Akademija (Kauno r.). Nors pandemija turėjo įtakos parodos mastui, tačiau „Ką pasėsi...2023“ vėl žada būti didelė. Apie būsimą parodą kalbamės su Rita PETLICKAITE, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centro direktore.
Ši paroda 27-oji. Kuo ji kitokia nei prieš tai buvusios?
Šią parodą sunku lyginti su ankstesnėmis, nes dėl pandemijos renginių mastas buvo gerokai sumažėjęs.
Vis dėlto 27-oji paroda „Ką pasėsi...“ savo apimtimi grįžta į priešpandeminį lygį. Paroda prasidės kovo 30-ąją ir truks tris dienas. Lauko ekspozicijos užims apie 10 ha, po stogu – apie 7 000 m2. Parodų aikštės bus pilnos, veiks visi trys paviljonai, nors, pavyzdžiui, pernai dėl mažesnio dalyvių skaičiaus lankytojams atverti tik du.
Kiek sulaukėte dalyvių? Kiek bus naujų?
Parodoje dalyvaus daugiau kaip 450 su žemės ūkiu susijusių įmonių ir organizacijų, taip pat amatininkų, sodininkų, maisto gamintojų-prekybininkų. Net 17 proc. visų dalyvausiančių įmonių parodoje prisistatys pirmą kartą, nemažai jų iš užsienio. Užsienio įmonės sudarys 10 proc. visų parodos įmonių. Laukiama dalyvių iš Belgijos, Latvijos, Lenkijos, Estijos, Turkijos, Vokietijos, Suomijos. Savo ekspoziciją surengs ir Ukrainos žemės ūkio technikos gamintojai.
Kokia eksponatų įvairovė?
Daugiausia parodoje bus eksponuojama žemės ūkio technikos ir įrangos. Išvysime tokių naujovių, kurios Lietuvos ūkiuose dar neįdiegtos, bet ateityje greičiausiai taps neatsiejama modernaus ir subalansuoto ūkininkavimo dalimi.
Parodoje bus galima rasti visą spektrą žemės ūkiui skirtų produktų ir paslaugų: nuo trąšų ir augalų apsaugos priemonių iki finansinių paslaugų. Parodoje bus demonstruojama ir komunalinio ūkio technika, specializuoti automobiliai, sodo technika, įranga ir įrankiai, itin praverčiantys ūkyje. Visas tris parodos dienas vyks tradicinė amatų ir sodinukų mugė.
Taigi, ne vien ūkininkams, bet ir savo kiemus puoselėjantiems lankytojams bus į ką pasižvalgyti. Tradiciškai prieš parodą medaliais ir diplomais apdovanosime 10 vertingiausių eksponatų.
Kokia seminarų pasiūla? Kokiai tematikai bus skiriama daugiausia dėmesio?
Numatyti 46 seminarai ir viena atvira diskusija. Lankytojų patogumui šie renginiai suskirstyti į 7 temas: paramos priemonės; šalies agrosektoriaus atsparumo ir kaimo gyvybingumo stiprinimas; sumaniosios technologijos ir inovacijos žemės ūkyje; ekosisteminės paslaugos klimato kaitos kontekste; tvarioji augalininkystė ir gyvulininkystė; aukštos pridėtinės vertės maisto produktų kūrimas ir gamyba; tvarioji energetika ir atsinaujinantys energijos šaltiniai. Tikimės, kad tai padės lankytojams lengviau orientuotis, kada ir kur vyksta dominančios tematikos seminarai.
Ypatingą dėmesį nusprendėme skirti dirvožemio būklės išsaugojimo ir gerinimo problematikai, todėl inicijuojame atvirą diskusiją. Ją moderuos televizijos laidų vedėjas Justinas Jankevičius, problematiką ir aktualijas pristatys pripažinti VDU ŽŪA mokslininkai. Per renginį kviesime pasisakyti tiek žemės ūkio verslo, tiek Žemės ūkio ministerijos atstovus. Visi diskusijos dalyviai turės galimybę išsakyti nuomonę ir užduoti klausimų.
Kokios naujovės laukia parodos lankytojų ir dalyvių?
Viena iš naujovių – žemės ūkio technika bus demonstruojama ne vien ekspozicijose, bet ir realaus veikimo sąlygomis. Penkių skirtingų gamintojų trąšų barstytuvais bus tręšiamas VDU Žemės ūkio akademijos mokomojo ūkio laukas, esantis prie parodų paviljonų. Lankytojai galės stebėti, kaip ši technika dirba, procesą komentuos mokslininkai – šios srities specialistai.
IV rūmų lankytojų lauks visiškai naujai atverta prototipų erdvė, kur VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centras kvies susipažinti su VDU mokslininkų sukurtais inovatyvių produktų ir technologijų prototipais. Čia apsilankius bus galima sužinoti tiek apie paramos galimybes verslui, tiek apie bendrų verslo ir mokslo projektų rengimo galimybes.
VDU Žemės ūkio akademija per parodą plačiai atvers duris visuomenei – balandžio 1-ąją joje vyks atvirų durų diena. Bus galima aplankyti Agronomijos, Miškų ir ekologijos, Inžinerijos, Bioekonomikos plėtros fakultetus ir viską sužinoti apie studijas.
Dar viena parodos naujovė – bendradarbiaujant su Lietuvos inovacijų centru antrame parodos paviljone bus įrengta verslo kontaktų (B2B) erdvė. Čia verslo atstovai, jų klientai, startuoliai ir gamintojai galės ne tik bendrauti, bet ir sudaryti sandorius.
Laukia ir įvairios atrakcijos. Pirmą kartą vyks nacionalinis profesinio meistriškumo konkursas „Geriausias jaunasis automechanikas 2023“, tad bus galima stebėti, kaip jaunieji specialistai susitvarko su jiems specialiai parengtomis užduotimis. Taip pat vyks ketvirtasis tarptautinis medžio drožėjų grandininiais pjūklais čempionatas, kuriame žada dalyvauti meistrų net iš 12 šalių, įskaitant JAV, Kanadą, Mongoliją, Japoniją. Kiekvieną dieną bus organizuojami aukcionai, lankytojai galės įsigyti drožėjų darbų. Be to, konkursas vyks ŽŪA arboretume, kur sukaupta svarbiausių geografinių regionų skirtingų rūšių medžių ir krūmų kolekcija, tad tikimės, kad oras bus geras ir leis lankytojams po jį pavaikštinėti.
Lankytojai turės galimybę išbandyti jėgas keturračių trasoje. Per parodą socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Expoacademia“ bus galima dalyvauti žaidimuose. Laimėtojų lauks parodos rėmėjų įsteigtos dovanos.
Programa labai gausi. Tad su ja susipažinti rekomenduojame iš anksto ir dar iki atvykstant suplanuoti, ką labiausiai verta pamatyti. O kad į parodą atvykti būtų dar paprasčiau ir netektų laiko gaišti spūstyse, nuo prekybos centro „Mega“ kursuos autobusas, kuris nemokamai veš į parodą kas pusvalandį.
Ko tikitės iš „Ką pasėsi...2023“?
Per parodą tiek dalyviams tiek lankytojams sukuriama labai daug galimybių, tad tikimės, kad ir vieni, ir kiti jomis pasinaudos kiek įmanoma daugiau. Per pandemiją įpratome daug ką pamatyti ar išgirsti per nuotolį, bet niekas nepakeis tikro bendravimo, tad mes siūlome susitikti gyvai.
Neabejojame, kad parodoje laikas bus praleistas ne tik įdomiai, bet ir naudingai, ūkininkai susipažins su naujausiomis technologijomis ir technika. Parodoje „Ką pasėsi...“ kiekvienas gali rasti įdomių ir naudingų dalykų. Tad laukiame atvykstant.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Pristatė naujas bulvių veisles
2024-08-14 -
Daržovių augintojams išbandymų netrūksta, dalis jų vis kartojasi
2024-07-30 -
Metų šienpjoviu vėl tapo šilutiškis
2024-07-29
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)