Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Renginiai
Laparoskopinį avių sėklinimą rodė praktiškai

Radviliškis. Siekiant veislininkystės pažangos, būtina naudoti dirbtinį apvaisinimą. Tuo tikslu LSMU mokslininkai praktiškai demonstravo avių apvaisinimą laparoskopiniu būdu.

LSMU Gyvulininkystės instituto mokslininkai dr. Artūras Šiukščius ir habil. dr. Vidmantas Pileckas su komanda bendrovės „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinyje surengė lauko dieną „Intensyvių reprodukcinių technologijų panaudojimas avininkystės intensyvinimui“. Avių augintojams ir šio sektoriaus specialistams, veterinarijos gydytojams buvo demonstruotas laparoskopinis avių sėklinimas.

Lietuvoje pirmą kartą laparoskopiniu būdu su užšaldyta avinų sperma 10 Lietuvos juodgalvių avių buvo apsėklinta liepos pabaigoje. Bendrovės „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinys, suteikęs mokslininkams biologinę medžiagą, šiam tikslui įsigijo ir specialias stakles, vieninteles tokias Lietuvoje, reikalingas avims fiksuoti. Lietuvos juodgalvių veislės avinų spermą paėmė ir užšaldė LSMU Gyvulininkystės instituto mokslininkai.

Bioversija m7 2024 11 19

„Laparoskopinės operacijos sudėtingumas – tik rankos įgudimas“, - sakė LSMU Gyvulininkystės instituto Gyvūnų veisimo ir reprodukcijos skyriaus mokslininkas, kuris tikisi išmokyti dalį veterinarijos gydytojų atlikti sėklinimą tokiu būdu. Reikalinga įranga nėra pigi - gali kainuoti apie 15 tūkst. eurų. Procedūros metu sperma patalpinama tiesiai į gimdą arba gimdos ragus pro nedideles įpjovas, gyvūnui taikoma lengva narkozė, vietinė anestezija.

LSMU Gyvulininkystės instituto Gyvūnų veisimo ir reprodukcijos skyriaus mokslininkas dr. Artūras Šiukščius avių augintojus, sektoriaus specialistus supažindino su laparoskopinio avių sėklinimo privalumais

A. Šiukščius pabrėžė, kad laparoskopinis avių sėklinimo būdas yra skirtas veislininkystei, aukštos genetinės vertės palikuoniams gauti, o ne gamybiniams ūkiams. Prekiniams ūkiams, turintiems gerą aviną reproduktorių, pasak dr. A. Šiukščiaus, labiausiai apsimoka gaminti šviežią spermą ir naudoti paprastą sėklinimą, o egzotinėms veislėms ar ieškant kitos linijos galima pirkti šaldyti spermą.

Pasirengimas laparoskopinio avies sėklinimo procedūrai

UAB „Genetinių ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinio vadovas Rimantas Kairys pasidžiaugė, kad vasarą laparoskopiniu būdu apsėklintos avys yra ėringos ir kitų metų pradžioje jau laukiama prieauglio.

„Laukiame pirmųjų rezultatų – kiek gausime ėriukų, kokios kokybės, kiek bus avyčių ir avinukų. Ir labai svarbus klausimas – laparoskopinio apvaisinimo savikaina, kurią reikės suskaičiuoti. Bet tai tik pati pradžia, dar laukia daug darbo, tyrinėjimų, skaičiavimo. Tačiau šis darbas labai įdomus tiek moksliniu, tiek gamybiniu ir ypač - veislininkystės požiūriu“, - kalbėjo R. Kairys.

UAB „Genetinių ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinio vadovas Rimantas Kairys sausio pradžioje laukia pirmojo prieauglio, kurs bus atvestas po laparoskopinio apvaisinimo

Jis tikisi labai gerų laparoskopinio apvaisinimo rezultatų – kad apsivaisins apie 90 proc. patelių:  „Tiek apsivaisina tokiu būdu apsėklintų avių Ispanijoje. Pasak jų, viskas priklauso nuo veterinarijos gydytojo įgūdžių, patalpų sterilumo, pačios avies ir daugelio kitų niuansų.“

Patyrusiam avininkystės specialistui jau kirba tolimesnės ateities galimybės – įkurti laparoskopinio apvaisinimo punktą, kur būtų galima atvežti šiai procedūrai avis iš įvairių ūkių. Nes laparoskopinė procedūra skirta ne masiškai apvaisinti visą bandą, o tik aukščiausios genetinės vertės ir retesnių veislių avis - pirkti spermą kelioms avims pigiau, negu įsigyti veislinį aviną. „Man, veislininkystės specialistui, nekelia džiaugsmo tai, kad Lietuvoje yra 36 veislių avys. Jos mišrinamos, mišrūnai per kelias kartas išsigimsta ir veislininkystė dėl to į priekį neina“, - pastebėjo R. Kairys.  

Avių augintojai, avininkystės specialistai į Šeduvos avininkystės ūkį buvo pakviesti susipažinti su inovatyviomis reprodukcinėmis technologijomis

Kaip išsirinkti reproduktorių

LSMU Gyvulininkystės instituto mokslininkas V. Pileckas lauko dienos dalyviams akcentavo, į ką reikia atkreipti dėmesį, renkantis reproduktorius. Būtina vertinti ne tik kilmę, bet ir protėvių produktyvumą, paties reproduktoriaus eksterjerą ir konstituciją, svorį, atitikimą veislės tipui, priklausomybę šeimai ir linijai, sveikatingumą, lytinį aktyvumą, spermos kokybę ir ypač į tėvų ir paties reproduktoriaus apvaisinimo galią, jeigu bus naudojamas kergimui ar sėklinimui.

LSMU Gyvulininkystės instituto mokslininkas habil. dr. Vidmantas Pileckas lauko dienos dalyviams išaiškino visus reproduktoriaus pasirinkimo niuansus

„Parinkus reproduktorių, toliau būtina ištirti, ar jis neserga brucelioze, tuberkulioze, trichomonoze, vibrioze ir kt. infekcinėmis bei invazinėmis ligomis. Taip pat reikia atlikti lyties organų, lytinių refleksų, spermos kokybės ir apvaisinimo galios tyrimus“, - vardijo V. Pileckas labai svarbius darbus, kuriuos reikia atlikti išsirinkus aviną.

Mokslininkas taip pat pastebėjo, kad avių augintojai neretai daro avinų laikymo klaidas. Žiemą veisliniai avinai laikomi švariuose ir sausuose garduose, ne daugiau kaip po 5-6 viename. Vienam avinui skiriama ne mažiau kaip 2 kv. m ploto. Gražiu oru avinus reikia išginti į dideles, sausas lauko užtvaras, o atgal suvaryti tik nakčiai. Avinai ganomi kultūrinėse ganyklose. Pasislėpti nuo karščio ir darganos rekomenduojama jiems įrengti kilnojamas stogines.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.