Mažeikiai. Mažeikių kultūros centre apdovanotas ir pagerbtas 101 konkurso „Metų ūkis 2023“ laimėtojas iš 34 savivaldybių, įskaitant Birštono, kuri nėra Lietuvos ūkininkų sąjungos narė.
Konkurse iš viso dalyvavo 290 gyvybingų, tvarių ir pažangių ūkių. Aktyviausios buvo Rokiškio, Jurbarko, Kauno ir Panevėžio savivaldybės.
Tradiciškai rinkti pirmos, antros ir trečios vietos nugalėtojai, bet Jonavos savivaldybėje nutarta skirti tik pirmąją ir antrąją vietas.
Šie metai konkursui „Metų ūkis“ – jubiliejiniai. Mat surengtas jau 30-ąjį kartą. Anot Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS), tai yra vienintelis žemės ūkio srities renginys, turintis tokią ilgą organizavimo istoriją, per kurią ir pats keitėsi, vystėsi, augo.
Nepaisant to, konkursas išlaikė savo esminį principą – pastebėti tuos ūkininkus, kurie pastaraisiais metais padarė didžiausią ūkio vystymosi pažangą.
Sveikinimų netrūko
Į finalinį „Metų ūkis 2023“ renginį atvykusiuosius sveikino LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius. Jis kalbą pradėjo primindamas, kokie sunkūs 2023-ieji buvo ūkininkams. Anot jo, tokiomis aplinkybėmis visi verti būti vadinami laimėtojais.
„Tad nugalėtojais šiandien galime laikyti visus ūkininkus, kurie išgyveno metus, neprarado tikėjimo ir ryžto“, – pabrėžė LŪS pirmininkas.
Sveikinimo žodį tarė Mažeikių r. savivaldybės, kuri buvo viena iš generalinių rėmėjų, merė Rūta Matulaitienė: „Sveikindama jus, negaliu nepaminėti pastarojo įvykio – kelionės į Vilnių. Didžiuojuosi ir džiaugiuosi jūsų vienybe. Nes turite ne tik savo interesų, bet stengiatės dėl visų – visos Lietuvos.
Kiekvienas ūkininkas vertas pagarbos, gero žodžio. Man asmeniškai ūkininkas – tas žmogus, kuris visiems įrodo, kad myli savo kraštą ir jo žmones.“
Europarlamentaras Bronis Ropė dėkojo visiems žemdirbiams už tai, kad kasdien, o kartais net kelis kartus per dieną, ant stalo žmonės turi maisto.
Jis taip pat linkėjo, kad problemos išsispręstų arba būtų išspręstos kuo greičiau. „Labai gaila, kad jums teko imtis ne savo amato – kūrenti laužus, su traktoriais važiuoti į Vilnių. Kur kas geriau, jei reikėtų ne važiuoti aiškinti, kas blogai, o pasidžiaugti tuo, kas gerai“, – sakė europarlamentaras.
Už prasmingą tradicijų laikymąsi Lietuvos ūkininkų sąjungai dėkojo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Vidmantas Kanopa.
„Esu įsitikinęs, kad jūs esate mūsų valstybės stuburas ir ašis, kuris duodate pagreitį kitoms sritims“, – kalbėjo V. Kanopa.
Generalinio rėmėjo „DOJUS“ grupės generalinis direktorius Donatas Dailidė teigė suprantantis žemdirbių problemas ir pabrėžė, kad įmonės sėkmė priklauso ir nuo ūkininkų sėkmės.
„Stengiamės atnešti priemones ir įrankius, kad jūsų ūkiai galėtų augti ir tobulėti“, – kalbėjo D. Dailidė. Jis teigė besidžiaugiantis ūkininkų vienybe ir tuo, kad jie visuomenei parodė gerąjį savo veidą.
Apdovanoti Biržų r. žemdirbiai
Anot Agronomų sąjungos pirmininko Edvardo Makelio, per 30 metų įvyko daug pokyčių, vis tik svarbiausia, kad atsiranda naujų aktyvių veidų.
„Didžiausias pasiekimas per 30 metų – gimsta naujų lyderių, išaugo nauja karta, kurią matėme Vilniuje. (...) Džiaugiuosi jūsų pasiekimais. Linkiu kuo geriausios kloties kiekviename ūkyje ir rajone“, – linkėjo E. Makelis.
Tiesa, anot Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pirmininko Igno Hofmano, yra tokių rajonų, kurie šį konkursą rengė visus 30 kartų, tarp jų – ir Mažeikių rajonas.
„Tad labai simboliška, kad jubiliejinį konkursą švenčiame Mažeikiuose. Nežinau, sutapimas ar ne, bet Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas yra ir Metų žmogus. Didžiuojuosi Audriumi ir žinau, kad jo įžvalgos priverčia krūpčioti net Žemės ūkio ministeriją“, – kalbėjo I. Hofmanas.
Anot jo, į Lietuvos istoriją bus įrašytas ūkininkų protestas Vilniuje. „Ar buvo lengva? Tikrai ne. Bet išvystėme neįtikėtiną sėkmę, viešuosius ryšius, apie kuriuos nė nesvajojome.
Kai kurie sakė, kad galbūt mes turėjome viešųjų ryšių atstovą. O kad jie žinotų, jog visą protestą organizavo paprasti ūkininkai – tokie kaip aš. Realiai tai buvo 8 ūkininkų branduolys“, – protesto pasiekimais džiaugėsi LŽŪT pirmininkas.
O štai Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas ragino kolegas būti ne tik savo krašto, bet ir Lietuvos ūkininkų sąjungos ambasadoriais.
„Linkiu, kad sakytumėte ne Lietuvos ūkininkų sąjunga, o mano ūkininkų sąjunga“, – sakė M. Puidokas.
Vaizdo įrašu žemdirbiams sveikinimus siuntė europarlamentaras Juozas Olekas. Jis taip pat dėkojo už, jo žodžiais tariant, įspūdingą protesto akciją, kuri parodė, kad paprastais būdais galima priversti valdžią atkreipti dėmesį į tam tikrus dalykus.
Nors nėra Lietuvos ūkininkų sąjungos narė, tačiau šiemet geriausius žemdirbius rinko ir Birštono r. savivaldybė
Daugiausia apdovanota augalininkystės ūkių
Tarp laimėtojų daugiausia turinčiųjų augalininkystės ūkį – tokių yra 50. Taip pat apdovanoti po 22 gyvulininkystės ir mišrios specializacijos, 4 – uogininkystės, 2 – daržininkystės, po 1 kailinių žvėrelių (Kėdainių r. sav. II vieta) ir kiaulininkystės (Birštono sav. II vieta) ūkį. Tarp visų laimėtojų – 9 ekologiniai ūkiai.
Konkurso nugalėtojai turi įvairaus dydžio ūkius: nuo 1,29 ha uogininkystės Šiaulių r. sav. (II vietos laimėtojas ūkininkas Raigardas Serva) iki 1 271 ha augalininkystės Kretingos r. (I vietos nugalėtojai Jolanta ir Virginijus Čėsnai) ar šiek tiek mažesnio (1 100 ha) mišraus ūkio Anykščių r. sav. (II vietos laimėtojai Šližiai), kuriame, be augalininkystės kultūrų, auginama apie 800 galvijų, iš jų – apie 420 mėsinių karvių, čia taip pat gaminama ekologiška jautiena.
Kituose mažuose kelių hektarų ūkiuose taip pat plėtojama uogininkystė, sodininkystė, daržininkystė.
Vidutinis laureatų ūkio dydis – 270 hektarų. I vietos nugalėtojai turi vidutiniškai 347, II – 216, III – 161 ha žemės.
Tarp jauniausio ir vyriausio dalyvio – 56 metų skirtumas
Konkurso „Metų ūkis 2023“ pirmos vietos laimėtojų vidutinis amžius siekia 48 metus, jie pradėjo ūkininkauti vidutiniškai 2004 metais.
Tarp antros vietos laimėtojų vidutinis amžius – 44 metai, ūkininkavimo pradžia siekia vidutiniškai 2008 m., o trečios vietos laimėtojų vidutinis amžius yra 46 metai, ūkininkauti pradėjo vidutiniškai 2006-aisiais.
Tarp laimėtojų – Klaipėdos r. ūkininkai Stasys ir Regina Uktveriai
Vyriausias konkurso dalyvis – I vietos Klaipėdos rajono laimėtojas Stasys Uktveris, jam 76-eri. Stasys ir jo žmona Regina iš Lapių kaimo – patyrusi ūkininkų šeima. 400 ha plote augina kviečius, žirnius, pupas ir rapsus, veiklą pradėjo nuo 1992-ųjų.
Ūkininkas dar užsiima mėgėjiška bitininkyste. Domisi augalininkystės naujovėmis, atidžiai prižiūri pasėlius, atlieka dirvožemio tyrimus, savo patirtimi dalijasi su žemės ūkio mokyklų studentais.
Jauniausias dalyvis – dvidešimtmetis Ignalinos sav. III vietos laimėtojas Gvidas Grušnius, ūkininkaujantis Ligūnų kaime. Dirba 100 ha žemės, laiko 60 mėsinių galvijų.
Ūkininkauti pradėjo atsiskyręs nuo tėvų ir šiuo metu bando išgyventi tik iš šios veiklos. Aktyviai buvo įsitraukęs ir į žemdirbių protesto akciją – prižiūrėjo LŪS Ignalinos traktorių koloną, kad sėkmingai pasiektų sostinę.
Kas pelnė garbingiausią vietą?
Visos vietos garbingos, tačiau būti išrinktam pirmuoju – svarbus įvertinimas. Tad kas tie geriausieji?
Akmenės r. sav. I vietą pelnė ūkininkai Veslava ir Domas Dijokai, Anykščių r. sav. – Neringa ir Darius Varnai, Birštono sav. – Laimutė ir Jonas Gradeckai, Biržų r. sav. – Justina ir Aurentas Kopūstai, Elektrėnų sav. – Miglė ir Kęstutis Vėželiai, Ignalinos r. sav. – Danguolė ir Zigmantas Kajėnai, Jonavos r. sav. – Vytautas, Vilmantas, Kęstutis Šafronai, Joniškio r. sav. – Daina ir Valentinas Sičiovai, Jurbarko r. sav. – Lina ir Donatas Jackiai, Kauno r. sav. – Andrius Rudinskas.
Pirmąja vieta taip pat džiaugiasi Kelmės r. sav. ūkininkai Lina ir Donatas Vaičikauskai, Kėdainių r. sav. – Erlenda ir Laimutis Turskiai, Klaipėdos r. sav. – Regina ir Stasys Uktveriai, Kretingos r. sav. – Jolanta ir Virginijus Čėsnai, Kupiškio r. sav. – Irena ir Zigmantas Aleksandravičiai, Lazdijų r. sav. – Saulius Jančiulis, Marijampolės. sav. – Laimius Juškevičius, Mažeikių r. sav. – Kotryna ir Laisvūnas Aušrai, Pagėgių sav. – Evelina ir Virginijus Stoniai, Pakruojo r. sav. – Edita ir Vidmantas Dzevečkos, Panevėžio r. sav. – Algė ir Antanas Zopeliai, Pasvalio r. sav. – Inga ir Rytis Rutkauskai.
Pirmoji vieta atiteko ir Plungės r. sav. ūkininkams Marijai ir Virginijui Brezgiams, Prienų r. sav. – Jolitai ir Deimantui Kairiūkščiams, Radviliškio r. sav. – Ingai ir Daliui Čapaičiams, Raseinių r. sav. – Aidai ir Vaidui Rutkauskams, Rokiškio r. sav. – Dainiui Mikalaičiūnui, Šiaulių r. sav. – Benui Liutvinskui, Šilalės r. sav. – Edmundui Lapinskui, Šilutės r. sav. – Andriui Žvirbliui, Tauragės r. sav. – Reginai ir Alvydui Merkeliams, Telšių r. sav. – Zitai ir Dainiui Dargiams, Vilniaus r. sav. – Dianai ir Andžej Liudkevič, Zarasų r. sav. – Martynui Trapanauskui.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04 -
Didžiausias skirtumas tarp Lietuvos ir Latvijos avininkystės – valstybės požiūris
2024-10-31
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)