Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Renginiai
Mėsinių galvijų augintojai smagiai atšventė jubiliejų

Pakruojis. Pakruojo dvare penktadienio vakarą rinkosi šventiškai nusiteikę mėsinių galvijų augintojai – čia vyko dėl pandemijos metus pavėlavusi Lietuvos mėsinių galvijų augintojų asociacijos šventė.

Simboliška, kad Asociacijos 25-erių metų įkūrimo jubiliejus atšvęstas Pakruojo dvare – ten, kur nuo XVIII a. buvo plėtojamas prekinis ūkis, o po pirmojo pasaulinio karo – pramoninė gyvulininkystė.

LMGAGA šventės dalyvius pirmiausia pasveikino Asociacijos įkūrėjas ir mėsinės gyvulininkystės tėvu vadinamas prof. Česlovas Jukna – jis į buvusius kolegas ir bendražygius kreipėsi vaizdo įrašu. Pasak jo, 1995-aisiais imtis visiškai naujos šakos galėjo tik drąsūs ir rizikuoti nebijantys ūkininkai.

Bioversija 2024 07 09 m7

Nuo to laiko Asociacija išaugo iki 585 narių, jų ūkiuose laikoma beveik 200 tūkst. galvijų, iš jų 60 tūkst. – grynaveislių. Dabartinis LMGAGA prezidentas, aktyvus ūkininkas Vytautas Barkauskas džiaugiasi, kad Asociacija nuolat plečiasi, jos gretas papildo daugiausia jauni augintojai, perimantys tėvų ūkius ir besikuriantys kaimiškose vietovėse.

Mėsinių galvijų augintojai atšventė LMGAGA 25-mečio jubiliejų

„Jie mokosi, tobulėja, tiki tuo, ką daro, ir sėkmingai plėtoja mėsinės galvijininkystės verslą“, - apie LMGAGA narius kalbėjo prezidentas.

Jis taip pat pabrėžė, kad dauguma ūkininkauja ekologiškai, nenašiose žemėse ir atlieka labai svarbų darbą, spręsdami šiuo metu itin aktualius aplinkosaugos, žalinimo, bioįvairovės išsaugojimo klausimus.

Šventę pradėjo LMGAGA prezidentas Vytautas Barkauskas

Šventėje prisiminti mėsinės gyvulininkystės šalyje pradininkai – Henrikas Gineika, Juozas Bekampis, Feliksas Vaitelis, žemės ūkio bendrovė „Draugystė“. Jie pramynė kelią kitiems ūkininkams, kurie dabar sėkmingai plėtoja šią šaką.

Kupiškio r. ūkininkas Henrikas Gineika – vienas mėsinės gyvulininkystės šalyje pradininkų

Padėkų nusipelnė visų LMGAGA veislių klubų vadovai, daug darantys dėl veislininkystės, bandų gerinimo. O limuzinų klubo vadovas Virginijus Stumbrys sulaukė ir Žemės ūkio ministerijos padėkos už veislinį darbą, limuzinų veislės efektyvinimą, patirties sklaidą ir augintojų vienijimą.

Veislinį darbą itin akcentuojantys Šarolė klubo vadovė Eglė Butkienė ir limuzinų klubo vadovas Virginijus Stumbrys

Pagerbtas būrys buvusių ir esamų Asociacijos lyderių, kurie įvairiu metu ėjo LMGAGA prezidento pareigas: Vytautas Drulia, Viktoras Jašinskas, Andrius Turskis, Algirdas Kopūstas, Albertas Šiurna, Antanas Bezaras, Laura Mišeikienė, Vytautas Buivydas, Vygantas Šližys ir dabartinis vadovas V. Barkauskas.

Didžiulių ovacijų sulaukė Darius Dzekčiorius, kai jo pavardė nuskambėjo pagerbiant buvusius Asociacijos direktorius.

Gerą nuotaiką palaikė ir muzika, ir pokštai

Hailendus auginantis Arūnas Martinėlis Asociacijoje yra beveik nuo pat jos įkūrimo, tad gerai mato ir žino, kaip viskas keitėsi – tiek gyvulių kokybė, ūkininkų supratimas, tiek pati Asociacija.

„Kai atvykau į pirmąjį susirinkimą, man atrodė, kad Asociacijai trūko demokratijos, ji man priminė posovietinį darinį. Dabar tai itin demokratiška organizacija, per 25 metus išaugusi nuo 20 iki beveik 600 narių. Asociacijoje mes galime ginčytis, diskutuoti, čia yra pozicija ir opozicija, visuose rinkimuose būna nemaža konkurencija“, - kalbėjo Širvintų r. ūkininkas. Jis taip pat pastebėjo, kad dabar į Asociaciją įstoja nemažai jaunų, verslių, stiprių ūkininkų, kurie augina ir 100, ir net 300 galvijų.

Hailendų augintojas Arūnas Martinėlis (dešinėje) ir LMGAGA direktorė Vilma Živatkauskienė šventėje su kolegomis iš Estijos 

A.Martinėlis pasidžiaugė, kad Asociacija jau nuolat rengia specializuotas mėsinių galvijų parodas, šiemet, nors ir sunkiomis sąlygomis, pagaliau įvyko ir pirmasis aukcionas. „O palinkėti mums visiems norėčiau, kad į mūsų Asociaciją, kaip į socialinį partnerį, pagarbiau žiūrėtų ir valdžios atstovai. Kad mus vertintų kaip tokį socialinį partnerį, kuris atstovauja beveik 600 stiprių, aktyvių, verslių, protingų ūkininkų“, - linkėjo LMGAGA senbuvis.

Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos direktorius, Veislininkystės, gyvulininkystės ir veterinarijos komiteto pirmininkas dr. Edvardas Gedgaudas atkreipė dėmesį, kad LMGAGA visus 25 metus ėjo tik į priekį - išsigrynino tikslus, augintojai aktyviai užsiima veislininkyste, mato perspektyvą, gyvulių nuolat daugėja.

„Palinkėčiau augintojams labiau susitelkti į pagrindinių efektyvių veislių galvijų auginimą. Jeigu būtų auginamos 4-5 pagrindinės veislės, būtų galima sudaryti tam tikrą galvijų populiaciją ir veislinis darbas būtų žymiai efektyvesnis. O kai yra daug ir po mažai – proveržio reikės laukti ilgiau. Taip pat linkėčiau energingiau priimti naujoves – daryti genominius tyrimus, dirbtinį sėklinimą, - tai irgi leistų greičiau gerinti gyvulių veislinę vertę ir šios šakos rezultatai būtų dar geresni“, - sakė E. Gedgaudas.

LMGAGA šventėje gera nuotaika lydėjo ir svečius: Lietuvos galvijų veisėjų asociacijos vadovus Edvardą Gedgaudą (kairėje) ir Viktoriją Švedienę (dešinėje), ūkininką ir politiką Andriejų Stančiką su dukra Skaiste (centre)

LMGAGA narius sveikino politikai, socialiniai partneriai, kolegos iš kitų asociacijų, Latvijos ir Estijos mėsinių galvijų augintojų asociacijų atstovai.

Gerą nuotaiką padėjo palaikyti ne tik charizmatiškoji instrumentinės muzikos grupė „Subtilu-Z“, bet ir šventės dalyvių pokštai. Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas atkreipė dėmesį, kad jautienos gamintojai valgo kiaulieną – svečiams buvo tiekiami užkandžiai būtent iš šios rūšies mėsos. Tiesa, vėliau šventės dalyviai ragavo ir LMGAGA narių ūkiuose užaugintos jautienos, o pasistiprinę galėjo leisti sau švęsti – už sunkų kasdienį darbą jie nusipelnė šventės.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos