurūzus iš užsienio, nes Lietuvoje tinkamų grūdų tiesiog nėra.

„Lietuvoje ūkininkai kukurūzus augina pašarui. Kukurūzų spraginimui jų užauginti grūdai netinka. Tam jei turi būti atitinkamai išdžiovinti. Lietuvoje yra tik trys tokios kaip mūsų bendrovė, per metus spraginti kukurūzams sunaudojama dešimtys tonų grūdų, bet ūkininkams tai per mažas kiekis, kad apsimokėtų auginti. Mes perkame grūdus iš Prancūzijos. Be abejo, jei kas nors augintų kukurūzus spraginimui, mes juos pirktume Lietuvoje“, – sakė K. Bardauskas.

„KMG grupė" mielai spragintų lietuviškus kukurūzus, bet mūsų šalyje tam tinkamų nėra

Ramūnas Katinas, kuri siūlo senoviniu būdu išspaustą linų sėmenų, kanapių ir kitokį natūralų aliejų, pirmą kartą dalyvauja šioje parodoje.

„Dalyvavimas joje brangus, yra šiek tiek nerimo. Kai dalyvavome „AgroBalt“ parodoje Vilniuje, buvo visiškas krachas. Ten vadinamame ūkininkų turgelyje nebuvo jokio lankytojų srauto. Tikimės, kad čia, Kaune, sulauksime ir pirkėjų, ir platintojų dėmesio“, – viliasi R. Katinas.

Ramūnas Katinas (dešinėje) parodoje tikisi rasti produkcijos platintojų

Ūkininkas sakė, kad kanapių ir linų sėmenų aliejų gamina iš Lietuvoje užaugintų augalų. Kitą aliejų (saulėgrąžų, moliūgų sėklų) spaudžia iš atvežtinių produktų.

Bendrovė „Joniškio grūdai“ parodoje siūlė ėdalus šunims ir katėms, kačių kraiką bei jaukus žuvims. Anot bendrovės generalinės direktorės Redos Siaurusaitienės, gaminamų produktų sudėtinės dalys (komponentai) yra tiek lietuviškos kilmės, tiek ir kitų ES šalių.

„Joniškio grūdai" parodoje populiarino katinų ir šunų ėdalą, kitus gyvūnams skirtus produktus

„Naudojame lietuviškus augalinės kilmės komponentus, pvz. grūdines kultūras. Tam tikrų žaliavų, tarkime vitaminų ar mineralų, tiesiog nėra lietuviškos kilmės. Galima teigti, jog dalies žaliavų, kaip ir dauguma kitų gamintojų, negalime įsigyti lietuviškų, nes jų arba nėra arba neužtikrinama aukšta žaliavų kokybė“, – sakė R. Siaurusaitienė.

Ji mano, kad pirkėjams yra svarbu, ar produktas pagamintas Lietuvoje. „Nuo seno Lietuvos pirkėjas vertina lietuviškas prekes. Jam svarbu remti savo šalies gamintoją, sąmoningai renkantis čia pagamintą produktą“, – svarstė R. Siaurusaitienė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos