Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Renginiai
Kukurūzų lauką geriausiai arė patyrę artojai

Kėdainiai. Stabilumas - meistriškumo įrodymas. Tai drąsiai gali teigti Kazys Genčius, dar kartą laimėjęs Lietuvos arimo varžybas, kurios vyko jau 17-ąjį kartą. Šiemet geriausieji šalies arimo meistrai pirmąkart arė kukurūzieną - varžybos buvo surengtos kartu su Kukurūzų diena.

Mantviliškyje, Dotnuvos seniūnijoje, itin derlingoje Lietuvos žemėje 15 artojų varžėsi tradicinių ir apverčiamųjų plūgų kategorijose. Apverčiamųjų 2-5 korpusų plūgų grupėje čempionu 11-ąjį kartą tapo Kazys Genčius (Kretingos r.), surinkęs 270 balų ir 84,4 proc. nuo maksimalaus galimo taškų skaičiaus. Antroje vietoje liko Ernestas Katkūnas (Pasvalio r.), surinkęs 237,3 balo (74,2 proc.), trečioje - Vilius Janeliūnas (Pakruojo r.), kurio sąskaitoje 202,7 balo (63,3 proc.).

Bioversija 2024 04 26 m7

Apverčiamųjų plūgų arimo varžybų geriausieji artojai (iš kairės): Kazys Genčius, Ernestas Katkūnas ir Vilius Janeliūnas

Tradiciniais 2-4 korpusų plūgais arusiųjų grupėje laimėjo taip pat patyręs artojas Audrius Plerpa (Pakruojo r.), surinkęs 226,3 balo (75,4 proc.). Jis Lietuvos čempionu tapo trečiąjį kartą. Antrąją vietą užėmė Andrius Baublys (Šilalės r.) - 210,7 balo (70,2 proc.), trečiąją - Rimantas Valeika (Ukmergės r.) - 192,3 balo (64,1 proc.).

Geriausieji tradiciniais plūgais arę artojai: Audrius Plerpa (kairėje), Andrius Baublys (dešinėje), Rimantas Valeika (antras iš dešinės) bei vyriausias varžybų dalyvis Stanislovas Marcinkus (antras iš kairės)

Nugalėtojais tapę K. Genčius ir A. Plerpa iškovojo teisę atstovauti Lietuvai 2015 m. pasaulio artojų čempionate Danijoje.

Geriausius šalies arimo meistrus sveikino žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, viceministras Saulius Cironka, varžybas rengusios Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius dr. Edvardas Makelis, jo pavaduotoja Giedrė Butkienė, Seimo kaimo reikalų komiteto nariai.  

„Džiaugiamės, kad mūsų artojai rodo savo sugebėjimus, kad kasmet turime ką išleisti į pasaulio čempionatą. Jūs dirbate labai reikalingą ir svarbų darbą, ačiū jums", - nuoširdžiai kalbėjo ministrė V. Baltraitienė.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sveikina geriausią jaunąjį arimo varžybų dalyvį Eitvydą Utakį

K. Genčius į Lietuvos varžybas atskubėjo beveik tiesiai iš pasaulio čempionato Prancūzijoje, kuriame varžėsi rugsėjo 5-6 dienomis ir užėmė 14-ąją vietą tarp 29 šalių artojų.

„Šiandien iš pradžių maniau, kad bus sunkiau, kukurūzų lauką ariau pirmą kartą. Bet po truputį įsivažiavau, nors vagos ir nebuvo visiškai tiesios - tarpais dirva buvo labai kieta, todėl nešdavo plūgą į vieną pusę. Vis dėlto man neblogai pasisekė suarti lauką", - teigė kretingiškis K. Genčius. Jis nepalieka jokių vilčių varžovams Lietuvoje, nors arimas tėra jo hobis, o ne kasdienė veikla - Kazys yra Kretingos „Agrovet" inžinierius. Prieš dešimtmetį jis Kretingos žemės ūkio mokykloje mokė jaunuolius arti žemę. O dabar sėda prie traktoriaus vairo tik prieš pat varžybas.

Baigęs arti kukurūzieną K. Genčius pasižiūrėjo, kaip sekėsi kitiems kolegoms arti apverčiamaisiais plūgais. „Buvo matyti, kad vieniems nepavyko taisyklingai sujungti jungiančiųjų vagų, kitiems nepasisekė išmetimai. Iš tiesų meistriškumo reikėjo, arti dirvą - labai sunkus darbas", - teigė daugkartinis šalies artojų čempionas.

Kukurūzų ražiena buvo aukšta, iki 30 cm aukščio, tad Lietuvos artojų asociacijos prezidentas ir vienas varžybų teisėjų Alfonsas Malinauskas sakė šiek tiek nerimavęs, kaip artojams seksis aparti lauką. Tačiau jie nenuvylė - visi pademonstravo gerą meistriškumą, ražienos lauke neliko styroti. O arti nebuvo lengva, nes, pasak, A. Malinausko, maždaug 10 cm dirvos paviršiaus buvo pavažinėtas ir labai sausas, todėl buvo labai sunku įleisti plūgus.

„Jeigu plūgą įleidi visu gyliu, jis gražiai aria, kitu atveju plūgas mėtomas. Tai buvo didžiausia problema, todėl geriausiai pasirodė labiausiai patyrę ir aukšto meistriškumo artojai. Nugalėjo meistriškumas", - paaiškino  Lietuvos artojų asociacijos prezidentas.

Varžybų vyr. teisėjas dr. Vaclovas Bogužas (kairėje) ir Lietuvos artojų asociacijos prezidentas bei vienas varžybų teisėjų Alfonsas Malinauskas

Sakoma, kokia pirmoji vaga, toks ir derlius. Tačiau pirmoji vaga pavyko ne visiems vienodai - kai kuriems artojams buvo sunku tiesiai vagą išart, dėl to jie prarado daug balų. O būtent tiesumą teisėjai labai skrupulingai vertino. Kiti arimo elementai, anot A. Malinausko, pavyko geriau. Beje, arti teko išilgai arimo - tai irgi kėlė papildomų sunkumų, nes buvo nelengva išlaikyti gylį. „Pirmą kartą tiek daug varžybų dalyvių gavo baudos taškų už gylio nesilaikymą", - pastebėjo A. Malinauskas.

Jo teigimu, nenuvylė ir jaunieji artojai. „Manau, užauginsime gerą pamainą. Jie nedaug atsiliko nuo geriausiųjų arimo meistrų", - sakė A. Malinauskas.

Geriausiuoju jaunuoju artoju pripažintas Joniškio žemės ūkio mokyklos auklėtinis 19-metis Eitvydas Utakis. Jauniausias varžybų dalyvis buvo dar tik 18-ąjį gimtadienį netrukus sutiksiantis Valdas Dainys iš Panevėžio r., o vyriausiasis - 54-erių Stanislovas Marcinkus iš Jurbarko rajono.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos