Kaunas. Kultūros ir sporto centre „Girstutis" Kaune pagerbti respublikinio konkurso „Metų ūkis" laimėtojai. Ilgiausias tradicijas turinčiame ir šiemet jau 23-ąjį kartą organizuotame konkurse dalyvavo 450 ūkių, o laimėtojais tapo 126 ūkiai iš 42 savivaldybių.
Į žemdirbių pagerbimo iškilmes atvyko europarlamentaras Bronis Ropė, parlamentinio Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas, parlamentarai Ramūnas Karbauskis, Bronius Markauskas, Valius Ąžuolas, Juozas Rimkus, žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, viceministrai Saulius Cironka, Albinas Ežerskis.
Pagerbti ūkininkų atvyko ir naujojo parlamento nariai, ir Žemės ūkio ministerijos vadovai
Konkurso rezultatus apibendrino ir iškilmių pradžią paskelbė Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas, pastebėjęs, kad šventė vyksta itin permainingu rudeniu ūkiuose ir valdžioje.
„Pirmą kartą Seimo narių gretose yra 15 ūkininkų, tad laukiame permainų žemės ūkyje. Ligi šiol chaoso būta daugiau negu pagalbos, tad prašome konkretesnio dėmesio žemdirbiams - ne raštų ir atsirašinėjimų, o konkrečių veiksmų. Gruodį Europos Komisija pradeda konsultacijas dėl biudžeto, tad mūsų valdžiai teks gerokai padirbėti, kad užtikrintų nuoseklią žemės ūkio raidą", - kalbėjo J. Talmantas
Parlamentinio Kultūros komiteto pirmininkas ir „valstiečių" lyderis Ramūnas Karbauskis, kreipdamasis į susirinkusius žemdirbius, patikino, kad kalbos apie žemdirbiams išaugsiančius mokesčius - tai spekuliacijos, tokio ketinimo valdantieji neturi.
Jis atkreipė dėmesį, kad naujajame Seime dirba 22 parlamentarai - žemės ūkio specialistai, tad žemdirbių problemų suvokimas tikrai didesnis.
„Atnešime kompetenciją į Seimą. Norime priartinti valdžios įstaigas prie žmonių, tad Žemės ūkio ministerija bus perkelta į Kauną, arčiau žemdirbių universiteto ir žemdirbių savivaldos. Sieksime, kad bet kuriam, paskambinusiam į ministeriją, pavyktų susikalbėti su valdininkais", - sakė R. Karbauskis
Europaralmentaras Bronis Ropė kalbėjo apie būtinybę pertvarkyti prekybos sistemą, kad ji būtų grindžiama sąžiningumu, o ne spekuliacijomis. Jis pabrėžė, kad Lietuvai svarbu tinkamai sutvarkyti išmokų žemdirbiams sistemą, kad jie jaustųsi visaverčiais europiečiais.
B. Ropė įteikė padėkas vilkaviškiečių Micutų, Birštonų ir Rudzevičių šeimoms, kurios ūkininkauja drauge, nebūdamos susijusios giminystės ryšiais. Anot europarlamentaro, tai sektinas mažosios kooperacijos pavyzdys
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sveikindama ūkininkus sakė, kad tik tie, kurie moka skaičiuoti ir žvelgti į priekį, sugebėjo šiais metais išsilaikyti. „Mūsų žemės ūkis didelis, stiprus, matomas. Linkiu naujajam Seimui sutarimo su ūkininkais, suvienyti visus", - sakė V. Baltraitienė.
Ministrė Virginija Baltraitienė įteikė stiklo obuolį Jonui Talmantui, dėkodama už kritiką, kurios ūkininkų lyderiui nestinga kovojant už žemdirbių interesus
Žemdirbius sveikinęs parlamentinio Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas pažadėjo, kad, nepaisydamas naujų pareigų, visada liks žemdirbiu, dirbs su žemdirbiais ir jų labui.
Parlamentinio Kaimo reikalų komiteto narys Bronius Markauskas, kalbėdamas apie išrinkto Seimo darbą, pabrėžė: „Atstovaujame daugumai, kuriai priklauso 56 Seimo nariai ir 11 ministrų naujoje Vyriausybėje. Turėtų būti lengva priimti sprendimus, tik ūkininkų norai turėtų būti pamatuoti".
Parlamentinio Kaimo reikalų komiteto narys Bronius Markauskas
Konkurso „Metų ūkis" laimėtojus pasveikino ir šventės rėmėjos – bendrovės „Biržų žemtiekimas" – generalinis direktorius Saulius Silickas.
Dominuoja augalininkystės ir mišrios specializacijos ūkiai
Svarbiausias konkurso kriterijus - ūkis per pastaruosius metus turi būti padaręs realią pažangą ir įvertintas pagal konkurso nuostatus. Organizatorių teigimu, nuo pirmųjų konkursų laikų ūkiai gerokai pastambėjo, tačiau laimėtojais tampa labai įvairaus dydžio gyvybingi, tvarūs, pažangūs ir puikiai besitvarkantys ūkiai.
Šiemet konkurse vyrauja augalininkystės ir mišrios specializacijos ūkiai. Tarp laimėtojų - 61 augalininkystės, 33 mišrios specializacijos, 27 gyvulininkystės, 3 bitininkystės ūkiai ir po 1 ekologinės sodininkystės bei paukštininkystės ūkį. Pirmos vietos laimėtojai iš Varėnos r. Rasa ir Deividas Lukoševičiai be augalininkystės ūkio taip pat 16 ha plote turi žuvininkystės tvenkinius. Tarp visų laimėtojų yra 8 ekologiniai ūkiai.
Konkurso „Metų ūkis 2016“ Panevėžio apskrities laimėtojai
Gyvulininkystės ir mišriuose ūkiuose daugiausiai auginami mėsiniai ir pieniniai galvijai. Paukštininkystės ūkyje Elektrėnų r. Vievininkų k. yra laikoma 15 tūkst. putpelių. Ūkio savininkai - antros vietos laimėtojai Daiva Urbonavičiūtė ir Ričardas Pranukevičius. Ekologinį sodininkystės sodą puoselėja Jurbarko r. Gedžių k. trečios vietos laimėtojai Ieva ir Mantas Baužai.
Ūkininkaujančių laimėtojų vidutinis amžius šiemet, lyginant su ankstesniais, pora metų mažesnis ir yra 45 metai, dauguma ūkininkų ūkininkauti pradėję vidutiniškai nuo 2000 metų. Vyriausia nugalėtoja - Šilalės r. antros vietos laimėtoja 73 m. Eugenija Misevičienė, ūkininkaujanti Kaltinėnų seniūnijoje. Ūkininkė turi apie 100 melžiamų karvių pieno ūkį, augina apie 250 ha grūdinių kultūrų, nors jos žemės yra nepalankiose ūkininkauti vietovėse.
Konkurso „Metų ūkis 2016“ Tauragės apskrities laimėtojai
Jauniausias yra 25-erių pirmos vietos laimėtojas Nerijus Januškevičius, drauge su žmona Vytaute ūkininkaujantys Ignalinos r. Makniūlaukės kaime. Ūkininkai puoselėja mišrų ūkį, laiko 130 mėsinių galvijų bandą ir dirba 280 ha hektarų žemės. Ūkininkauti pradėjo 2010 metais.
Pagal išsilavinimą beveik tiek pat konkurso laimėtojų turi aukštesnįjį bei specialųjį vidurinį išsilavinimą: atitinkamai 33 ir 41 procentas. Aukštąjį išsilavinimą yra įgiję 27 proc. laimėtojų, o 9 proc. nurodė turintys kitą išsilavinimą.
Ūkio dydis - ne kliūtis dalyvauti konkurse
Konkurso nugalėtojų gretose yra tiek stambių augalininkystės ūkių, valdančių per 1 000 ha (Kauno r. pirmos vietos laimėtojai Džiuljeta ir Leonas Rudinskai, antros vietos laimėtojai broliai Budrikiai iš Skuodo r.), o vienas netgi ir per 2 000 ha (Klaipėdos r. antros vietos laimėtojas Antanas Lučinskas), tiek visai nedidelių ūkių pagal turimos žemės plotą, bet laikančių didelį bičių šeimų ar putpelių skaičių. Mažiausi pagal plotą - 4-5 ha ūkiai. Neskaičiuojant 3 stambiausių ūkių per visas vietas ir 2 smulkiausių, vidutinis ūkio dydis pagal dirbamus hektarus tarp laimėtojų yra toks: pirmos vietos - 290 ha, antros - 188 ha, trečios -175 ha.
Konkurso „Metų ūkis 2016“ Telsiu apskrities laimėtojai
Didžiausi gyvulininkystės ūkiai yra tarp pirmos vietos laimėtojų. Jonavos r. Čiūdų k. ūkininkaujantys Irena ir Jonas Daukantai turi apie 200 karvių, panašiai prieauglio, dirba per 500 ha žemės. Šilalės r. Striukų k. ūkininkaujantys Roma ir Vaidotas Kiniuliai kasdien prižiūri 300 galvijų ekologinį ūkį, kuriame yra apie 140 melžiamų karvių. Tauragės r. Žygaičių k. įsikūrę Regina ir Alvydas Merkeliai per 24 ūkininkavimo metus išplėtė savo ūkį iki 450 bandos, iš jų - apie 250 melžiamų karvių.
Konkursas organizuojamas rėmėjų ir Lietuvos ūkininkų sąjungos lėšomis. Pagrindinis rėmėjas - UAB „Biržų žemtiekimas", remiantis konkursą jau ketveri metai. Informaciniai šių metų renginio rėmėjai - „Ūkininko patarėjas", „Kaimo akademija", „Mano ūkis", „Agroakademija.lt".
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Parodoje „Agromek 2024“ – dėmesys susitarimui dėl žaliojo kurso
2024-11-27 -
Ūgtelėjusi paroda EIMA – technologinis atsakas į pasaulinius iššūkius
2024-11-12 -
Kanapių verslo paroda-mugė „Cannabis Hub. LT-2024“
2024-11-04
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)